Bu gün bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığma komandasının üzvləri 2 gün öncə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən raket hücumuna məruz qalmış Gəncə şəhərinə yollanıblar.
Zöhrə Ağamirova, eləcə də qrup hərəkətləri komandasının üzvləri Gəncədən olan bədii gimnastlarla görüşərək onlara mənəvi dəstək olublar. Gimnastlar Gəncədən olan həmkarlarına hədiyyələr də təqdim ediblər.
Daha sonra gimnastlarımız raket atəşi nəticəsində insan tələfatı və dağıntılar olan hadisə yerinə baş çəkmiş, həmin yerə gül dəstələri qoymuşlar.
Xatırladaq ki, 11 oktyabr gecə saat 2 radələrində Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncə Ermənistan ərazisindən növbəti dəfə raket hücumuna məruz qalıb. Nəticədə 10 nəfər həlak olmuş, 6-sı azyaşlı uşaq olmaqla 34 mülki vətəndaş yaralanmışdır.
Yığma üzvləri həmçinin, hadisə zamanı zərərçəkmiş ailələrə də baş çəkiblər.
Gimnastlarla birlikdə Gəncəyə yollanan bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığma komandasının Baş məşqçisi Mariana Vasileva baş verənlərdən və gördüklərindən çox təsirləndiyini bildirib.
“Baş verənləri şəkillərdən deyil, canlı olaraq görmək, zərər çəkən insanların yaşadıqlarını onların dilindən eşitmək tam başqa hisslər yaşadır. Xüsusilə də valideynlərini itirmiş uşaqların üzündəki kədəri görmək çox ağırdır. Bəziləri nəyin baş verdiyini belə anlamırlar. Analarını itirmiş uşaqlar isə onların hələ də qayıdacağını düşünürlər. Bu gün burada gördüklərimi heç vaxt unutmayacağam.”
M. Vasileva qeyd edib ki, bütün dünya həqiqəti bilməlidir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası bütün gimnastika ictimaiyyəti adından həlak olan şəxslərin yaxınlarına dərin hüznlə baş sağlığı verir, yaralılara isə şəfa diləyir.

Today, the members of the Azerbaijani Rhythmic Gymnastics National Team set out for Ganja, which underwent the missile attack by the Armenian armed forces two days ago.
Zohra Aghamirova, as well as the members of the team in group exercises, met with Rhythmic gymnasts from Ganja and gave them moral support. The National Team members also presented gifts to the gymnasts from Ganja.
Then our gymnasts, visited the scene of action, where the missile fire took a toll and ruined the buildings. The athletes laid flowers on the ground.
It should be mentioned that Ganja, the second largest city of Azerbaijan, was attacked by missile from the territory of Armenia again at around 2:00 a.m. on October 11, 2020. As a result, 10 civilians were killed and 34 people were wounded, including 6 minors.
Members of the team also visited the families suffered from the attack.
The Head Coach of the Azerbaijani Rhythmic Gymnastics National Team Mariana Vasileva, who went to Ganja with the gymnasts, said she was very saddened by what happened and what she saw.
"It is a completely different feeling to see what has happened with your own eyes, not in pictures, to hear the sufferers and what they had went through," she told. It is extremely hard to see the grief on the faces of children who have lost their parents. Some of them do not even understand what happened. Children who lost their mothers think that they will return. I will never forget what I saw here today."
M. Vasileva stated that the whole world should know the truth.
On behalf of the entire gymnastics community, Azerbaijan Gymnastics Federation expresses its deepest condolences to the families of the deceased and wishes speedy recovery to the people wounded.