Əsrlər boyunca mədəniyyətin beşiyi olan və Cenevrə gölünün şimali sahilinin yaxınlığında hündür təpədə yerləşən, dünyanın Olimpiya paytaxtı Lozannada idman gimnastikası üzrə kişilər arasında 28-ci Avropa çempionatı keçirilmişdir.
Yerli xokkey komandasının arenası olan “Hall Malley” idman zalına Köhnə Dünyanın 40 ölkəsindən 300 (senior və yunior) gimnast toplaşmışdı.
Azərbaycanı 1 senior gimnast Səbuhi Aslanov və beynəlxalq meydanda ilk addımlarını atan yunior gimnast Şakir Şıxəliyev təmsil edirdi.
Qeyd etmək lazımdır ki, Şakir Şıxəliyev bütün 6 alətlərdə layiqincə və ən əsası bir dəfə də yıxılmadan çıxış edərək nə özünü, nə də məşqçilərini pis vəziyyətdə qoymadı. Nəticədə, o, çoxnövçülükdə 75,65 xal toplayaraq 140 iştirakçı arasında 47-ci yerdə qərarlaşmışdır. Onun ən yaxşı çıxışı isə dayaqla tullanma oldu – 15.1 xalla 31-ci yer.
- O, bu alətdə finala çıxa bilərdi, - deyə, Şakirin məşqçisi, bu işdə böyük stajı olan Feliks Karasik qeyd etdi. - Minskdə keçirilən toplanışlarda biz bütün tullanma hərəkətlərini, çətin elementləri, salto və vint hərəkətlərini məşq etdirmişdik, lakin onun yalnız 0.3 xalı çatmadı. Şakirin potensialı böyükdür, o, işləmək istəyir, məşqlər zamanı onun gözlərinin necə parıldadığını bir görsəydiniz! Mən əminəm ki, o, tezliklə, yüksək nəticələr göstərəcəkdir, - deyə, Feliks Karasik qeyd etdi.
Yalnız iki alətdə çıxış edən Səbuhi Aslanov da ən yaxşı nəticəni dayaqla tullanmada göstərmişdir -14.775 xalla 65-ci yer.
Lozannada keçirilən Avropa çempionatı, həmçinin, 2 beynəlxalq dərəcəli azərbaycanlı hakim Rza Əliyev və Elşən Əliyevin debütü ilə də yadda qaldı. Onlar həm təsnifat, həm də komanda və individual finalda da hakimlər kollegiyasına daxil olunmuşdular. Avropa və Beynəlxalq federasiyalarının Texniki komitələrinin rəhbərləri çempionatda onların hakimlik zamanı gördükləri işi müsbət giymətləndirdilər.
Qaliblərə gəlincə isə, yuniorlar arasında komanda hesabında Avropa çempionu adına gözlənilmədən Böyük Britaniya gimnastları layiq görülmüşlər. İkinci yeri Rusiya, üçüncü yeri isə Alman komandası tutmuşdur. Qeyd edək ki, burada çalışan bundes məşqçilərdən biri, həmyerlimiz, məşhur Azərbaycan gimnastı, Barselona-92 çempionu Valeri Belenkidir. “İndi mən təkcə gimnast kimi deyil, həm də məşqçi kimi medal sahibi olduğumu deyə bilərəm. Mən çox xoşbəxtəm!”, deyə, bu il 39 yaşını qeyd edən mütəxəssis bildirdi.
Böyüklər arasında komanda hesabında alman gimnastları artıq Avro 2008-in gümüş medallarının qazanmışlar. Qızıl medalı Rusiya, bürünc medalı isə Rumıniya komandası əldə etmişdir.

УДАЧНЫЙ ДЕБЮТ ГИМНАСТА ШАКИРА ШИХАЛИЕВА И ТРЕНЕРА ВАЛЕРИЯ БЕЛЕНЬКОГО НА ЕВРОЧЕМПИОНАТЕ В ЛОЗАННЕ
В Олимпийской столице мира Лозанне, на протяжении веков остающейся колыбелью культуры и живописно раскинутой на высоком холме у северного побережья Женевского озера прошел 28-ой чемпионат Европы по спортивной гимнастике среди мужчин.
Спортивный “Hall Malley”, арена местной хоккейной команды, вместил в себя 300 гимнастов (сениоров и юниоров) из 40 стран Старого Света. Азербайджан был представлен 1 сениором Сабухи Асланов и 1 юниором Шакир Шихалиев, делающим дебютно-первые шаги на международном помосте.
И надо отметить, что Шакир Шихалиев не подвел ни себя, ни тренеров, ровно, достойно, а главное, без единого падения выступив на всех 6 снарядах. В итоге в многоборье он занял 47-е место среди 140 участников, набрав 75.65 балла. А лучшим его выступлением судьи зафиксировали опорный прыжок, где он стал 31-м с 15.1 баллами.
- Он мог бы стать финалистом на этом снаряде, - говорит тренер Шакира, наставник со стажем Феликс Карасик. – На сборах в Минске мы отрабатывали все эти прыжки, элементы и сложности, сальто и винты, но не хватило всего лишь 0.3 балла. У Шакира огромный потенциал, он хочет работать, учиться, видели бы вы, как у него горят глаза на тренировках! Я просто уверен, что вскоре он будет показывать высокие результаты, сказал Феликс Карасик.
Сабухи Асланов, выступивший только на 2 снарядах, свой лучший результат показал также на опорном прыжке, став 65-м (14.775) балла.
Еврочемпионат в Лозанне запомнился еще и дебютом 2 азербайджанских судей международной категории Рза Алиев и Эльшан Алиев. Они вошли в судейскую коллегию, как в квалификации, так и в командном и в личном финалах. Руководители Технических комитетов Европейской и Международной федерации положительно оценили их работу в ходе судейства на чемпионате.
Что до победителей, то чемпионами Европы в командном зачете среди юниоров сенсационно стали гимнасты Великобритании. Второе место у России, а на третье вышла команда Германии, где одним из бундестренеров работает наш соотечественник, прославленный азербайджанский гимнаст, олимпийский чемпион Барселоны-92 Валерий Беленький. “Теперь я могу сказать, что являюсь медалистом Европы не только как гимнаст, но и как тренер. Я очень счастлив!”, заявил специалист, отмечающий в этом году 40-летний юбилей.
Во взрослом командном зачете немецкие гимнасты завоевали уже серебряные медали Евро-2008. “Золото” у России, “бронза” – у команды Румынии.