Azərbaycanın yeniyetmə gimnastları Şərqi Avropa ölkələrində keçirilən beynəlxalq turnirlərdə uğurla çıxış etməyə davam edirlər. Gimnastlar Kiyevdə komanda birinciliyində bürünc medallar qazandıqdan sonra sıra özünü ayrı-ayrı növlərdə göstərməyə gəlib.
İlk uğur Polşanın Qdansk şəhərində qazanılıb. Belə ki, Qdanskda keçirilən 14 yaşlı idmançıların turnirində Gülsüm Şəfizadə çoxnövçülükdə birinci yerə çıxıb. İkinci yeri isə Bakının daha bir gimnastı Nilufər Niftəliyeva tutub.
Qalibin hesabında, həmçinin top və gürzlə hərəkətlərdə qızıl medal, lentlə hərəkətlərdə gümüş medal, halqa ilə tapşırıqda isə bürünc medal var. İkinci gimnastımız isə halqa ilə çıxışda ikinci, gürz və lentlə hərəkətlərdə üçüncü yerə sahib çıxıb.
Azərbaycan bayrağı daha üç dəfə ən yüksəyə qaldırılıb. Buna ölkənin üçüncü iştirakçısı Züleyxa İsmayılovanın (2000-ci il təvəllüdlü) halqa, topla tapşırıqlarda və çoxnövçülükdə qüsursuz çıxışı səbəb olub.
Macarıstandakı yarışlara gəlincə, 12 yaşlı Jalə Piriyeva öz həmyaşıdlarından texniki və artistlik baxımından bir baş yüksək olub. Buna görə də o, qızıl medala layiq görülüb. Mənsurə Bağıyevanın (1997-ci il təvvəllüdlü) isə bəxti daha az gətirib. Çoxnövçülükdə yol verdiyi yeganə səhv onun qızıl medaldan əlini üzməsinə səbəb olub. Nəticədə o, ikinci yerə çıxıb. Yekaterina Prokopenko (1997) dördüncü olub.
"Mən təbii ki, nəticələrdən və xüsusilə, qızların mütəxəssis və tamaşaçılarda yaxşı təəssürat yaratmasından razıyam, - Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva qeyd edib. - Zənnimcə, bu, onları iş prosesində daha çox çalışmağa stimullaşdırmalıdır ki, gimnastlar Rusiyada Avropa çempionatında öz imkanlarını maksimum göstərə bilsinlər", - o deyib.
"Artıq bu həftənin sonunda yeniyetmə gimnastlar Nijnekamskda keçiriləcək "Alina-2012" festivalının seçmə turnirində iştirak edəcəklər. Onlar turnirdə "Kuklalar" kompozisiyasını nümayiş etdirəcəklər. Daha yaşlı idmançılar - Aliyə Qarayeva və qrup komandası Fransaya Qran-pri seriyalı turnirdə iştirak etmək üçün yollanır", - baş məşqçi bildirib.![]()

Юные азербайджанские гимнастки продолжают успешно выступать на международных турнирах в странах Восточной Европы. После того как в Киеве ими были завоеваны бронзовые медали в командном первенстве пришел черед показать себя и в отдельных видах.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, первым был 'взят' польский город Гданьск, где в турнире 14-летних спортсменок победу в многоборье одержала Гюльсюм Шафизаде, а второе место заняла еще одна бакинская грация Нилуфер Нифталиева. На счету победительницы еще золото с мячом и булавами, а также серебро с лентой и бронза с обручем. У второй гимнастки заслуги покромнее: вторая строчка с обручем и третья с булавами и лентой.
И еще трижды флаг Азербайджана организаторы польского турнира помещали в среднюю рамку флагштока. Этому способствовали безукоризненные упражнения третьей участницы от Азербайджана Зулейхи Исмаиловой (2000 года рождения) с обручем, мячом и в многоборье.
Что до второго соревнования в соседней Венгрии, то 12-летняя Жаля Пириева была техничнее и артистичнее, одним словом, выше на голову всех своих сверстниц, за что заслуженно получила золотую медаль. А вот Мансуре Багиевой (1997 года рождения) повезло чуть меньше. Одна ошибка в многоборье стоила ей первого места -серебряная награда. Екатерина Прокопенко (1997) заняла 4 место.
-Я, конечно, довольна результатами и особенно тем, что девочки оставили хорошее впечатление у специалистов и публики, подчеркнула главный тренер сборной Азербайджана Мариана Василева. На мой взгляд это должно стимулировать их выкладываться еще больше в рабочий процесс, чтобы они смогли показать максимум своих возможностей на чемпионате Европы в России.
Уже в конце этой недели юные гимнастки примут участие в отборочном турнире фестиваля "Алина 2012", который пройдет в Нижнекамске, где они покажут композицию "Куклы". А более взрослые спортсменки- Алия Гараева и групповая команда страны отправятся во Францию на турнир из серии Гран-При, подытожила болгарский специалист.