Azərbaycanın gimnastika həyatında əlamətdar bir hadisə baş verib. Bu gün Azərbaycanın Göyçay rayonundakı Olimpiya-İdman Kompleksində bədii gimnastika bölməsinin açılışı keçirilib.
Bayram tədbirdə Milli Məclisin deputatları Rauf Əliyev və Sabir Hacıyev, Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının nümayəndələri, habelə Göyçayın ictimaiyyəti iştirak etmişlər.
Bu münasibətlə keçirilmiş mərasimdə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının baş katibi Fərid Qayıbov çıxış edərək son illər ölkəmizdə gimnastika üzrə mötəbər yarışların keçirilməsindən, milli yığma komandamızın dünya və Avropa çempionatlarında əldə etdiyi uğurlardan söz açmışdır. Federasiyanın gördüyü işlərdən bəhs edən F. Qayıbov bildirmişdir ki, paytaxtla yanaşı, regionlarda da idmanın gimnastika növünün təbliği və inkişaf etdirilməsi, idmançıların yetişdirilməsi, təlim-məşq toplanışlarının keçirilməsi, bacarıqlı gimnastların müəyyən edilərək yığma komandaya cəlb olunması istiqamətində tədbirlər görülür. Bu günədək Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Sumqayıt, Gəncə, Xırdalan və Göyçayda yeni bölmələri açılmışdır. Sonda olaraq, o Göyçay Olimpiya-İdman Kompleksinin direktoru Həsən Bayramlıya Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının bayrağını təqdim etmişdir.
İcra hakimiyyəti başçısının birinci müavini Ramiz İbrahimov rayonda bədii gimnastikanın inkişaf edəcəyinə və gələcəkdə Göyçayın yığma komandasının bu idman növündə uğurlar qazanacağına əminliyini bildirmişdir.
Qeyd edək ki, Göyçayda gimnastika bölməsinin yaradılması ilə bağlı rayon mərkəzində və kəndlərdə elan lövhələri asılmış, valideynlərlə fərdi söhbətlər aparılmışdır. Nəticədə qısa müddətdə kompleksin 3-10 yaşlı qızlardan ibarət kollektiv yaradılmış, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası tanınmış gimnast Esmira Orucovanı bu komandaya məşqçi təyin etmişdir. Artıq 25 uşaq və yeniyetmə qızın məşqlərə cəlb olunduğunu bildirən yığmanın baş məşqçisi Mariana Vasileva Federasiya məşqlərin keçirilməsi üçün kompleksə yeni xalça da hədiyyə etməsini diqqətə çatdırmışdır.
"Göyçaydan və respublikanın digər regionlarından olan istedadlı idmançılar ölkənin milli komandasının sıralarını tamalaya bilərlər. Məsələn, 1 nəfər qız Sumqayıtdan artıq milliyə çağırış alıb. Ona görə də, Azərbaycanın regionlarında bədii gimnastikanın inkişaf etdirilməsi bizim vəzifəmizdir", M. Vasileva bildirib.
Tədbirin rəsmi hissəsindən sonra Azərbaycanın bədii gimnastika yığmasının üzvləri və Göyçaylı gənc gimnastları nümunəvi nömrələrlə çıxış ediblər.

СЕКЦИЯ ХУДОЖЕСТВЕННОЙ ГИМНАСТИКИ В ГЕЙЧАЕ ОФИЦИАЛЬНО ОТКРЫТА!
Знаковое событие в гимнастической жизни страны произошло в Олимпийском спорткомплексе Гейчая. В этом районе Азербайджана состоялась торжественная церемония открытия секции по художественной гимнастике.
В праздничном мероприятии приняли участие депутаты Милли Меджлиса Рауф Алиев и Сабир Гаджиев, представители Министерства молодежи и спорта, Федерации гимнастики Азербайджана, а также общественность Гейчая.
"Сегодня большой праздник как для Гейчая, так и для Федерации гимнастики Азербайджана, - подчеркнул в своем выступлении генеральный секретарь Федерации Фарид Гаибов. – Нам очень приятно находиться здесь и участвовать в столь значимом мероприятии. Помимо Баку, у нас уже есть секции в Сумгайыте, Гяндже и Хырдалане. Мы привезли сюда новый ковер для занятий и теперь возможность постигать азы художественной гимнастики получили и гейчайские девочки". Он также передал директору Олимпийского спорткомплекса Гасану Байрамлы флаг Федерации гимнастики Азербайджана.
В свою очередь, первый заместитель главы исполнительной власти Гейчая Рамиз Ибрагимов заявил, что открытие секции по художественной гимнастики будет способствовать развитию данного вида спорта в Гейчайском районе и официально объявил секцию открытой.
Далее зрителям, заполнившим зал спорткомплекса до отказа, был продемонстрирован 50-минутный Гала-концерт, в котором приняли участие взрослая и юниорская групповые команды, а также индивидуальные гимнастки. Публику также порадовало зажигательное выступление юных местных девочек, самой маленькой из которых всего 3 годика. Они уже успели разучить композицию за тот месяц, что существует секция, насчитывающая в целом 25 спортсменок. Тренирует гейчайских гимнасток 17-летний тренер из Баку Эсмира Оруджева, известная по выступлениям за юниорскую групповую команду Азербайджана.
Своим мнением о перспективах гейчайских учениц поделилась и главный тренер сборной Азербайджана по художественной гимнастике Мариана Василева. «Пока рано что-то говорить об уровне этих девочек, но факт остается фактом: азербайджанские регионы в состоянии выпускать перспективных гимнасток, сказала она. Лишний пример чему – девочка из Сумгайыта, которая уже находится в селекции сборной Азербайджана. Я хотела, чтобы мои подопечные сами побывали здесь, поэтому и было решено их сюда привезти».