Dinarə Gimatovanın gümüş medalı, Zeynəb Cavadlının növbəti qələbəsi, Şakir Şıxəliyevin ilk dəfə Azərbaycan çempionu adını qazanması və Dəvəçi akrobatlarının debütü ötən həftənin diqqətəlayiq gimnastika xəbərləridir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti bildirir ki, Gimatova Kazanda uğurlu çıxışından sonra, Zaqrebdə keçirilən beynəlxalq turnirdə iştirak etmişdir. Xorvatiyada təşkil olunan yarışlarda Dinarə rusiyalı Avropa və dünya çempionu Vera Sesinadan sonra ikinci yeri tutmuşdur. Üçüncü yeri isə Ulyana Trofimova (Özbəkistan) tutub.
Bədii gimnastika üzrə 14-cü Bakı çempionatında 5 Gəncə gimnastı müsabiqədənkənar iştirak etmişdir. 1990-91-ci illər təvəllüdlü gimnastlar arasında Zeynəb Cavadlı (61.4 xal) yenidən Bakı çempionu olmuşdur. O, Bakı Gimnastika Məktəbindən olan klub yoldaşı Leyla Şamilovanı təxminən 3 xal geridə qoymuşdur. 3-cü yeri Zülfiyyə Əliyeva (53 xal, “Həmkarlar İttifaqları”) tutmuşdur.
1992-1993-cü illər təvəllüdlü gimnastlar arasında Ceyla Quliyeva (91.1, Bakı Gimnastika Məktəbi) 1-ci, Nigar Mirzəyeva (86.4, Respublika kompleks idman məktəbi) 2-ci, Səidə Abdullayeva (80.65, Bakı Gimnastika Məktəbi) 3-cü olmuşlar.
Bakı Gimnastika Məktəbindən Nigar Əbdüsəlimova 1994-95-ci illər təvəllüdlü idmançılar arasında ən yaxşı nəticə göstərmişdir – 86.45 xal. 2-ci yeri Kamilə Məmmədova (83.45, “Həmkarlar İttifaqları”), 3-cü yeri Ayelita Xələfova (83, Bakı Gimnastika Məktəbi) tutmuşlar.
1996-97-ci illər təvəllüdlü gimnastlardan ibarət ən kiçik yaş qrupunda Ayişə Mustafayeva (81.95, “Həmkarlar İttifaqları”) 1-ci olmuşdur. Yekaterina Prokopenko ondan bir xal geri qalmış, 3-cü yeri isə Mansurə Bağıyeva (74.8, hər ikisi Respublika kompleks idman məktəbi) tutmuşdur.
İdman gimnastikası üzrə ustalar arasında ilk dəfə Azərbaycan çempionu Şakir Şıxəliyev (MOİK) olmuşdur – 87.25 xal. Mükafata layiq növbəti yerləri onun klub yoldaşı Elvin Ağadədəyev (84.1) və Fərrux Dadaşov (76.8, Respublika Olimpiya İdman Liseyi) tutmuşlar.
İdman ustalığına namizədlər arasında Ruslan Balakişiyev (91.7, MOİK) fərqlənmişdir. 2-ci yerə Murad Tatlıyev layiq görülmüş (79.1), 3-cü yeri Mirvaqif Bağırov və Əhməd Ağayev (76.3, hər üçü Bakı Gimnastika Məktəbi) bölüşdürmüşlər.
Birinci dərəcəli gimnastlar arasında Şamil İsmayılov qalib gəlmişdir – 95.6. 2-ci yerə Yevgeni Samarkin (93.8, hər ikisi lisey), 3-cü yerə Şahmurad Qüdrətli (89.95, Bakı Gimnastika Məktəbi) sahib olmuşlar.
Dəvəçi akrobatları idmanın bu növü üzrə ölkə çempionatında ilk dəfə çıxış etmişlər. Mükafata layiq yer tutmasalar da, onlar öz kompozisiyaları ilə xoş təəssürat bağışlamışlar. Ayla Əhmədova və Dilarə Sultanova (85.28, Bakı Gimnastika Məktəbi) qadın cütlükləri arasında, Nailə Tauçelova – İranə Həşimi – Könül Fərəcova (76.25, Bakı Gimnastika Məktəbi) qadın üçlüklər arasında, Faiq Sultanov və Tamara Babakişiyeva (82.8, Bakı Gimnastika Məktəbi) qarışıq cütlər arasında, Rüstəm Nəcəfquliyev – İlham Abbasov – Elnur Məmmədov - Fərid Məmmədov (82.3, Nizami rayonunun idman məktəbi) kişi qrupunda və Emil Yarəhmədov – Elçin Məmmədov (80.25, “Təhsil”) kişi cütlükləri arasında çempion olmuşlar.

