Milli Gimnastika Arenasında gimnastika növləri üzrə üç günlük Birgə Açıq Azərbaycan Çempionatı yekunlaşdı.
Öncədən xəbər verildiyi kimi, Oleq Stepko çoxnövçülük və 4 ayrı-ayrı alətlərdə (gimnastika atı, halqalar, parallel qollar, turnik) 5 qızıl medal qazandı. Petro Paxnyukun hesabında isə 4 gümüş medal oldu (gimnastika atı, halqalar, parallel qollar və çoxnövçülük).
Qadın idman gimnastları arasında Mariya Smirnova və Kristina Pravdina hərəsi iki qızıl medal qazanaraq fərqləndilər. Smirnova qızıl medalı dayaqla tullanma və sərbəst hərəkətlərdə, Pravdina isə qızıl medalı müxtəlif hündürlüklü qollarda qazanaraq, çoxnövçülükdə də mütləq Azərbaycan çempionu oldu.
Çempionatın gedişatında Azərbaycanın bədii gimnastı Marina Durunda parlaq qələbə qazandı. O lentlə hərəkətlərdə 18.250 xal qazanaraq qızıl medal əldə etdi. Bundan əlavə, onun hesabında 2 gümüş medal (top və gürzlər) və halqa ilə hərəkətlərdə bir bürünc medal oldu. Daha 2 bürünc medalı isə Gülsüm Şəfizadə əldə etdi (çoxnövçülük və top). 5 lent və 6 gürz-2 halqa ilə kompozisiyada iki gümüş medalı qrup hərəkətləri komandası qazandı. Qrup komandasının ikinci heyəti isə çoxnövçülükdə ümumi heasba bürünc medal yazdırdı.
Akrobatlarımız da öz qələbələri ilə bizi sevindirdilər. Akrobatika üzrə qadın qrupumuz (Aynur Hüseynova, Lalə Hüseynova, Nərmin Ramazanova) çoxnövçülük, temp və balans hərəkətlərində 3 qızıl medal əldə etdilər. Qarışıq cütlüyümüz (Diakova-Leonov) həmçinin 3 medal – balans və temp hərəkətlərində iki qızıl, çoxnövçülükdə isə bir gümüş medal qazandılar.
Oleq Piunov batut gimnastikasında fərdi çıxışda çempion oldu. Digər qızıl medalı isə o, İlya Qrişunin ilə birgə sinxron hərəkətlərdə hakimlərdən 48.600 xal alaraq əldə etdi.
İki bürünc medalı aerobika üzrə qarışıq cütlük və qrupumuz qazandı. Yekaterina Kotlyarova və Timur Ələkpərov 17.450 xal topladılar. Hakimlərdən 17.668 xal alan qrupumuz (Bosıx, Kotlyarova, Poleşuk, Koltunova, Ələkpərov) üçüncü oldular.
Qarşıda gimnastlarımızı önəmli yarışlar gözləyir. Onların arasında Açıq Azərbaycan Çempionatı ilə eyni formatda olan Avropa Oyunları da var.

На Национальной Арене Гимнастики завершился трехдневный Открытый чемпионат Азербайджана по гимнастическим дисциплинам.
Как сообщалось ранее, азербайджанский гимнаст Олег Степко завоевал пять золотых медалей - одну в многоборье и четыре на различных снарядах (конь, кольца, параллельные брусья, перекладина). На счету Петро Пахнюка четыре серебряные медали (конь, кольца, параллельные брусья и многоборье).
Среди девушек отличились Мария Смирнова и Кристина Правдина, на счету которых по две золотые медали. Смирнова выиграла “золото” на прыжке и в вольном упражнении, а Правдина стала абсолютной чемпионкой страны в многоборье и на разновысоких брусьях.
В ходе чемпионата блестящую победу одержала азербайджанская гимнастка Марина Дурунда. Девушка выиграла золотую медаль в упражнении с лентой, получив за свое упражнение 18,250 баллов. Кроме того, на счету у Марины два “серебра” (мяч, булавы) и “бронза” за упражнение с обручем. Еще две бронзовые медали стране принесла Гюльсум Шафизаде (многоборье, мяч). Два “серебра” завоевала групповая команда за упражнения с пятью лентами и за комбинацию шесть булав-два обруча. Второй состав групповой команды принес в общую копилку “бронзу”, выигранную в многоборье.
Наши акробаты также порадовали своими успехами. Три золотые медали на счету у азербайджанской женской группы по акробатике (Айнур Гусейнова, Лала Гусейнова, Нармин Рамазанова) - за многоборье, темповое и балансовое упражнения. Смешанная пара (Дьякова-Леонов) также завоевали три медали - два “золота” за балансовое и темповое упражнения и одно “серебро” в многоборье.
Олег Пиунов стал чемпионом в индивидуальных прыжках на батуте. Другое “золото” Пиунов выиграл в паре с Гришуниным, получив от судей 48,600 баллов.
Две бронзовые медали принесли смешанная пара и группа по аэробике. Екатерина Котлярова и Алекперов Тимур набрали 17,450 баллов. Получив от судей 17,668 баллов, наша группа (Босых, Котлярова, Полещук, Колтунова, Алекперов) также стали третьими.
Впереди наших гимнастов ожидают важные старты, среди которых и Европейские Игры, которые пройдут в таком же формате как и Открытый чемпионат. Более подробно с результатами соревнования можно ознакомиться здесь.