Bakı Olimpiya İdman Kompleksində Azərbaycan milli komandasının gimnastlarının iştirakı ilə "Cırtdan və Qrinç" Yeni il nağıl-tamaşası nümayiş olunub. Bayrama gələn uşaqlar Yeni il hədiyyələrindən başqa, gözəl bir tamaşa da görüblər.
Yeni ilin əsas simvolu olan Yolkanı bəzəyən yaramaz Qrinç rolunu Azərbaycan yığmasının üzvü Zeynəb Cavadlı, Qrinçlə mübarizə aparan Cırtdan rolunu isə hələ yeniyetmə kimi çıxış edən, lakin artıq respublika və beynəlxalq arenalarda böyük uğurlar qazanan Ləman Hacızadə çox məharətlə ifa ediblər. Kürsüdə əyləşərək tamaşaçılara Xeyirin daim Şərə qalib gəlməsi barədə nağıl danışan aparıcı rolunu (Cırtdanın nənəsi) ölkənin qrup komandasının üzvü Aelita Xələfova oynayıb. Xalça üzərində həmişəki kimi öz ifaçılıq məharətlərini Azərbaycanın böyük və yeniyetmə qrup kollektivi, bir sıra fərdi gimnastlar, məşqçi, xoreoqraflar və ...hətta yığmanın həkimi nümayiş etdirib!
Zalda toplaşanlar qaraçı üçlüyünün çıxışını müşahidə edə biliblər. Rollardan birini komandanın baş məşqçisi Mariana Vasileva ifa edib. Ümumilikdə çoxlu sayda populyar Azərbaycan (Müslüm Maqomayevin, Emin Ağalarovun və başqalarının repertuarından) və əcnəbi melodiyalar səsləndirilib.
Tamaşanın sonunda 2011-ci ilin Azərbaycan gimnastikası üçün uğurlu il olduğu qeyd edilib. Bu uğur qazanmasında göstərdiyi köməyə görə Azərbaycan Gimnastika Federasiyanın prezidenti Mehriban xanım Əliyevaya minnətdarlıq bildirilib.
Bu il Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin 20 illiyinin qeyd olunduğu bildirilərək, yaxın günlərdə dövlət başçısı, Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyevin 50 illik yubileyi olacağı vurğulanıb.

ВЕЛИКОЛЕПИЕ, ИЗЫСК И ВОСТОРГ!..
В Олимпийском спорткомплексе Баку на радость детишкам состоялось новогоднее сказка-представление «Джыртдан и Гринч» с участием гимнасток национальной команды Азербайджана. Пришедшие на праздник дети кроме новогоднего подарка со сладостями и мягкой игрушкой, увидели впридачу еще и красочное представление.
Роль злодея Гринча, укравшего главный символ Нового года – Ёлку, великолепно исполнила член сборной Азербайджана Зейнаб Джавадлы, а в роли Джыртдана, который борется против Гринча, выступила пока еще юниорка, но уже делающая большие успехи на республиканской и международной аренах Ляман Гаджизаде. Роль ведущей (бабушки Джыртдана), раскачивавшейся в кресле и рассказывавшей сказку зрителям про то, как Добро всегда побеждает над Злом, исполнила член групповой команды страны Аэлита Халафова. Как всегда свое исполнительское мастерство на ковре продемонстрировали взрослая и юниорская групповые коллективы Азербайджана, ряд индивидуальных гимнасток, тренера, хореографы и… даже врач сборной!
Собравшиеся в зале могли наблюдать за выступлением трио цыганок, роль одной из которых исполнила главный тренер команды Мариана Василева. В целом прозвучало большое количество популярных азербайджанских (из репертуара Муслима Магомаева, Эмина Агаларова и др.) и зарубежных мелодий.
В конце Гала-представления, прошедшего на «ура», все его участники выразили благодарность президенту Федерации гимнастики Азербайджана Мехрибан ханым Алиевой за ее вклад в успехи наших спортсменок, которые в уходящем 2011 году не раз радовали нас призовыми местами на соревнованиях самого высокого уровня.
Также участники шоу с гордостью напомнившие о 20-летии независимости Азербайджана, поздравили с грядущим 50-летним юбилеем президента Азербайджана, главу Национального олимпийского комитета страны Ильхама Алиева, чьи усилия в успехи всего азербайджанского спорта неоценимы.