18 fevral tarixində Bakıda idman gimnastikası üzrə Dünya “Challenge” Kubokunda iştirak edən nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri və üzvlərinin istiqamətləndirici iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Altay Həsənov nümayəndə heyətlərinin üzvlərini salamlayaraq, onlara yarışlarda uğurlar arzulayıb və ölkələrin iştirakını yoxlamaq məqsədilə siyahıya nəzər salıb.
A.Həsənov salamlama çıxışında qeyd edib ki, bu, Bakıda idman gimnastikası üzrə ilk Dünya Kubokudur, belə ki, bu vaxtda qədər bu növ yarışlar bədii gimnastika üzrə keçirilib.
Həmçinin, görüş zamanı FIG-nin (Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası) Qadın İdman Gimnastikası üzrə Texniki Komitəsinin Prezidenti Nelli Kim və FIG-nin Kişi İdman Gimnastikası üzrə Texniki Komitəsinin üzvü Holqer Albrext çıxış etdilər. Onlar yarışlara hazırlığın yüksək səviyyədə olduğunu vurğuladılar.
N.Kim qeyd edib ki, növbəti ildən idman gimnastikası üzrə Dünya Kubokunun növbəti mərhələləri Olimpiya Oyunları üçün təsnifat xarakteri daşıyacaq və Bakı həmin yarışların keçirilmə məkanlarından birinə çevrilə bilər. Burada bütün lazımi şərait və obyektlər Olimpiya standartlarına uyğun gəlir.

В четверг, 18 февраля, состоялась встреча глав и представителей делегаций, прибывших на Кубок мира по спортивной гимнастике в Баку.
Присутствующий на встрече вице-президент Федерации гимнастики Азербайджана Алтай Гасанов поприветствовал членов делегаций, пожелал им удачи на соревнованиях и провел перекличку стран.
В приветственной речи Алтай Гасанов отметил, что это первый Кубок Мира спортивной гимнастике в Баку, так как до этого проводились такого рода соревнований по художественной гимнастике.
Также в ходе встречи выступили президент технического комитета по женской спортивной гимнастике FIG Нелли Ким и технический делегат по мужской спортивной гимнастике FIG Холгер Альбрехт, которые отметили высокий уровень подготовки к соревнованиям.
Нелли Ким отметила, что со следующего года этапы Кубка мира по спортивной гимнастике станут квалификационными к Олимпийским играм, и Баку может стать одним из местом их проведения, так как все условия и объекты здесь соответствуют Олимпийским стандартам.