НАСЫЩЕННЫЙ НОЯБРЬ ГИМНАСТИКИ
Серебряная медаль Динары Гиматовой, очередная победа Зейнаб Джавадлы в чемпионате Баку, первое чемпионство Азербайджана Шакира Шихалиева и дебют акробатов Дивичи - в дайджесте гимнастики минувшей недели.Итак, Гиматова продолжила свою медальную поступь. После успешного выступления в Казани, она участвовала на международном турнире в Загребе. Хорватское соревнование носило характер многоборья, в котором Динара стала второй после чемпионки Европы и мира Веры Сесиной из России. Что до третьего места, то его заняла Ульяна Трофимова из Узбекистана.
Тем временем, в Баку состоялся 14-й чемпионат города по художественной гимнастике с внеконкурсным участием 5 граций из Гянджи. Среди гимнасток 1990-91 годов рождения чемпионкой Баку вновь стала Зейнаб Джавадлы (61.4), почти на 3 балла опередившей одноклубницу из Бакинской школы гимнастики Лейлу Шамилову. Третье место у Зульфии Алиевой (53 балла, «Профсоюзы»).
У гимнасток 1992-93 годов рождения не было равных Джейле Гулиевой (91.1, Бакинская школа гимнастики). Второе место за Нигяр Мирзоевой (86.4, Республиканская комплексная спортивная школа), третье – Саидой Абдуллаевой (80.65, Бакинская школа гимнастики).
Нигяр Абдусалимова из той же Бакинской школы гимнастики была недосягаемой для соперниц в возрастной категории 1994-95 годов рождения (86.45 балла). 83.45 балла набрала Кямиля Мамедова («Профсоюзы»), ставшая второй, 83 очка получила Аелита Халафова (Бакинская школа гимнастики), ставшая третьей.
И, наконец, в самой младшей группе 1996-97 годов рождения первенствовала Аиша Мустафаева – 81.95 балла, «Профсоюзы». Ровно балл ей проиграла Екатерина Прокопенко, третья – Мансура Багиева (обе – из Республиканской комплексной спортшколы).
Чемпионом же Азербайджана по спортивной гимнастике среди мастеров впервые стал Шакир Шихалиев из МОИК – 87.25 балла. Конкуренцию ему составили еще один «армеец» Эльвин Агададаев (84.1) и Фаррух Дадашев (76.8, Республиканский олимпийский спортивный лицей).
У кандидатов в мастера спорта лучшим стал Руслан Балакишиев (91.7, МОИК), вторым - Мурад Татлиев (79.1), третье место поделили Мирвагиф Багиров и Ахмед Агаев (76.3, все трое – из Бакинской школы гимнастики).
Среди перворазрядников победителем стал Шамиль Исмайлов – 95.6 балла, вторым – Евгений Самаркин (93.8, оба - лицей), третьим – Шахмурад Гюдрятли (89.95, Бакинская школа гимнастики).
Акробаты Дивичи дебютировали на прошедшем чемпионате страны по этому виду спорта. Правда, мест они не заняли, но оставили неплохое впечатление своими композициями.
Чемпионами же стали: Айла Ахмедова-Диляра Султанова (85.28, Бакинская школа гимнастики) в женской паре; Наиля Таучелова-Ирана Хашими-Кенуль Фараджева (76.25, Бакинская школа гимнастики) в женской тройке; Фаиг Султанов-Тамара Бабакишиева (82.8, Бакинская школа гимнастики) в смешанной паре; Рустам Наджафгулиев-Ильхам Аббасов-Эльнур Мамедов-Фарид Мамедов (82.3, спортшкола Низаминского района) в мужской группе и Эмиль Ярахмедов-Эльчин Мамедов (80.25, «Тяхсил») в мужской паре.