30 avqust – 3 sentyabr tarixlərində Pezaro (İtaliya) bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatına ev sahibliyi edib. 53 ölkədən dünyanın ən güclü gimnastlarının toplaşdığı Adriatik Arenada “çempion” titulu uğrunda gedən gərgin mübarizədə Azərbaycan təmsilçiləri də yer alıb. Turnirə ilk olaraq fərdi gimnastların çıxışları ilə start verilib. Bu proqramda ölkəmizi həm fərdi, həm də qrup hərəkətlərinin tərkibində çıxış edən gimnastımız Ayşən Bayramova və Zöhrə Ağamirova təmsil edib. Dörd alətlə öz çıxışlarını nümayiş etdirən Ayşən, çoxnövçülük üzrə yarışlarda 90 gimnast arasında 26-cı yerdə qərar tutub. İlk dəfə Dünya Çempionatı həyəcanını yaşayan gənc gimnastımız Zöhrə isə komanda yoldaşından 1 pillə geri qalaraq, çoxnövçülükdə 27-ci olub.
Turnirin son iki günü isə qrup hərəkətləri komandalarının çıxışları ilə yadda qalıb. Siyana Vasileva, Diana Doman, Zeynep Celep, Aleksandra Platonova və Ayşən Bayramovadan ibarət komandamız icra etdikləri hər iki kompozisiyanın ümumi xalına əsasən çoxnövçülükdə 29 komanda arasında 7-ci olublar. Daha sonra qızlarımız ayrı-ayrı finallarda da öz çıxışlarını icra ediblər. Yekun mərhələdə onlar 5 halqa ilə 6-cı, 3 top-2 iplə 7-ci olublar.

Завершился 35-й Чемпионат Мира
30 августа – 3 сентября Пезаро (Италия) принял 35-й Чемпионат Мира по художественной гимнастике. В напряженной борьбе самых сильных гимнасток из 53-х стран мира, собравшихся на спортивной арене “Адриатик”, имели место также и представители Азербайджана. Турнир стартовал выступлениями гимнасток в индивидуальной программе. В этой программе наша страна была представлена Айшан Байрамовой, выступающей и в составе команды в групповых упражнениях, а также Зохрой Агамировой. Айшан, продемонстрировавшая упражнения с четырьмя предметами в многоборье, остановилась на 26-й позиции среди 90 гимнасток. А юная гимнастка Зохра, впервые выступающая на Чемпионате Мира, стала 27-й в многоборье, отстав от своей подруги по команде лишь на одну ступень.
Последние 2 дня турнира запомнились выступлениями команд в групповых упражнениях. Наша команда в составе Сияны Василевой, Дианы Доман, Зейнеп Джелеп, Александры Платоновой и Айшан Байрамовой остановилась на 7-й позиции многоборья среди 29 стран. Гимнастки также продемонстрировали свои упражнения в отдельных финалах. В завершающей стадии они стали шестыми с 5-ю обручами, и седьмыми с 3-я мячами и 2-я скакалками.