Azərbaycan gimnastı Samirə Mustafayeva Slovakiyada keçirilmiş beynəlxalq turnirdə bürünc medal qazanıb.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, o, lentlə hərəkətlərin finalında 23.85 bal toplayaraq, üçüncü nəticəni göstərib. Bratislavanın Mərkəzi idman kompleksində Mustafayeva fəxri kürsüyə Belarus və Rusiya idmançıları ilə birgə qalxıb.
- Digər final yarışlarında – ip və topla hərəkətlərdə Samirəni mükafatdan bir-neçə bal ayırıb və dördüncü yeri tutub. Halqa ilə isə gimnastımız finalçıların səkkizliyini qapayıb. Çoxnövçülüyə gəlincə, o, 92.275 xal toplayaraq 6-cı nəticəni göstərib.
Fikrimcə, Samirə sabit çıxış nümayiş etdirdi. Lakin bir məşqçi kimi bugünkü nəticə ilə qane ola bilmərəm. Qarşıda görüləcək işlər çoxdur, - deyə məşqçi Marina Qovorova bildirib.
Digər Azərbaycan gimnastı Anna Qurbanova gələn ay Bakıda start götürəcək Avropa çempionatına hazırlıq çərçivəsində Kiyevdə keçirilmiş və Qran-pri seriyasından olan turnirdə mübarizə aparıb.
Mütləq birincilik Annaya 96.85 bal və 8-ci yeri qazandırıb. Ən yüksək nəticəni gimnastımız iplə göstərib - o, 24.875 ballla 6-cı olub.
Yarışların qalibi adını isə ilin əvvəlindən irimiqyaslı turnirlərdə iştirak etməyən xalça sahibi Anna Bessonova qazanıb. O, gümüş mükafatçı rusiyalı Dariya Kondakovanı 5 xal geridə qoyub. İsrail nümayəndəsi İrina Risenzon 3-cü nəticəni göstərib.
Kiyev turnirinin ardınca Qurbanovanı Portuqaliyanın Portimao şəhərində aprelin 17-19-da Dünya kuboku yarışları gözləyir. Anna burada xalça üzərinə komanda yoldaşı Aliyə Qarayeva ilə çıxacaq. Kubok yarışlarında ölkəmiz böyüklərdən ibarət qrup komandası ilə də təmsil olunacaq. Burada xalça üzərinə Vəfa Hüseynova, Dina Qorina, Anastasiya Prasolova, Valeriya Yeqay, Ceyla Quliyeva və Nigar Mirzəyeva çıxacaqlar. Elə həmin şəhərdəcə beynəlxalq turnir keçiriləcək ki, orada yeniyetmələrdən ibarət milli komandamız – Səbinə Abbasova, Nigar Əbdüsəlimova, Yevgeniya Jidkova, Ayelita Xələfova, Kamilə Məmmədova və Lalə Məhərrəmova qüvvəsini sınayacaq.

Бронзовую медаль международного турнира в Словакии завоевала азербайджанская гимнастка Самира Мустафаева.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, в финальном упражнении с лентой она показала третий результат, набрав 23.85 балла. На медальный подиум в центральном спорткомплексе Братиславы Мустафаева поднялась вместе со спортсменками Беларуси и России.
- В других же финальных состязаниях - со скакалкой и мячом Самира чуть-чуть не дотянула до призовых мест – стала четвертой, а с обручем – замкнула восьмерку финалисток. Что касается многоборья, то там она заняла 6-е место, получив 92.275 балла.
По моему мнению, она выступила стабильно, но, как тренер, я не могу довольствоваться настоящим. Впереди еще много работы, сказала тренер гимнастки Марина Говорова.
Другая гимнастка Азербайджана Анна Гурбанова в рамках подготовки к стартующему через месяц чемпионату Европы в Баку выступала в Киеве на турнире из серии Гран-при.
Абсолютное первенство принесло Анне 8-е место и 96.85 балла. Свой лучший результат она смогла показать со скакалкой, став шестой со 24.875 баллами. Победительницей же была объявлена не выступавшая с начала года на крупных соревнованиях хозяйка ковра Анна Бессонова, более чем на 5 баллов опередившая россиянку Дарию Кондакову. Третье место у Ирины Рисензон из Израиля.
Из Киева Гурбанова отправится в португальский город Портимао, где 17-19 апреля примет участие вместе с подругами по команде Алией Гараевой, Зейнаб Джавадлы и взрослым групповым коллективом (Вафа Гусейнова, Дина Горина, Анастасия Прасолова, Валерия Егай, Джейла Гулиева и Нигяр Мирзоева) в розыгрыше Кубка мира. Там же пройдет и международный турнир, в котором будет участвовать юниорская групповая команда Азербайджана (Сабина Аббасова, Нигяр Абдусалимова, Евгения Жидкова, Аелита Халафова, Камиля Мамедова и Лала Магеррамова).
И еще один международный турнир пройдет в конце этой недели. 15-18 апреля в Астрахани пройдет юниорское соревнование с участием Екатерины Прокопенко (1997 года рождения) и Лалы Юсифовой (1996).