Bu gün Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) ofisində Bakıda ilk dəfə Batut gimnastikası, Tamblinq və İkili Mini-Batut üzrə təşkil ediləcək 26-cı Avropa Çempionatının püşkatma mərasimi keçirildi.
Püşkatma mərasimində Avropa Gimnastika İttifaqının (UEG) Prezidenti Fərid Qayıbov, UEG-nin Batut gimnastikası üzrə Texniki komitəsinin prezidenti Vladimir Zeman və 6 komitə üzvü Babet Van Veterinq, İrina Karavayeva, Luiş Nunes, Patrik Ziqfred, Mariela Stoyçeva və Konrad Bojakovski, eləcə də AGF rəsmiləri və Yerli Təşkilat Komitəsinin üzvləri iştirak edirdi.
Püşkatma ardıcıllığı prosedurunu izah edən komitə prezidenti V. Zeman qeyd etdi ki, həm böyüklər, həm də gənclər arasında baş tutacaq Çempionata püşkatma 4 kateqoriya – qadınlar və kişilər arasında fərdi batut, sinxron batut, tamblinq və ikili mini-batut üzrə keçirilir.
Komitə prezidenti vurğuladı ki, püşkatma zamanı 2016-cı ildə təşkil edilmiş Avropa Çempionatının komanda hesabında nəticələrinə əsasən ölkələr qruplara bölünəcək, daha sonra isə komanda ilə çıxış edən yeni ölkələr və yalnız fərdi çıxış edən gimnastlar əlavə olunacaq.
Ölkələrin adları və onların çıxış edəcəyi qruplar Texniki komitənin üzvü, Batut gimnastikası üzrə qadınlar arasında ilk Olimpiya çempionu İrina Karavayeva tərəfindən səsləndirildi.
Qeyd etmək lazımdır ki, UEG Texniki Komitəsinin üzvləri püşkatma mərasiminin keçirilməsi, həmçinin yarışların təşkili üzrə Yerli Təşkilat Komitəsi ilə müzakirələrin aparılması, o cümlədən yarış zalının Çempionata hazırlığının yoxlanılması məqsədilə artıq 2 gündür ki, Bakıda səfərdədirlər.
Çempionatda böyüklər arasında yarışlarda 25, gənclər proqramında isə 26 ölkədən ümumilikdə 700-ə yaxın gimnastın iştirakı gözlənilir.
Xatırladaq ki, 12-15 aprel tarixlərində baş tutacaq Avropa Çempionatı gənc gimnastlar üçün 2018-ci ildə Buenos Ayresdə (Argentina) keçiriləcək Yeniyetmələr arasında Olimpiya Oyunlarına, böyük gimnastlar üçün isə 2019-cu ildə Minskdə (Belarus) təşkil ediləcək Avropa Oyunlarına təsnifat xarakterli yarışlardır.

Today, at the office of Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF), there was held a draw ceremony of the 26th European Championships in Trampoline, Tumbling and Double Mini-trampoline to be hosted by Baku for the first time.
President of the European Union of Gymnastics - Farid Gaibov, President of the UEG Technical Committee in Trampoline Gymnastics - Vladimir Zeman, its 6 members - Babette van Wetering, Irina Karavaeva, Luis Nunes, Patrick Siegfried, Mariela Stoycheva and Konrad Bojakowski, as well as AGF officials and the members of the Local Organizing Committee were participating in the draw ceremony.
The president of the committee, Vladimir Zeman, explaining the draw procedure, noted that the draw for the Championships will be held between seniors and juniors in 4 categories both among men and women - individual and synchronized trampoline, tumbling and double mini-trampoline.
The Committee’s President emphasized that the countries would first be divided into groups according to the results of the European Championships’ team competition held in 2016. Then, new countries with teams as well as gymnasts performing only in the individual program will be added into the groups.
The names of the countries and their performance groups were pronounced by Irina Karavaeva, member of the Technical Committee and the first Olympic champion among women in trampoline gymnastics.
It should be noted that members of the UEG Technical Committee have been in Baku for 2 days to hold the drawing ceremony, as well as to have discussions with the Local Organizing Committee and to check the preparation level of the Field of Play for the Championships.
In total, participation of 700 gymnasts from 25 countries among the seniors and 26 countries among the juniors is expected at the Championships.
It should be mentioned that the European Championships to be held on April 12-15, will be a qualifying event for the Youth Olympic Games-2018 in Buenos Aires (Argentina) for the junior gymnasts, as well as for the European Games-2019 in Minsk (Belarus) for the seniors.