18 fevral tarixində Bakıda idman gimnastikası üzrə Dünya “Challenge” Kubokunda iştirak edən nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri və üzvlərinin istiqamətləndirici iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Altay Həsənov nümayəndə heyətlərinin üzvlərini salamlayaraq, onlara yarışlarda uğurlar arzulayıb və ölkələrin iştirakını yoxlamaq məqsədilə siyahıya nəzər salıb.
A.Həsənov salamlama çıxışında qeyd edib ki, bu, Bakıda idman gimnastikası üzrə ilk Dünya Kubokudur, belə ki, bu vaxtda qədər bu növ yarışlar bədii gimnastika üzrə keçirilib.
Həmçinin, görüş zamanı FIG-nin (Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası) Qadın İdman Gimnastikası üzrə Texniki Komitəsinin Prezidenti Nelli Kim və FIG-nin Kişi İdman Gimnastikası üzrə Texniki Komitəsinin üzvü Holqer Albrext çıxış etdilər. Onlar yarışlara hazırlığın yüksək səviyyədə olduğunu vurğuladılar.
N.Kim qeyd edib ki, növbəti ildən idman gimnastikası üzrə Dünya Kubokunun növbəti mərhələləri Olimpiya Oyunları üçün təsnifat xarakteri daşıyacaq və Bakı həmin yarışların keçirilmə məkanlarından birinə çevrilə bilər. Burada bütün lazımi şərait və obyektlər Olimpiya standartlarına uyğun gəlir.

An Orientation Meeting of the heads and representatives of delegations participating in the FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics has taken place in Baku on February 18.
Vice-president of Azerbaijan Gymnastics Federation Altay Hasanov has welcomed the members of the delegations, wished them successes at the competitions and made a roll call of countries.
In his welcoming speech, Hasanov noted that this was the first World Cup held in Baku in Artistic Gymnastics, as such events in Rhythmic Gymnastics were previously held here.
Further, in the course of the Orientation Meeting, President of the FIG Technical Committee in Women’s Artistic Gymnastics, Olympic Champion Nellie Kim and member of the FIG Technical Committee in Men’s Artistic Gymnastics from Germany, Albrecht Holger, emphasized the highest level of preparations for the competitions.
Mrs Kim said that starting from 2017, the World Cup series in Artistic Gymnastics will qualify for the Olympic Games and Baku can be one of the host cities, since all conditions and facilities here meet the Olympic standards.