Azərbaycanın 15 yaşlı gimnastı Marina Durunda komanda üzrə yuxarı yaşda olan rəfiqələri Aliyə Qarayeva və Lalə Yusifova ilə birgə Yaponiyanın paytaxtı Tokioda başa çatan dünya klub çempionatı üçün "Neftçi" kollektivinin üçlüyünü təşkil edib.
O medal qazanmasa da, klubun yekunda 5-ci yeri tutmasında az xidmətləri olmayıb. Durundanın özü "Tokyo Gymnasium Metropolitain"i doldurmuş yapon tamaşaçıların sürəkli alqışları altında finalda yeniyetmələr arasında 4-cü yeri tutub. Medalları Belarus, Rusiya və Ukrayna gimnastları öz aralarında bölüşüblər.
"Finalda halqanı itirməsi yetirməmin fəxri kürsüyə çıxmasına mane oldu. Lakin əminəm ki, o, gələcəkdə daha yaxşı çıxış biləcək və biz buna cəhd edəcəyik. Digər tərəfdən, səkkiz iştirakçı arasında finala çıxa bilən Yusifovaya (8-ci yer) görə çox şadam. Nəticədə, həlledici mərhələdə iki nümayəndəyə yalnız Rusiya, Belarus və Azərbaycan malik idi", ölkə yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva deyib.
Komandanın lideri Qarayevaya gəldikdə, o, komandada olduğu kimi, öz çıxışını 5-ci yerdə başa vurub. Bu yarışın qalibi London Olimpiadasının vitse-çempionu rusiyalı Darya Dmitriyeva olub.
Yaxın həftəsonu gimnastika yarışları ilə zəngin olacaq. Yusifova və Durunda İtaliyada keçiriləcək beynəlxalq turnirdə çıxış edəcəklər.

An Azerbaijani 15-year old gymnast Marina Durunda, along with her elder team mates – Aliya Garayeva and Lala Yusifova - was included into the trio collective of “Neftchi” for the Worldwide RG Club Championships which came to an end in the capital of the land of the rising sun.
She did not take any medal winning places but she also had a great credit in winning the highest 5th place by the club as a result. And Durunda herself won the 4th place in the final among juniors under unceasing ovations of the Japanese audience which packed Tokyo Metropolitan Gymnasium. Gymnasts from Belarus, Russia and Ukraine distributed medals among themselves.
According to the head coach of the country’s national team Mariana Vasileva, “loss of a hoop in its final execution prevented her from approaching the podium. But I am sure she can and will demonstrate better performance and we will strive for it. On the other hand, I am very happy for Lala Yusifova (8th place) who succeeded to reach the final among the eight competitors. And only Russia, Belarus and Azerbaijan had 2 representatives in the decisive event,” the coach said.
As to the team’s leader, Garayeva concluded her performances on the 5th place. A Russian Darya Dmitriyeva, the Vice-Champion of the recent Olympiad in London, became the winner of this event.
Next week-end also promises to be saturated with gymnastics competitions. Yusifova and Durunda will participate in the international tournament to be held in Italy.