Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) Akademiyasının təşkil etdiyi məşqçilər üçün Bakı kurslarının 13 iştirakçısı ikinci dərəcəli kateqoriya alıb.
Bir il əvvəlki birinci dərəcəli kurslarda olduğu kimi, daha yüksək nəticəni milli komandanın məşqçilərindən biri Yasena Kuyumciyeva göstərib. İkinci nəticəni Avstriyadan Qabriela Velkov-Yuzek, üçüncünü isə ölkə yığmasının baş məşqçisinin köməkçisi Yevgeniya Jidkova qazanıb.
Həmçinin Fatimə Şəfizadə, Jalə Qaratova, Mədinə Həsənova, Kamilla Məmmədova və Anastasiya Prasolovanın (hamısı yığmanın bazasında), Elnarə Hüseynova ("Neftçi"), Aleksandra Reyş ("Sərhədçi"), İsmayıllı, Göyçay və "Baku Flames"in bədii gimnastika bölmələrində çalışan Sultanə İbrahimzadə və Telanə Əliyeva (Bakı Gimnastika Məktəbi), həmçinin bolqarıstanlı iştirakçı Yekaterina Dulamova zəruri 65 faizdən yuxarı xal toplayıblar.
Seminara yekun vuran kursların rəhbəri, FIG-in alman eksperti Katya Klyaynvelt qeyd edib ki, məqsədə nail olunub, yəni seminar əsasən kiçik təcrübəyə malik mütəxəssislər, məsələn, hazırda məşqçi fəaliyyəti ilə çox sıx məşğul olmağı arzu edən dünənin gimnastları üçün nəzərdə tutulmuşdu.
Onun fikrincə, bir çox azərbaycanlı məşqçilər son zamanlar öz ixtisaslarını artırıblar: "Bir çox hallarda başqa ölkələrin komandalarının birgə məşq toplantılarını məhz Bakıda keçirmək cəhdini bununla izah etmək olar. Məsələn, bizim seminarımız zamanı başqa xalçalarda Qazaxıstan və Macarıstan gimnastlarının məşğələləri paralel gedirdi və mənim eşitdiyimə görə, hələ Meksikadan da idmançıların Bakıya gəlişi gözlənilir".
Almaniya nümayəndəsi, həmçinin həftəlik kursların yüksək səviyyədə təşkili və keçirilməsinə görə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına minnətdarlığını ifadə edib və gələn il Bakıda FIG Akademiyasının növbəti, amma artıq daha yüksək - üçüncü seriyada seminarının keçirilə biləcəyini istisna etməyib.

According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the highest result was shown by one of the national team's coaches Yasena Kuyumdzhieva as it was a year ago at the FIG Academy Level 1 also held in Baku. Gabriela Welkow-Jusek from Austria showed the second result, and, finally, Yevgeniya Zhidkova, assisting the head coach of the national team at its facility in Baku, had the third result.
Other 10 specialists - Fatima Shafizada, Zhala Garatova, Madina Hasanova, Kamilla Mammadova and Anastasiya Prasolova (all – the national team's base), Elnara Huseynova ("Neftchi"), Aleksandra Reysh ("Sarhadchi"), Sultana Ibrahimzada (working in rhythmic gymnastics sections in Ismayilli, Goychay and "Baku Flames"), Telana Aliyeva (Baku Gymnastics School), as well as a Bulgarian participant of the Academy Ekaterina Dulamova - received over 65 percent required.
Summing up the seminar, the FIG expert from Germany and the head of the course, Katja Kleinveldt, noted that its goal had been achieved - it was generally aimed at specialists with a little experience, even yesterday's gymnasts, wishing to be fully engaged in coaching activity now.
According to her, many Azerbaijani coaches have improved their professional skills latterly. "It accounts to a large extent for the eagerness of teams from other countries to hold joint training camps in Baku. For example, there were training Kazakh and Hungarian gymnasts on other floors at the same time while we run practical part of our seminar in the hall, and, as I heard, an arrival of a sportswoman from Mexico in Baku was expected," she said.
The representative of Germany also expressed her gratitude to Azerbaijan Gymnastics Federation for the organization and hosting of the courses, which lasted for a week, at high-level. She also did not exclude the possibility of holding of another FIG Academy in Baku next year but the Level 3 this time.