Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FİG) 77-ci konqressinin başa çatdığı Helsinkidən sevindirici xəbər daxil olmuşdur. Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində forumda iştirak edən Milli Gimnastika Federasiyasının (AGF) baş katibi Fərid Qayıbov Avropadan FİG-in Şurasına üzv seçilmişdir.
İlk dəfə olaraq, Azərbaycan nümayəndəsi Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının rəhbər orqanlarından birinin tərkibinə daxil olmuşdur. Onun namizədliyinin lehinə 35 nümayəndə səs vermişdir. Beləliklə, Fərid Qayıbov növbəti 4 il ərzində 20 ölkəni təmsil edən digər həmkarları ilə birgə Şuranın müxtəlif iclaslarında iştirak edəcək.
FİG strukturunun yeni seçilmiş üzvü telefon müsahibəsində bildirmişdir ki, həm həyatda, həm də işdə demokratik prinsiplərin etiqadlı tərəfdarı kimi, o, bütün gimnastika növlərinin inkişafı üçün eyni şəraitin yaradılmasında təşkilatların səylərinin uzlaşdırılmasının tərəfdarıdır.
“Mənin fikrimcə, bizim həmçinin ümumi məqsədimiz milli federasiyalara, xüsusilə yeni müstəqil dövlətlər və inkişaf edən ölkələrə ayrıseçkilik etmədən eyni münasibətin göstərilməsi olmalıdır. Əminəm ki, gələcəkdə qəbul olunan qərarlar olimpiya proqramında idman növü kimi gimnastikanın rolunun möhkəmlənməsinə, dünya ictimaiyyətinin gözündə idman nüfuzunun və mənəvi imicinin artmasına xidmət edəcək”, deyə, o, bildirdi.
Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının ali rəhbərliyinin tərkibində elə bir əhəmiyyətli dəyişiklik baş verməyib. FİG-in prezidenti yenidən italiyalı Bruno Qrandi seçilmişdir, vitse-prezidentlər Fransadan Mişel Leqliz, Yaponiyadan Koji Takizava və Kanadadan Slava Korn olaraq qalmışlar.
Dəyişiklik yalnız bədii gimnastika üzrə Texniki Komitənin rəhbərliyində baş vermişdir. Belə ki, səlahiyyətləri öz üzərindən götürən italiyalı Eqle Abruzzininin yerinə, Texniki Komitənin başçısı, əvvələr həmin komitənin üzvü olan Polşadan Mariya Şişkovska seçilmişdir. Digər Texniki Komitələrin prezidentləri aşağıdakı şəxslər seçilmişlər: kişi idman gimnastikası – Adrian Stoyka (Rumıniya), qadın idman gimnastikası – Nelli Kim (Belarus), akrobatika gimnastikası – Tonya Keys (ABŞ), tramplin-tamblinq – Horst Kunze (Almaniya).
Qeyd edək ki, Milli Federasiyanın vitse-prezidenti Altay Həsənovun başçılıq etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti konqress çərçivəsində, o cümlədən, 2009-cu ildə 15-17 may tarixlərində Bakıda keçiriləcək bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı ilə əlaqədar olaraq bir sıra görüşlər və danışıqlar keçirmişdir.
Bu arada, İtaliyanın Udine şəhərində bədii gimnastika üzrə beynəlxalq turnir başa çatmışdır. Çoxnövçülükdə iştirak edən ölkə gimnastı Zeynəb Cavadlı italiyalı idmançı ilə eyni xal toplamış və 4-5-ci yerləri bölüşdürmüşdür.

ГЕНСЕК ФЕДЕРАЦИИ ГИМНАСТИКИ АЗЕРБАЙДЖАНА ИЗБРАН В СОВЕТ FIG
Радостная новость пришла из Хельсинки, где накануне завершился 77-й перевыборный конгресс Международной федерации гимнастики (FIG). Участник форума в составе делегации Азербайджана, генеральный секретарь Национальной федерации гимнастики (AGF) Фарид Гаибов был избран в члены Совета FIG от Европы.
Впервые представитель Азербайджана вошел в состав одного из руководящих органов Международной федерации гимнастики. За его кандидатуру проголосовало 35 делегатов, и теперь на протяжении последующих 4 лет Ф. Гаибов вместе с коллегами из 20 стран будет участвовать в различных заседаниях Совета.
В телефонном интервью новоизбранный член структуры FIG заявил, что как убежденный сторонник демократических принципов в жизни и работе, он выступает за координацию усилий организаций в создании одинаковых условий для развития всех видов гимнастики.
«Я также вижу нашу общую задачу в равноправном отношении к национальным федерациям, особенно новых независимых государств и развивающихся стран. Не сомневаюсь, что принятые в будущем решения послужат укреплению роли гимнастики как вида спорта в олимпийской программе, росту спортивного авторитета и морального имиджа международной федерации в глазах мировой общественности», сказал он.
В высшем руководстве Международной федерации гимнастики особых изменений не произошло. Президентом FIG вновь был переизбран итальянец Бруно Гранди, его вице-президентами остались Мишель Леглиз из Франции, японец Кожи Такизава и представительница Канады Слава Корн.
Вывеска сменилась лишь в руководстве Техкома по художественной гимнастике. Так, вместо сложившей с себя полномочия итальянки Эгле Абруззини, главой Техкома была избрана Мария Шишковска из Польши, ранее состоящая в членстве этого комитета. Президентами других техкомов стали: мужская спортивная гимнастика - Адриан Стойка (Румыния), женская спортивная гимнастика - Нелли Ким (Беларусь), акробатическая гимнастика – Тонья Кейс (США), трамплин-тамблинг - Хорст Кунзе (Германия).
Отметим, что в рамках конгресса азербайджанская делегация во главе с вице-президентом Национальной федерации Алтаем Гасановым провела ряд встреч и переговоров, в том числе, и по предстоящему 15-17 мая 2009 года в Баку чемпионату Европы по художественной гимнастике.
Тем временем, международный турнир по художественной гимнастике завершился в итальянском Удине. Гимнастка страны Зейнаб Джавадлы, выступая в многоборье, набрала равное количество баллов с итальянской спортсменкой и поделила 4-5 места.