Gənclər və İdman Nazirliyi ilk dəfə olaraq, milli komandaların idmançılarının reytinq cədvəlini hazırlayıb.
Sevindirici haldır ki, siyahıda Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətlərindən ibarət yığma komandası aprelin 22-dən 24-dək Bakıda keçirilən Dünya kubokunda əldə etdiyi uğurlu nəticəyə əsasən (1 qızıl, 1 gümüş ) ikinci pillədə qərarlaşıb.
Reytinq əmsalının hesablanması ilk olaraq Olimpiya idman növləri üzrə (böyüklər arasında) nəzərdə tutulub.
“Azərbaycan Respublikası idmançılarının reytinq əmsalının hesablanması haqqında Əsasnamə”yə uyğun olaraq hazırlanmış reytinq cədvəli hər ay yenilənərək idmançıların və komandaların göstərdikləri nəticələr xallarında, reytinq mövqelərində əksini tapacaq.
Qeyd edək ki, idmançıların reytinq xalları növbəti təqvim ilinə keçiddə sıfırlanmayacaq və cədvəl üzrə son 12 ayın nəticələri aktiv olaraq qalacaq. Məsələn, idmançının 2023-cü ilin fevral ayının 1-də reytinq əmsalı hesablanarkən, onun son 12 ay (1 fevral 2022 – 31 yanvar 2023) göstəriciləri nəzərə alınacaq.
Reytinqdə ilk növbədə Olimpiya Oyunlarında uğurla çıxış etmiş idmançılara üstünlük veriləcək. Bundan sonra, idman növündən asılı olaraq, dünya, Avropa çempionatlarının və digər yarışların nəticələri nəzərə alınacaq.
Həmçinin bu reytinqdə sabitlik son dərəcə vacibdir. İl ərzində sabit çıxış edən idmançı cədvəldə, böyük olsa belə, bir uğur qazanmış idmançıdan daha yüksəkdə ola bilər.

For the first time, the Ministry of Youth and Sports prepared the ranking of athletes of National Teams.
It is gratifying that the Azerbaijani Rhythmic Gymnastics National Team in Group exercises took the 2nd place in the list based on its successful results (1 “Gold”, 1 “Silver”) at the World Cup held in Baku from April 22-24.
It should be mentioned that the rating points are calculated in accordance with the rules established by the Ministry of Youth and Sports. International competitions in sports disciplines are divided into 5 categories according to their rating and points are calculated as per to the places taken at these competitions.
The rating coefficient is calculated primarily for Olympic sports disciplines (among seniors).
The ranking prepared in accordance with the “Regulation on the calculation of the rating coefficient of athletes of the Republic of Azerbaijan” will be updated every month and will be reflected in the scores & rating positions of athletes and teams.
The rating points of the athletes will not be reset in the transition to the next calendar year and the results of the last 12 months will remain active on the schedule. For example, when calculating an athlete’s rating coefficient on February 1, 2023, his/her results for the last 12 months (February 1, 2022 - January 31, 2023) will be taken into account.
Priority will be given to athletes having successfully performed at the Olympic Games. After that, depending on sports discipline, the results of the World, European Championships & other competitions will be taken into account.
Also, stability is extremely important in this ranking. An athlete performing consistently throughout the year may be higher in the rankings than one, even if he is older.