Azərbaycan gimnastı Samirə Mustafayeva Slovakiyada keçirilmiş beynəlxalq turnirdə bürünc medal qazanıb.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, o, lentlə hərəkətlərin finalında 23.85 bal toplayaraq, üçüncü nəticəni göstərib. Bratislavanın Mərkəzi idman kompleksində Mustafayeva fəxri kürsüyə Belarus və Rusiya idmançıları ilə birgə qalxıb.
- Digər final yarışlarında – ip və topla hərəkətlərdə Samirəni mükafatdan bir-neçə bal ayırıb və dördüncü yeri tutub. Halqa ilə isə gimnastımız finalçıların səkkizliyini qapayıb. Çoxnövçülüyə gəlincə, o, 92.275 xal toplayaraq 6-cı nəticəni göstərib.
Fikrimcə, Samirə sabit çıxış nümayiş etdirdi. Lakin bir məşqçi kimi bugünkü nəticə ilə qane ola bilmərəm. Qarşıda görüləcək işlər çoxdur, - deyə məşqçi Marina Qovorova bildirib.
Digər Azərbaycan gimnastı Anna Qurbanova gələn ay Bakıda start götürəcək Avropa çempionatına hazırlıq çərçivəsində Kiyevdə keçirilmiş və Qran-pri seriyasından olan turnirdə mübarizə aparıb.
Mütləq birincilik Annaya 96.85 bal və 8-ci yeri qazandırıb. Ən yüksək nəticəni gimnastımız iplə göstərib - o, 24.875 ballla 6-cı olub.
Yarışların qalibi adını isə ilin əvvəlindən irimiqyaslı turnirlərdə iştirak etməyən xalça sahibi Anna Bessonova qazanıb. O, gümüş mükafatçı rusiyalı Dariya Kondakovanı 5 xal geridə qoyub. İsrail nümayəndəsi İrina Risenzon 3-cü nəticəni göstərib.
Kiyev turnirinin ardınca Qurbanovanı Portuqaliyanın Portimao şəhərində aprelin 17-19-da Dünya kuboku yarışları gözləyir. Anna burada xalça üzərinə komanda yoldaşı Aliyə Qarayeva ilə çıxacaq. Kubok yarışlarında ölkəmiz böyüklərdən ibarət qrup komandası ilə də təmsil olunacaq. Burada xalça üzərinə Vəfa Hüseynova, Dina Qorina, Anastasiya Prasolova, Valeriya Yeqay, Ceyla Quliyeva və Nigar Mirzəyeva çıxacaqlar. Elə həmin şəhərdəcə beynəlxalq turnir keçiriləcək ki, orada yeniyetmələrdən ibarət milli komandamız – Səbinə Abbasova, Nigar Əbdüsəlimova, Yevgeniya Jidkova, Ayelita Xələfova, Kamilə Məmmədova və Lalə Məhərrəmova qüvvəsini sınayacaq.

An Azerbaijani gymnast Samira Mustafayeva has won the bronze medal of the international tournament in Slovakia.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, she took the third place in the final exercise with a ribbon having received 23.85 points. Mustafayeva mounted the medal podium together with sportswomen from Belarus and Russia at the central sports complex of Bratislava.
“And in other final competitions with a rope and a ball Samira needed just few points to win prize-winning (third) places and she became the fourth. And she took the eights place with a hoop among eight finalists. As to the all-around, she took the 6th place having received 92.275 points.
“I think her performances were stable but as a coach I cannot be content with her present result. We have to work a lot,” the gymnast’s coach Marina Govorova said.
Within the framework of preparation for the European Championships starting in Baku in a month, another Azerbaijani gymnast Anna Gurbanova performed in the Grand Prix tournament held in Kiev.
Anna won the 8th place and received 96.85 points in the all-around. She gave her best result with a rope and took the 6th place with 24.875 points. The floor’s hostess Anna Bessonova, who had not been performing in large-scale competitions since the beginning of the year, became the winner. She took more than 5 points lead over a Russian Darya Kondakova. The third place was taken by Irina Risenzon from Israel.
From Kiev, Anna Gurbanova will set out for Portimao, the city in Portugal, where she will take part in the World Cup, together with her team-mates - Aliya Garayeva, Samira Mustafayeva and senior group team (Vafa Huseynova, Dina Gorina, Anastasiya Prasolova, Valeriya Yegay, Jeyla Guliyeva and Nigar Mirzayeva) on April 17-19. There will also be held an international tournament, where an Azerbaijani junior group team (Sabina Abbasova, Nigar Abdusalimova, Yevgeniya Jidkova, Ayelita Khalafova, Kamila Mammadova and Lala Maharramova will take part in.
One more international tournament will be held at the end of this week. Competitions among juniors will be held in Astrakhan on April 15-18, where Azerbaijan will be represented by Ekaterina Prokopenko (born in 1997).