Azərbaycanın yeniyetmə gimnastları Şərqi Avropa ölkələrində keçirilən beynəlxalq turnirlərdə uğurla çıxış etməyə davam edirlər. Gimnastlar Kiyevdə komanda birinciliyində bürünc medallar qazandıqdan sonra sıra özünü ayrı-ayrı növlərdə göstərməyə gəlib.
İlk uğur Polşanın Qdansk şəhərində qazanılıb. Belə ki, Qdanskda keçirilən 14 yaşlı idmançıların turnirində Gülsüm Şəfizadə çoxnövçülükdə birinci yerə çıxıb. İkinci yeri isə Bakının daha bir gimnastı Nilufər Niftəliyeva tutub.
Qalibin hesabında, həmçinin top və gürzlə hərəkətlərdə qızıl medal, lentlə hərəkətlərdə gümüş medal, halqa ilə tapşırıqda isə bürünc medal var. İkinci gimnastımız isə halqa ilə çıxışda ikinci, gürz və lentlə hərəkətlərdə üçüncü yerə sahib çıxıb.
Azərbaycan bayrağı daha üç dəfə ən yüksəyə qaldırılıb. Buna ölkənin üçüncü iştirakçısı Züleyxa İsmayılovanın (2000-ci il təvəllüdlü) halqa, topla tapşırıqlarda və çoxnövçülükdə qüsursuz çıxışı səbəb olub.
Macarıstandakı yarışlara gəlincə, 12 yaşlı Jalə Piriyeva öz həmyaşıdlarından texniki və artistlik baxımından bir baş yüksək olub. Buna görə də o, qızıl medala layiq görülüb. Mənsurə Bağıyevanın (1997-ci il təvvəllüdlü) isə bəxti daha az gətirib. Çoxnövçülükdə yol verdiyi yeganə səhv onun qızıl medaldan əlini üzməsinə səbəb olub. Nəticədə o, ikinci yerə çıxıb. Yekaterina Prokopenko (1997) dördüncü olub.
"Mən təbii ki, nəticələrdən və xüsusilə, qızların mütəxəssis və tamaşaçılarda yaxşı təəssürat yaratmasından razıyam, - Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva qeyd edib. - Zənnimcə, bu, onları iş prosesində daha çox çalışmağa stimullaşdırmalıdır ki, gimnastlar Rusiyada Avropa çempionatında öz imkanlarını maksimum göstərə bilsinlər", - o deyib.
"Artıq bu həftənin sonunda yeniyetmə gimnastlar Nijnekamskda keçiriləcək "Alina-2012" festivalının seçmə turnirində iştirak edəcəklər. Onlar turnirdə "Kuklalar" kompozisiyasını nümayiş etdirəcəklər. Daha yaşlı idmançılar - Aliyə Qarayeva və qrup komandası Fransaya Qran-pri seriyalı turnirdə iştirak etmək üçün yollanır", - baş məşqçi bildirib.![]()

Junior Azerbaijani gymnasts continue to perform successfully at the international tournaments in the countries of Eastern Europe. Following the bronze medals won by them in a team competition in Kiev, there was a turn to prove themselves with separate apparatus as well.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, Polish city Gdansk was “taken” first where Gulsum Shafizada won a victory in the all-around in the tournament of 14-year-old gymnasts and the second place was taken by another gymnast from Baku Nilufar Niftaliyeva. The winner also has the “gold” with a ball and clubs, as well as the “silver” with a ribbon and the “bronze” with a hoop in her account. The second gymnast’s results are more modest: the second place with a hoop and the third one with clubs and a ribbon.
And the organizers of the tournament in Poland placed the banner of Azerbaijan into the middle frame of the flagstaff for more three times. It was facilitated by impeccable exercises of a third participant from Azerbaijan Zuleykha Ismayilova (born n 2000) with a hoop, a ball and in the all-around.
As to the second event in neighboring Hungary, a 12-year-old Zhala Piriyeva was more skilled and artistic, in one word she was a head higher than all other gymnasts of her age and she deservedly won the gold medal. But Mansura Bagiyeva (born in 1997) was less successful. A mistake in the all-around cost her the first place – the silver medal. Yekaterina Prokopenko (1997) took the 4th place.
“Of course, I am content with the results, and, especially, with the fact that the girls left a good impression on specialists and the audience,” the Azerbaijani national team’s head coach Mariana Vasileva emphasized. In my opinion, it must encourage them to push themselves to the limit of the working process in order to demonstrate their abilities to the maximum at the European Championships in Russia.
“And this week-end, junior gymnasts will take part in the qualification tournament of “Alina 2012” festival to be held in Nijnekamsk