“Cəngi”, “Cücələrim”, “Çobanlar”, “Nəlbəki” rəqsləri, hamımızın sevdiyimahnılar, “Limanlar”, “Anam”, “Yaşayır insan”, “Azəbaycan” – bu, Novruz Bayramına həsr olunmuş şouda tamaşaçılara bayram çıxışlarından ibarət bahar çələngini təqdim edən “Ocaq Sport” klubunun gənc yetirmələrinin musiqi seçimidir.
İnkişaf edən Azərbaycan gimnastikasının gələcəyi olan 300-dən çox idmançı gimnastika hərəkətlərindən ibarət şən və rəngarəng kompozisiyaları ilə tamaşaçıları sevindirməklə yanaşı, Milli Gimnastika Arenasına (MGA) toplaşan hər kəsi musiqi seçimlərində özünü açıq-aydın büruzə verən vətənpərvərlikləri ilə də düşünməyə vadar etdi.
Gimnastikanın bütün 6 yarış növünün təmsilçiləri, həmçinin eksperimental qrupa daxil olan idmançılar gimnastika ilə məşğul olduqları qısa müddət ərzində öyrəndiklərini göstərməyə tələsirdilər.
Balacalar, yeniyetmələr və gənclərdən ibarət bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri komandaları, həmçinin yeniyetmələrin fərdi proqramında 2016-cı ilin Avropa Çempionatında iştirak etmək üçün seçimdə rəqabət aparan İlahə Məmmədova, Zöhrə Ağamirova, Veronika Qudis və Darya Sorokina çıxış etməyə hazırlaşan balaca gimnastları xalça üzərinə çıxmaları ilə daha da ruhlandırdılar.
Əlbəttə ki, bu bayram günündə bədii gimnastika üzrə yığma komandanın lideri, Rio-2016 Olimpiya Oyunlarına lisenziya sahibi, eləcə də yetişən bədii gimnastlar nəslinin idealı Marina Durunda da tamaşaçıları öz xüsusi zərifliyi ilə fərqlənən çıxışları ilə sevindirdi. Avropa Çempionatının ikiqat mükafatçısı Gülsüm Şəfizadə isə xalçada dinamik hərəkət edərək özünəməxsus çıxışlar nümayiş etdirdi.
Xalça üzərində bugünkü bayram balaca uşaqlarla çalışan “Ocaq Sport” klubunun bədii gimnastika üzrə Baş məşqçisi Kamilla Məmmədovanın yorulmaz əməyi sayəsində, yığma komandanın Baş məşqçisi Mariana Vasilevanın rəhbərliyi altında baş tutdu.
Gimnastların çıxışları bitdikdən sonra milli musiqi alətləri davul və zurnanın sədaları altında bütün tamaşaçılar böyük coşqu ilə şənliyin ikinci nəfəsinin açıldığı MGA-nın həyətində qalanmış tonqala doğru yollandılar. Burada isə artıq nəinki gimnastlar, sabahkı bayramın xəyalı ilə yaşayan bütün məşqçilər, valideynlər, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının və MGA-nın əməkdaşları şənləndilər, rəqs etdilər və tonqal üzərindən tullandılar.
Novruz Bayramı ərəfəsində bayram əhval-ruhiyyəsi həm daxildən, həm xaricdən bütün MGA-nı bürümüşdü. Belə ovqatın hər bir ailədə və hər bir evdə olmasını arzulayırıq!!!

Танец“Джанги”, “Джуджалярим” (Цып, цып, мои цыплятки),“Чобанлар” (Пастухи), “Нельбеки” (Блюдце), любимые всеми нами песни “Лиманлар” (Гавани), “Анам” (Моя мама), “Яшайыринсан” (Живет человек), “Азербайджан” – таков музыкальный выбор юных воспитанников клуба “Оджаг Спорт”, представивших зрителям весенний букет праздничных выступлений шоу, посвященному “Новруз Байрам”.
Свыше 300 гимнастов, являющимися будущим развивающейся азербайджанской гимнастики, не только подарили радость своими веселыми красочными композициями, состоящих из гимнастических элементов, а также заставили всех, собравшихся в Milli Gimnastika Arenası (MGA) задуматься своим патриотизмом, явнопроявляющимся в их музыкальном выборе.
Представители всех 6 соревновательных видов гимнастики, а также те, которые входят в экспериментальную группу, спешили показать всем то, чему они научились за короткое время своего занятия гимнастикой.
Групповые команды“художниц”, состоящие из “малышей”, пре-юниорок и юниорок, а также “личницы”Илаха Мамедова, ЗохраАгамирова, Вероника Гудис и Дарья Сорокина, между которыми идет соперничество в отборе на участие на Чемпионате Европы 2016 г.по программе юниорок, еще больше вдохновляли своим появлением на ковре совсем маленьких гимнастов, которым еще следовало выступать.
Конечно же, в этот праздничный день, лидер сборной команды по художественной гимнастике, обладательница лицензии Олимпийских Игр Рио 2016, идеал подрастающего поколения “художниц” Марина Дурунда порадовала зрителей своими отличающимися особой нежностью выступлениями. Двукратная призерка Чемпионата Европы ГюльсумШафизадединамично передвигалась по всему ковру, демонстрируя свои своеобразные упражнения.
Сегодняшний праздник на ковре, реализовался благодаря неустанному труду старшего тренера по художественной гимнастике клуба “Оджаг Спорт” Камиллы Мамедовой с маленькими детишками под руководством главного тренера сборной команды Азербайджана МарианыВасилевой.
В конце выступлений все зрители в ритм народных инструментов давула и зурны с большим энтузиазмом направились к костру, зажженной во дворе MGA, где празднество получило второе дыхание.
Здесь уже, предвкушая завтрашний праздник, веселились, танцевали и прыгали через костер не только гимнасты, но все тренера, родители, сотрудники Федерации Гимнастики Азербайджана и MGA.
Накануне “НоврузБайрам” праздничное настроение охватило весь MGA, как внутри, так и снаружи, чего желаем каждой семье и каждому дому!!!