Bu gün bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığma komandasının üzvləri 2 gün öncə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən raket hücumuna məruz qalmış Gəncə şəhərinə yollanıblar.
Zöhrə Ağamirova, eləcə də qrup hərəkətləri komandasının üzvləri Gəncədən olan bədii gimnastlarla görüşərək onlara mənəvi dəstək olublar. Gimnastlar Gəncədən olan həmkarlarına hədiyyələr də təqdim ediblər.
Daha sonra gimnastlarımız raket atəşi nəticəsində insan tələfatı və dağıntılar olan hadisə yerinə baş çəkmiş, həmin yerə gül dəstələri qoymuşlar.
Xatırladaq ki, 11 oktyabr gecə saat 2 radələrində Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncə Ermənistan ərazisindən növbəti dəfə raket hücumuna məruz qalıb. Nəticədə 10 nəfər həlak olmuş, 6-sı azyaşlı uşaq olmaqla 34 mülki vətəndaş yaralanmışdır.
Yığma üzvləri həmçinin, hadisə zamanı zərərçəkmiş ailələrə də baş çəkiblər.
Gimnastlarla birlikdə Gəncəyə yollanan bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığma komandasının Baş məşqçisi Mariana Vasileva baş verənlərdən və gördüklərindən çox təsirləndiyini bildirib.
“Baş verənləri şəkillərdən deyil, canlı olaraq görmək, zərər çəkən insanların yaşadıqlarını onların dilindən eşitmək tam başqa hisslər yaşadır. Xüsusilə də valideynlərini itirmiş uşaqların üzündəki kədəri görmək çox ağırdır. Bəziləri nəyin baş verdiyini belə anlamırlar. Analarını itirmiş uşaqlar isə onların hələ də qayıdacağını düşünürlər. Bu gün burada gördüklərimi heç vaxt unutmayacağam.”
M. Vasileva qeyd edib ki, bütün dünya həqiqəti bilməlidir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası bütün gimnastika ictimaiyyəti adından həlak olan şəxslərin yaxınlarına dərin hüznlə baş sağlığı verir, yaralılara isə şəfa diləyir.

Художественные гимнастки продемонстрировали моральную поддержку гимнастам Гянджи
Сегодня члены сборной команды Азербайджана по художественной гимнастике отправились в город Гянджу, который два дня назад подвергся ракетному нападению со стороны вооруженных сил Армении.
Зохра Агамирова, а также члены команды групповых упражнений встретились с “художницами” из Гянджи и оказали им моральную поддержку. Гимнастки также преподнесли подарки коллегам из Гянджи.
Затем наши гимнастки посетили место происшествия, а также возложили цветы, где в результате ракетного обстрела были погибшие и разрушения.
Напомним, что в ночь на 11 октября, второй по величине город Азербайджана – Гянджа, в очередной раз подверглась ракетному обстрелу со стороны Армении. В результате погибли 10 человек, пострадало 34 мирных жителей, 6 из которых являются детьми.
Члены сборной команды также посетили семьи пострадавших во время происшествия.
Главный тренер сборной команды Азербайджана по художественной гимнастике Мариана Василева, отправившись вместе с гимнастками в Гянджу, отметила, что очень растрогана происходящим и увиденным.
"Увидеть происходящее не на фотографиях, а вживую, услышать из уст пострадавших то, что они пережили - это совсем другие чувства. Особенно тяжело видеть печаль на лице детей, потерявших своих родителей. Некоторые даже не понимают, что происходит. А дети, потерявшие своих матерей, думают, что они все еще вернутся. Я никогда не забуду то, что я увидела здесь сегодня.”
М. Василева отметила, что весь мир должен знать правду.
Федерация гимнастики Азербайджана от имени всего гимнастического сообщества выражает глубокие соболезнования близким погибших, а раненым желает скорейшего выздоровления.