Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva fevralın 17-də Bakıda Milli Gimnastika Arenasında tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olmuşlar.
Son illərdə ölkəmizdə idman infrastrukturunun yaradılması istiqamətində mühüm tədbirlər görülür, yeni obyektlər tikilib istifadəyə verilir. Təsadüfi deyildir ki, beynəlxalq Olimpiya Hərəkatının fəal üzvlərindən olan Azərbaycanda tikilən Olimpiya-İdman komplekslərinin sayı 40-ı ötür. Mövcud idman obyektlərində aparılan yenidənqurma işləri beynəlxalq yarışların keçirilməsi üçün ölkəmizin imkanlarını daha da artırır. Azərbaycan 2015-ci ildə keçiriləcək birinci Avropa Oyunlarına hazırlaşır. İdman infrastrukturunun daha da gücləndirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərin mühüm tərkib hissəsi olan Milli Gimnastika Arenasında görülən işlər də xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Təməli 2009-cu ilin avqustunda dövlətimizin başçısının iştirakı ilə qoyulan arenada tikinti işləri artıq başa çatmaq üzrədir.
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov arenada görülən işlərlə bağlı dövlətimizin başçısına məlumat verdi. Bildirildi ki, kompleksin fasadı xüsusi formada işlənmişdir. Burada maraqlı illüminasiya elementlərini təqdim edən ekranlar quraşdırılmışdır. Əsasən gimnastika yarışları üçün nəzərdə tutulan arenanın əhəmiyyətini artıran mühüm amillərdən biri də buranın digər idman tədbirlərinin və yarışlarının keçirilməsi üçün uyğunlaşdırılmasıdır. Yarışların miqyasından asılı olaraq, arenanın əsas hissəsində oturacaq yerlərinin sayını 5 mindən 9 min 600-ə qədər artırmaq mümkündür. Dünya standartlarına uyğun inşa olunan kompleksdə mətbuat mərkəzi, ilk tibbi yardım məntəqəsi, xoreoqrafiya, trenajor zalları, dopinq nəzarəti, inzibati otaqlar, mağazalar, kafelər və digər yardımçı sahələr yerləşir. Avropada ən yaxşı gimnastika komplekslərindən biri olacaq bu idman qurğusunda otel də yaradılmışdır.
Diqqətə çatdırıldı ki, Milli Gimnastika Arenasında bu ilin iyununda bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatının keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bundan əlavə, 2015-ci ildə birinci Avropa Oyunları çərçivəsində 6 gimnastika fənni üzrə yarışların, 2019-cu ildə isə bədii gimnastika üzrə 2020-ci il Olimpiadasına lisenziya xarakterli dünya çempionatının burada keçirilməsi planlaşdırılır.
Sonra Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva ayrıca inşa edilmiş məşq zalında yaradılan şəraitlə tanış oldular. Dövlətimizin başçısı və xanımı burada gimnastların məşq prosesini izlədilər. Məşq zalında idmançılar üçün hər cür şərait yaradılmışdır.
Qeyd edək ki, Avropa Gimnastika İttifaqının prezidenti də arenada yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndirmişdir. Zalda ən son gimnastika avadanlığı quraşdırılmışdır. Həmin avadanlıq Avropa Gimnastika İttifaqının və Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının tövsiyələrinə əsasən yerləşdirilmişdir. Hazırda burada bədii gimnastika və kişilər arasında idman gimnastikası, batut, akrobatika, tamblinq üzrə yığma komandalar məşq edirlər. Burada, eyni zamanda, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının təşkil etdiyi məşqçi kursları keçirilir. Son iki ayda təlim-məşq hazırlığını Türkiyədən, Qazaxıstandan, Latviyadan, Meksikadan və Macarıstandan olan qadın gimnastlar keçmişlər. Kanada, Çexiya, Yunanıstan və Finlandiyadan da qadın gimnastların yaxın zamanlarda Bakıya gəlişi gözlənilir.

В последние годы в нашей стране принимаются важные меры по созданию спортивной инфраструктуры, строятся и сдаются в эксплуатацию новые объекты. В Азербайджане, являющемся одним из активных членов международного Олимпийского движения, построено более 40 Олимпийских спортивных комплексов. Реконструкция существующих спортивных объектов еще больше повышает возможности проведения в нашей стране международных соревнований. Азербайджан готовится к первым Европейским играм, которые пройдут здесь в 2015 году. Строительство Национальной гимнастической арены, являющееся важной составной частью мер по усилению спортивной инфраструктуры в стране, имеет особое значение. Сооружение арены, фундамент которой был заложен в августе 2009 с участием главы государства, уже завершается.
Министр молодежи и спорта Азад Рагимов проинформировал главу государства о проделанной работе. Отмечалось, что фасад комплекса выполнен в особой форме. Здесь установлены экраны, представляющие интересные иллюминационные элементы. Одним из важных факторов, повышающих значимость арены, предусмотренной в основном для соревнований по гимнастике, является то, что она приспособлена для проведения и других спортивных мероприятий и состязаний. В зависимости от масштабов соревнований количество зрительских мест на арене можно увеличить с 5 тысяч до 9 600. В комплексе, построенном в соответствии с мировыми стандартами, созданы пресс-центр, пункт первой медицинской помощи, хореографический и тренажерный залы, комната допинг-контроля, административные комнаты, магазины, кафе, подсобные помещения. В этом спортивном сооружении, которое будет одним из лучших гимнастических комплексов в Европе, создан и отель.
Было сообщено, что на Национальной гимнастической арене в июне этого года предусмотрено проведение чемпионата Европы по художественной гимнастике. Кроме того, планируется проведение в 2015 году в рамках первых Европейских игр соревнований по 6 гимнастическим дисциплинам, а в 2019 году - чемпионата мира лицензионного характера на Олимпиаду 2020 года по художественной гимнастике.
Затем Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в построенном отдельно тренировочном зале. Глава государства и его супруга понаблюдали за тренировкой гимнастов. В тренировочном зале созданы все условия для спортсменов.
Отметим, что президент Европейского гимнастического союза также высоко оценил условия, созданные на арене. В зале установлено новейшее гимнастическое оборудование. Оно установлено согласно рекомендациям Европейского гимнастического союза и Федерации гимнастики Азербайджана. В настоящее время здесь тренируются сборные команды по художественной гимнастике и спортивной гимнастике среди мужчин, по прыжкам на батуте, акробатике, тамблингу. Здесь также проводятся тренировочные курсы, организованные Международной федерацией гимнастики. За последние два месяца учебно-тренировочную подготовку прошли гимнастки из Турции, Казахстана, Латвии, Мексики и Венгрии. В ближайшее время ожидается приезд в Баку гимнасток из Канады, Чехии, Греции и Финляндии.