Təmsilçilərimiz bədii gimnastika və aerobika üzrə hakimlik imtahanlarını uğurla başa vurublar
Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) tərəfindən 2022-2024-cü illəri əhatə edən növbəti Olimpiya dövrünün müvafiq qaydalarına əsasən  keçirilən bədii gimnastika və aerobika gimnastikası üzrə hakimlik imtahanlarının nəticələri müəyyənləşib.
Hər iki növ üzrə təmsilçilərimiz COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar onlayn qaydada keçirilən imtahanları uğurla başa vurublar.
Bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri proqramında 23, fərdi proqramda isə 21 hakimimiz imtahanı müvəffəqiyyətlə başa vuraraq beynəlxalq hakimlik kateqoriyasına yiyələnib. Aerobika üzrə isə 6 hakimimiz yenidən beynəlxalq hakimlik kateqoriyası əldə edib.
Qeyd edək ki, FIG qaydalarına əsasən hər Olimpiya Oyunlarından sonrakı yeni Olimpiya dövründə gimnastika idman növləri üzrə qaydalara dəyişikliklər edildiyi üçün hakimlər sahib olduqları hakimlik kateqoriyasını hər dörd ildən bir təsdiqləməli və ya daha yüksək dərəcə almalıdırlar.

Согласно соответствующим правилам Олимпийского цикла, охватывающего 2022-2024гг., определены результаты судейских экзаменов по художественной гимнастике и аэробной гимнастике, проводимых Международной федерацией гимнастики (FIG).
Наши представители по двум видам успешно сдали экзамены, проведенных онлайн в связи с пандемией COVID-19.
23 наших судей по художественной гимнастике в групповых упражнениях и 21 в индивидуальной программе успешно сдали экзамен и стали судьями международной категории. Что касается аэробной гимнастики, то 6 наших судей также стали судьями международной категории.
Следует отметить, что согласно правилам FIG, в начале каждого нового Олимпийского цикла, правила по видам гимнастики меняются. Следовательно судьи каждые 4 года должны подтверждать свою судейскую категорию или повысить ее согласно результатам экзамена.