Bu gün, Sofiyada (Bolqarıstan) bədii gimnastika üzrə 36-cı Dünya Çempionatı öz işinə yekun vurdu.
Dünya birinciliyi uğrunda mübarizə aparan 36 qrup komandası arasında Azərbaycan gimnastları da iştirak ediblər. Ötən gün icra etdikləri hər iki kompozisiya üzrə finala adlamağı bacaran qızlarımız – Siyana Vasileva, Aliyə Paşayeva, Diana Doman, Ayşən Bayramova və Zeynəb Hümmətova bu gün yenidən xalça üzərinə çıxaraq öz güclərini bir daha nümayiş etdiriblər. Ən güclülərin mübarizə apardığı bu mərhələdə komandamızın halqa ilə çıxışları 20.100 xalla dəyərləndirilib. Bununla da onlar Dünya Çempionatının 5-cisi olublar. Gimnastlarımızın 3 top-2 ip ilə icra etdiyi digər final çıxışı isə onları 7-ci edib. Komandamız çoxnövçülük proqramında da sıralamada 7-ci yerdə qərarlaşıb.
Çempionatın bağlanış mərasimində Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) bayrağının bədii gimnastika üzrə növbəti Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcək Azərbaycana təqdim etmə mərasimi baş tutub. Federasiyanın bayrağı qurumun prezidenti Morinari Vatanabe tərəfindən Azərbaycanın Bolqarıstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nərgiz xanım Qurbanovaya təntənəli şəkildə təqdim edilib.
Çempionatın sonunda baş tutan Qala konsertdə isə millimizin üzvləri məhz Bolqarıstan musiqisinin sədaları altında möhtəşəm qala çıxışlarını icra edərək, yerli tamaşaçıların alqışlarını qazanmağı bacarıblar.

Today, the 36th World Championships in Rythmic Gymnastics has completed its work in Sofia (Bulgaria).
Azerbaijani gymnasts were also among the 36 teams in group exercises competing for the World Championships’ medals. Siyana Vasileva, Aliya Pashayeva, Diana Doman, Ayshan Bayramova and Zeynab Hummatova who had managed to reach the final of both routines the day before, once again, demonstrated their strength on the floor today. Our team`s hoop exercise scored 20.100 points in the competition of the strongest gymnasts. So, they ranked 5th in the World Championships. Our gymnasts` other final performance with 3 balls and 2 ropes brought them the 7th place. The group ranked the 7th in the All-Around as well.
At the closing ceremony, there was a presentation of the FIG (International Gymnastics Federation) flag to Azerbaijan - the host of the next World Championships in Rhythmic Gymnastics. The flag was solemnly presented to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Bulgaria, Nargiz Gurbanova, by FIG president, Morinari Watanabe.
During the Gala taken place at the end of the Championships, the members of our National Team managed to win applauses of local spectators for their splendid Gala performance to the Bulgarian music.