Macarıstanda keçirilən turnirdə Zeynəb Cavadlının dörd medalı və yunior Səidə Abdullayevanın uğurlu debütü, Azərbaycanın qrup komandasının və Anna Qurbanovanın Fransada keçirilən Qran-pri finalında iştirakı, habelə Balakən gimnastları və Dəvəçi akrobatlarının ölkə birinciliklərindəki mükafatları – ötən günlərdə keçirilən yarışların icmalında.
Budapeştdə keçirilən turnirin mükafatlandırma mərasimi zamanı Azərbaycan bayrağı 5 dəfə ucaldılmışdır. Zeynəb Cavadlı üç dəfə gümüş medala layiq görülmüşdür: Macarıstan gimnastı Dora Vassdan sonra, o, halqa ilə (15.292), lentlə (15.175) və çoxnövçülükdə (45.358 xal) ikinci yeri qazanmışdır. O, yalnız gürzlərlə 14.892 xal toplayaraq 3-cü yerə layiq görülmüşdür.
Daha təcrübəli rəfiqəsinin medal qazanma əhval-ruhiyyəsi ilk dəfə beynəlxalq yarışda çıxış edən, hələ çox gənc olan Səidə Abdullayevaya da keçmişdir. Onun təbii həyəcanına zərif bir ip qalib gəldi və 1,5 dəqiqə davam edən həmin çıxış yarışın debütantını bürünc mükafatçıya çevirdi – 22.317 xal.
Azərbaycanın digər yeniyetməsi Samirə Mustafayeva Fransada keçirilən beynəlxalq turnirdə çıxış etdi. Çoxnövçülüyün nəticələrinə görə, o, 17 iştirakçı arasında 5-ci yerdə qərarlaşdı.
Bu turnirlə yanaşı Qran-prinin ikinci mərhələsi keçirilmişdir. Təmsilçilərimiz arasında ən yüksək yerə, iki çıxış üzrə 30.884 xal toplayan (4-cü yer) və İspaniya və Yunanıstanın ənənəvi güclü komandalarını qabaqlayan qrup komandamız layiq görülmüşdür. Ayrı-ayrı finallarda kollektiv iki dəfə beşinci olmuşdur.
Dörd növlə çıxış etdikdən sonra Anna Qurbanova 24 iştirakçı arasında 6-cı yerə layiq görülmüşdür. Finallarda, o, iki dəfə beşinçi və altıncı olmuşdur.
Azərbaycanın dörd idman gimnastı Belarus və Rusiyada keçirilən təlim-məşq toplanışlarına yola düşmüşlər. Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, may ayında keçiriləcək Avropa çempionatına hazırlaşan Şakir Şıxəliyev Minskdə təlim-məşq toplanışlarında iştirak edir. Fərid Ağazadə, Murad Tatlıyev və Mirvaqif Bağırov isə Sankt-Peterburqda məşq edirlər. Onlar ölkədən kənarda olarkən, Bakıda Balakən gimnastlarının iştirakı ilə yadda qalan ölkə birinciliyi keçirilmişdir. Debüt uğurlu oldu: gənclər Mehdi Musayev, Zaur Şeşdərov, İlyas Gəncəyev, həmçinin Günay Məmmədli, Diana Mehdiyeva və Aynur Gəncəyeva öz yaş qrupları üzrə mükafatçılar sırasında oldular. İdman ustaları arasında isə qələbəni MOİK-i təmsil edən Elvin Ağadədəyev qeyd etdi.
Akrobatika gimnastikası üzrə Azərbaycan birinciliyində də həmçinin ölkənin bölgələrini təmsil edən idmançılar güclü gimnastların sırasında oldular. Belə ki, Səddam Ömərov, Ağabala Ağayev, Azər Abbasov və Süleyman Həmidovdan ibarət Dəvəçinin kişi qrupu birinci dərəcədə qalib olmuşlar. Ustalar arasında isə ən yaxşı çıxışları Bakı Gimnastika Məktəbini təmsil edən Afaq Məhərrəmova-Pərizad Quliyevadan ibarət qadın cütlüyü və onların klub yoldaşları Faiq Sultanov-Tamara Babakişiyevadan ibarət qarışıq duet nümayiş etdirmişdir.

The gymnast Zeynab Javadli’s four medals and successful debut of a junior Saida Abdullayeva in the tournament in Hungary, the participation of a group team of Azerbaijan and Anna Gurbanova in the Grand Prix finals in France, as well as prize-winning places of gymnasts from Balakan and acrobats from Devechi in the country’s championships – are in the digest of competitions held recently.
The banner of Azerbaijan was raised five times in the course of rewarding ceremony in the tournament in Budapest. Zeynab Javadli won three silver medals: with a hoop (15.292), with a ribbon (15.175) and in the all-around (45.358 points) after a Hungarian gymnast Dora Vass. She took the third place only in exercises with clubs, having received 14.892 points.
The medal winning mood of a more experienced friend passed on to a very young Saida Abdullayeva performing in the international tournament for the first time. Her natural uneasiness was overcome by an elegant rope, which changed the competition debutant into a bronze medalist (22.317) within 1,5 minutes of her performance.
Another Azerbaijani junior Samira Mustafayeva performed in the international tournament in France. According to the results of the all-around, she took the 5th place among 17 participants.
The events of the second lap of the Grand Prix took place at the same time with this tournament. Having received 30.884 points (4th place) and taking the lead over traditionally strong teams of Spain and Greece, a group team took the highest place among our representatives. The collective became the fifth in separate finals twice.
After four exercises, Anna Gurbanova won the 6th place among 24 competitors. She became the fifth and sixth in the finals two times.
Four of Azerbaijani artistic gymnasts set off for the training camp in Belarus and Russia. According to the press-service of Azerbaijan Gymnastics Federation, Shakir Shikhaliyev, preparing for the European Championships to be held in May, is taking part in the training camp in Minsk. And Farid Aghazada, Murad Tatliyev and Mirvagif Baghirov are in the training in St. Petersburg. During their absence, the country’s championship took place in Baku, which was remembered with a participation of gymnasts from Balakan. The debut turned out to be successful: young Mehdi Musayev, Zaur Sheshdarov, Ilyas Ganjayev, as well as Gunay Mammadli, Diana Mehdiyeva and Aynur Ganjayeva became the prize-winners in their age groups. Elvin Aghadadayev from MOIK celebrated the victory among masters of sports.
Sportsmen from the country’s regions were also among the strongest gymnasts in Azerbaijan championship in acrobatic gymnastics. Thus, the man’s group from Davachi, consisting of Saddam Omarov, Aghabala Aghayev, Azer Abbasov and Suleyman Hamidov, became the winners in the first grade. A woman’s pair Afag Maharramova-Parizad Guliyeva from Baku gymnastics school and their club-mates in a mixed duet Faig Sultanov-Tamara Babakishiyeva were the best among masters of sports.