Gimnastika növləri üzrə birgə Azərbaycan Çempionatının ikinci günü bugün Milli Gimnastika Arenasında yekunlaşdı. Günün yekunlarına əsasən, Azərbaycan gimnastlarının hesabına 1 qızıl, 2 gümüş və 2 bürünc medal yazıldı.
“Qızıl” medalı temp və balans hərəkətləriylə çıxış edən akrobatika üzrə qadın qrupu (Aynur Hüseynova, Lalə Hüseynova, Nərmin Ramazanova) əldə etdi. Onlar ümumi 53.975 xal toplayaraq, ilk pillədə yerləşdilər. İkinci yerdə isə 50.279 xal toplayan Almaniya təmsilçiləri qərarlaşdılar. “Gümüş” medalı ölkəyə akrobatika üzrə qarışıq cütlüyümüz (Anatoliy Leonov – Ulyana Diakova) qazandırdı. Onlar 2 hərəkətin cəminə görə 70.188 xal toplayaraq, ikinci yerdə qərarlaşdılar. Birinci yerdə Bolqarıstan təmsilçiləri, üçüncü yerdə isə Almaniya təmsilçiləri qərarlaşdılar.
Bədii gimnastlarımızın hesabına 3 medal yazıldı. 4 hərəkətin nəticəsinə əsasən 70.449 xal toplayaraq, “gümüş” medalı Marina Durunda qazandı. Üçüncü yerdə isə hakimlərdən 68.365 xal alan digər gimnastımız Gülsüm Şəfizadə qərarlaşdı. Çoxnövçülükdə çempion Rusiya təmsilçisi, ikiqat Dünya Çempionu Yana Kudryavtseva oldu (76.115).
Hesaba “bürünc” medalı bədii gimnastika üzrə böyüklərdən ibarət qrup komandasının 2-ci heyəti (Aliyə Paşayeva, Zeynəb və Səbinə Hümmətova, Nərminə Hüseynova, Cənnət Məmmədova, Emiliya Baqiyeva) yazdırdı. Qızlar 2 kompozisiya ilə çıxış edərək, 30.150 xal topladılar. Birinci yerdə Rusiyadan olan gimnastlar (35.266), ikinci yerdə isə Fransa təmsilçiləri (31.183) qərarlaşdılar.
Yarışların sonuncu günü Arenada gimnastikanın bütün növləri üzrə final mərhələləri keçiriləcək: bədii gimnastika (alətlərlə finallar), akrobatika (hərəkətlərə görə finallar), batut (fərdi və sinxron hərəkətlərə görə finallar), aerobika (qrup və qarışıq cütlüklərin finalları) həmçinin qadın və kişi idman gimanstikası (alətlərlə finallar).

Второй день Объединенного Чемпионата Азербайджана по гимнастическим дисциплинам завершился сегодня на Национальной Арене Гимнастики. По итогам дня на счету азербайджанских гимнастов одна золотая, две серебряные и две бронзовые медали.
“Золото” чемпионата завоевала наша женская группа по акробатике (Айнур Гусейнова, Лала Гусейнова, Нармин Рамазанова), выступив с темповым и балансовым упражнениями. В сумме девушки заработали 53.975 баллов и заняли первую позицию. На втором месте расположились представительницы Германии, в сумме набравшие 50.279 баллов. “Серебро” Азербайджану принесла смешанная пара по акробатике (Анатолий Леонов-Ульяна Дьякова). Они стали вторыми, набрав в сумме двух упражнений 70.188 баллов. На первом месте пара из Болгарии, бронза же у представителей Германии.
Три медали на счету у наших художниц. “Серебро” выиграла Марина Дурунда, которая по итогам четырех выступлений набрала 70.449 баллов. На третьем месте другая наша грация - Гюльсум Шафизаде, получившая от судей 68.365 баллов. Чемпионкой в многоборье стала представительница России, двукратная чемпионка мира Яна Кудрявцева (76.115).
“Бронзу” в общую копилку принес второй состав групповой команды по художественной гимнастике (Алия Пашаева, Зейнаб и Сабина Гумметовы, Нармина Гусейнова, Джаннет Мамедова и Эмилия Багиева). Девушки выступили с двумя упражнениями и набрали 30.150 баллов. Первое место заняли девушки из России (35.266), на втором месте расположились грации из Франции (31.183).
В заключительный день соревнований на Арене пройдут финалы по всем видам: художественная гимнастика (финалы с предметами), акробатика (финалы по упражнениям), прыжки на батуте (финалы индивидуальных и синхронных упражнений), аэробика (финалы у групп и смешанных пар), а также мужская и женская спортивная гимнастика (финалы на снарядах).