2013-cü ildə Azərbaycanın gimnastika üzrə bütün yığmalarının üzvləri 85 medal qazanıblar. Onlardan 32-si qızıl, 26-sı gümüş, 27-si isə bürüncdür.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, yeniyetmə qrup komandasının gümüş medalı yeni Olimpiya dövrünün başlanğıcında qazanılmış ən vacib titul hesab edilir. Vyanada keçirilən Avropa çempionatının finalında Nülufər Niftalıyeva, Gülsüm Şəfizadə, Səbinə Hümmətova, Aleksandra Platonova, Emiliya Bağıyeva və Aynur Mustafayeva ikinci yeri tutdular.
Fərdi hesabda qazanılmış mükafatların sayına görə Marina Durunda lider oldu. Onun hesabında dördü qızıl olmaqla 14 medal var. Aliyə Qarayevanın böyük idmandan gedişindən sonra nəsil dəyişikliyi müvəffəqiyyətlə keçdi. Durunda, həmçinin onun komanda yoldaşı Lalə Yusifova Avropa və dünya çempionatlarının finallarında uğurlu çıxışlarla yadda qaldılar.
Gimnastikanın digər növlərinə gəldikdə, gənc gimnastlar Kamran Hacıyev və Anton Yaşin, qadın və kişi akrobat cütlüklər Aynur Hüseynova-Nərmin Ramazanova, Lalə Hüseynova-Xoşqədəm Quliyeva və Elçin Əlibəyov-Emin Gülməmmədli, eləcə də akrobatik cığırda tullanma üzrə mütəxəssis Mixail Malkin sabit olaraq müxtəlif yarışların qalibləri və mükafatçıları olublar.
AGF gimnastikanın daha iki Olimpiya növü olan qadın idman gimnastikası və batut üzrə inkişaf əldə edib. Bu növlər üzrə artıq ilk medallar qazanılıb. Onlardan qızıl mükafatı gimnast Anna Pavlova qazanıb.
Bununla birlikdə, Milli Gimnastika Arenasının tikintisi başa çatır ki, burada gələn il bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı və 2015-ci il Avropa Oyunları keçiriləcək.
Nəhayət, beynəlxalq həyat. Avropa Gimnastika İttifaqının (UEG) rəhbərliyi və Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) nümayəndələri Bakıya gəliblər. Paytaxtda FIG Akademiyasının məşqçilərinin 1-ci səviyyəli (2-ci səviyyəli kurs 2014-cü il yanvarın 11-18-də Bakıda keçiriləcək) seminarı keçirilib, Azərbaycan 2019-cu ildə bədii gimnastika üzrə dünya çempionatının keçirilməsi hüququ əldə edib, 2009-cu il Avropa çempionatının qadın cütlüyü tərkibindəki qalibi Ayla Əhmədova FIG Atletlər komissiyasının nümayəndə seçilib, AGF nümayəndəsi Mehman Əliyev FIG-in İntizam komissiyasının üzvü, AGF-in baş katibi Fərid Qayıbov UEG-in vitse-prezidenti seçilib.

According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF), the most important title won at the beginning of a new Olympic cycle is considered to be the junior group team's silver medal. Nilufar Niftaliyeva, Gulsum Shafizada, Sabina Hummatova, Aliaksandra Platonova, Emilya Bagiyeva and Aynur Mustafayeva took the second place at the European Championships' final in Vienna.
The leader in the individual all-around by quantity of the awards won became Marina Durunda. There are 14 medals on her credit side, four of which are gold. Alternation of generations after Aliya Garaeva's leaving the big-time sports turned out to be successful. Durunda and her teammate Lala Yusifova were remembered with their spectacular performances at the European and World Championships' finals.
As to other gymnastics disciplines, the young gymnasts Kamran Hajiyev and Anton Yashin, women's and men's pairs of acrobats Aynur Huseynova-Narmin Ramazanova, Lala Huseynova-Khoshgadam Guliyeva and Elchin Guliyev-Emin Gulmammadli, as well as a jumper on acrobatic track Mikhail Malkin steadily became the winners and medalists of various competitions.
AGF has begun to develop two more Olympic disciplines - women's artistic gymnastics and trampoline. And, there were already won the first medals in these disciplines, one of which - the gold - won by an artistic gymnast Anna Pavlova.
At the same time, the construction of the National Gymnastics Arena, which hosts next year's Rhythmic Gymnastics European Championships and the Continent's Games- 2015, as well as the main training hall are under completion.
And finally, an international life. The leadership of the European Union of Gymnastics (UEG) and representatives of the International Federation of Gymnastics visited Baku (FIG).
The FIG Academy for Rhythmic Gymnastics Coaches Level 1 (Level 2 to take place in Baku on January 11-18, 2014) were held in the capital, Azerbaijan was assigned to organize the Rhythmic Gymnastics World Championships in 2019, the 2009's European Champion within the women's pair, Ayla Ahmadova, was elected acrobats' representative in the FIG Athletes' Commission, AGF representative Mehman Aliyev became a member of the Disciplinary Commission of the FIG, and AGF's Secretary General Farid Gaibov - elected as the Vice-President of the UEG.