Azərbaycan gimnastı Aliyə Qarayeva Fransanın Tye şəhərciyində keçirilən Qran-prininin ikinci mərhələsinin gümüş mükafatçısı olub.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin məlumatında deyilir ki, milli komandanın lideri finalda lentlə hərəkətlərdə ikinci yeri tutub. Yeganə medal rusiyalı gimnastlarla mübarizədə qazanılıb. Xarici mütəxəssislərin fikrincə, əgər fəxri kürsüyə ancaq rusiyalı idmançıların çıxması faktını nəzərə alsaq, Qarayeva faktiki olaraq, çoxnövçülükdə də ikinci nəticə göstərib.
Ölkənin Qran-pridəki ikinci iştirakçısı - qrup komandasının bəxti daha az gətirib. Hakimlər qrup komandasını çoxnövçülüyün təsnifat mərhələsində 11-ci yerə layiq görüblər ki, bu da ona bazar günü keçirilən finallarda iştirak etməyə imkan verməyib. Milli yığmanın baş məşqçisi Mariana Vasilevanın sözlərinə görə, qızlar ruhdan düşmürlər və aprelin 13-15-də Pesaroda (İtaliya) keçiriləcək Dünya kuboku mərhələsində uğurlu çıxışa ümid edirlər.
Yeniyetmə gimnastlara gəlincə, onlar Alina Kabayeva Xeyriyyə Fondunun təşkilatçılığı ilə Nijnekamskda keçirilən "Alina-2012" beynəlxalq festivalının seçmə mərhələsində çıxış ediblər. "Kuklalar" adlı nümunəvi çıxışdan başqa, gimnastlar şəxsi göstəricilərlə də sevindiriblər.
Belə ki, 12 yaşlı Jalə Piriyeva öz həmyaşıdlarının hamısını qabaqlayıb, Gülsüm Şəfizadə (1998-ci il təvəllüdlü) ikinci yerə çıxıb, 15 yaşlı Mənsurə Bağıyeva isə öz yaş kateqoriyasında ilk üçlüyü tamamlayıb.![]()

НАША ГРАЦИЯ СТАЛА ВТОРОЙ ВО ФРАНЦИИ
Азербайджанская гимнастка Алия Гараева стала серебряным призером второго этапа Гран-при, прошедшего во французском местечке Тье.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, лидер национальной команды заняла второе место в финале упражнения с лентой.
По мнению многих специалистов, единственная награда была завоевана в соперничестве с российскими гимнастками, тем выше ценится она по значимости и качеству в преддверии предстоящих крупных соревнований этого года. Фактически Гараева показала второй результат и в многоборье, если учитывать тот факт, что весь пьедестал заняли гимнастки России.
Второму участнику Гран-при - групповой команде страны не так повезло, как первому. Судьи поставили наш коллектив в квалификации многоборья лишь на 11 место, что не позволило ему участвовать в воскресных финалах. Однако, как говорит главный тренер сборной Мариана Василева, девушки не унывают и надеются на успешное выступление на этапе Кубка мира в Песаро (Италия) 13-15 апреля.
Что до юниорок, которые пока мечтают об участии на всевозможных Гран-при и Кубках мира, то они выступили на отборочном турнире международного фестиваля Алина-2012, организованном Благотворительным фондом Алины Кабаевой, в Нижнекамске. Помимо подготовленного показательного выступления под названием «Куклы», которое было встречено местной публикой и строгим жюри на «ура», девушки порадовали и личными показателями.
Так, 12-летняя Жаля Пириева была на голову выше всех сверстниц, Гюльсюм Шафизаде (1998 года рождения) заняла второе место, а 15-летняя Мансура Багиева замкнула тройку призеров в своих возрастных категориях соответственно.