Bədii gimnastika üzrə Avropa kuboku artıq ikinci dəfədir ki, Bakıda keçirilir. 25 ölkədən 172 idmançının iştirak etdiyi kubok Milli Gimnastika Arenasında start götürüb.
Yarışın ilk günündə - təsnifat mərhələsində gimnastlar fərdi proqramda böyüklər yaş kateqoriyası üzrə halqa və top ilə öz performanslarını sərgiləyiblər. Artıq ilk gündən etibarən arenada təkcə idman deyil, bir sənət nümayiş etdirilib.
2 gün ərzində davam edəcək təsnifat yarışlarının sonunda ən yaxşı nəticə göstərən 16 böyük fərdi gimnast müəyyən olunacaq və onlar çarpaz qarşılaşmalarda mübarizə aparacaqlar.
Bu kubokda təkcə fərdi gimnastlar deyil, həmçinin qrup hərəkətləri komandaları da çarpaz qarşılaşmalarda yarışacaqlar.
Tədbirin rəsmi açılış mərasimində çıxış edən Avropa Gimnastikasının prezidenti, gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov ölkəmizdə gimnastikanın böyük populyarlıq qazanmasının başlıca səbəbinin Birinci vitse-prezident, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın bu idman növünə diqqət və qayğısının bariz nümunəsi olduğunu vurğulayıb. Nazir, həmçinin qeyd edib ki, bədii gimnastika ölkəmizdə qızların ən çox maraq göstərdiyi idman növüdür. Onun fikrincə, bu turnir idmançıların təcrübələrini artırmaları üçün xeyli əhəmiyyətlidir.
Daha sonra rəsmi açılış müxtəlif musiqili şoular ilə öz işini davam etdirib.
Milli Gimnastika Arenası növbəti 3 gün ərzində də zərafətin və estetikanın ən zirvə anlarına şahidlik edəcək.

The Rhythmic Gymnastics European Cup is being held in Baku for the second time. The tournament, which brings together 172 athletes from 25 countries, has started at the National Gymnastics Arena.
On the first day of the competition the qualification round senior individual gymnasts showcased their performances with Hoop and Ball routines. From the very beginning, the arena has been a stage not only for sports but also for an art form.
At the end of the two day qualification rounds, the top 16 senior individual gymnasts with the best results will be determined and they will compete in Cross battles.
In this cup, not only individual gymnasts but also group exercise teams will compete in Cross battles.
During the official opening ceremony, the President of European Gymnastics and Azerbaijan’s Minister of Youth and Sports, Farid Gayibov, emphasized that the main reason for the great popularity of gymnastics in our country is the care and attention given to this sport by the First Vice President and President of the Azerbaijan Gymnastics Federation, Mrs. Mehriban Aliyeva. The Minister also noted that Rhythmic gymnastics is the sport that attracts the most interest among girls in our country. According to him, this tournament is highly significant in helping athletes gain more experience.
The official opening then continued with various musical performances and shows.
For the next three days, the National Gymnastics Arena will continue to witness the peak moments of elegance and aesthetics.