Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FİG) 77-ci konqressinin başa çatdığı Helsinkidən sevindirici xəbər daxil olmuşdur. Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində forumda iştirak edən Milli Gimnastika Federasiyasının (AGF) baş katibi Fərid Qayıbov Avropadan FİG-in Şurasına üzv seçilmişdir.
İlk dəfə olaraq, Azərbaycan nümayəndəsi Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının rəhbər orqanlarından birinin tərkibinə daxil olmuşdur. Onun namizədliyinin lehinə 35 nümayəndə səs vermişdir. Beləliklə, Fərid Qayıbov növbəti 4 il ərzində 20 ölkəni təmsil edən digər həmkarları ilə birgə Şuranın müxtəlif iclaslarında iştirak edəcək.
FİG strukturunun yeni seçilmiş üzvü telefon müsahibəsində bildirmişdir ki, həm həyatda, həm də işdə demokratik prinsiplərin etiqadlı tərəfdarı kimi, o, bütün gimnastika növlərinin inkişafı üçün eyni şəraitin yaradılmasında təşkilatların səylərinin uzlaşdırılmasının tərəfdarıdır.
“Mənin fikrimcə, bizim həmçinin ümumi məqsədimiz milli federasiyalara, xüsusilə yeni müstəqil dövlətlər və inkişaf edən ölkələrə ayrıseçkilik etmədən eyni münasibətin göstərilməsi olmalıdır. Əminəm ki, gələcəkdə qəbul olunan qərarlar olimpiya proqramında idman növü kimi gimnastikanın rolunun möhkəmlənməsinə, dünya ictimaiyyətinin gözündə idman nüfuzunun və mənəvi imicinin artmasına xidmət edəcək”, deyə, o, bildirdi.
Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının ali rəhbərliyinin tərkibində elə bir əhəmiyyətli dəyişiklik baş verməyib. FİG-in prezidenti yenidən italiyalı Bruno Qrandi seçilmişdir, vitse-prezidentlər Fransadan Mişel Leqliz, Yaponiyadan Koji Takizava və Kanadadan Slava Korn olaraq qalmışlar.
Dəyişiklik yalnız bədii gimnastika üzrə Texniki Komitənin rəhbərliyində baş vermişdir. Belə ki, səlahiyyətləri öz üzərindən götürən italiyalı Eqle Abruzzininin yerinə, Texniki Komitənin başçısı, əvvələr həmin komitənin üzvü olan Polşadan Mariya Şişkovska seçilmişdir. Digər Texniki Komitələrin prezidentləri aşağıdakı şəxslər seçilmişlər: kişi idman gimnastikası – Adrian Stoyka (Rumıniya), qadın idman gimnastikası – Nelli Kim (Belarus), akrobatika gimnastikası – Tonya Keys (ABŞ), tramplin-tamblinq – Horst Kunze (Almaniya).
Qeyd edək ki, Milli Federasiyanın vitse-prezidenti Altay Həsənovun başçılıq etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti konqress çərçivəsində, o cümlədən, 2009-cu ildə 15-17 may tarixlərində Bakıda keçiriləcək bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı ilə əlaqədar olaraq bir sıra görüşlər və danışıqlar keçirmişdir.
Bu arada, İtaliyanın Udine şəhərində bədii gimnastika üzrə beynəlxalq turnir başa çatmışdır. Çoxnövçülükdə iştirak edən ölkə gimnastı Zeynəb Cavadlı italiyalı idmançı ilə eyni xal toplamış və 4-5-ci yerləri bölüşdürmüşdür.

Good news came from Helsinki, where the 77th Electoral Congress of the International Gymnastics Federation (FIG) came to the end the day before. The forum participant in the composition of Azerbaijan delegation, the Secretary General of the National Gymnastics Federation (AGF), Farid Gayibov, has been elected a member of FIG Council from Europe.
Azerbaijan representative affiliated with one of the governing bodies of International Gymnastics Federation for the first time. 35 delegates voted in favor of his candidacy, and, now, F.Gayibov will take part in the Council’s various meetings together with the colleagues from 20 countries in the course of next 4 years.
A newly-elected member of the FIG structure stated in his interview given by phone that as a staunch supporter of the democratic principles in life, as well as in work, he advocated the focusing efforts of all organizations on creation of equal conditions for the development of all gymnastics disciplines.
“I think that our common task is also an equitable attitude towards national federations, especially towards the federations of new independent states and developing countries. I am sure the decisions made in the future will serve to the strengthening of gymnastics role as a sport discipline in the Olympic program, increase of sports authority and moral image of the international federation in the world community’s opinion,” he said.
No special changes have occurred within the FIG top management. Bruno Grandi from Italy was reelected a president of FIG, his vice-presidents Michel Leglise from France, Koji Takizawa and Slava Corn from Canada were also reelected.
There was a change only within the leadership of the Technical Committee in rhythmic gymnastics. Thus, Maria Szyszkowska from Poland, who had previously been a member of this committee, was elected a head of the TC instead of an Italian Egle Abruzzini resigning from her commission. Presidents of other TC are: men’s artistic gymnastics – Adrian Stoica (Romania), women’s artistic gymnastics – Nellie Kim (Belarus), acrobatic gymnastics – Tonya Case (USA), trampoline-tumbling – Horst Kunze (Germany).
It should be mentioned that Azerbaijani delegation headed by Altay Hasanov, the vice-president of the National Federation, held a number of meetings and negotiations within the framework of the congress, including the meetings regarding the forthcoming European Championships in rhythmic gymnastics to be held in Baku on May 15-17, 2009.
Meanwhile, the international tournament in rhythmic gymnastics has come to the end in Udine, Italy. Azerbaijan was represented at the tournament by Zeynab Javadli. Her points in the all-around were equal to the points of Italian sportswoman and they shared 4-5 places.