İrimiqyaslı beynəlxalq yarışlardan sonra bu dəfə Milli Gimnastika Arenasında yerli turnirlərin həyəcanı yaşandı.
Azərbaycanın müxtəlif şəhər və bölgələrindən bədii gimnastlar 26-cı Azərbaycan və Bakı Birinciliyi və 6-cı Bölgələrarası Kubokda, aerobika gimnastları isə 5-ci Azərbaycan Birinciliyi və Bakı Çempionatında birincilik uğrunda mübarizə apardılar.
4 günlük yarışlarda bədii gimnastika təmsilçiləri 4 yaş qrupunda fərdi və qrup hərəkətləri proqramında, aerobika gimnastları isə 4 yaş kateqoriyası üzrə fərdi, qarışıq cütlük, üçlük, qrup və aerodans proqramlarında çıxış etdilər.
Bədii gimnastika yarışlarında Bakı Gimnastika Məktəbi, “Ocaq Sport”, “AyUlduz”, “Zirvə International” klubları, və Respublika Kompleks İdman Məktəbinin, bölgələr arasında Xırdalan, Sumqayıt, Mingəçevir, Şirvan, Zaqatala, Qusar və Naxçıvanın, aerobika gimnastikası üzrə yarışlarda isə “Ocaq Sport” klubunun yetirmələri fərqlənənlər sırasına daxil oldular.
Gimnastika növləri üzrə növbəti yerli yarışlar noyabr ayında baş tutacaqdır. Noyabr 8-i tamblinq üzrə 17-ci Azərbaycan Çempionatı və Birinciliyi, 9-u isə batut gimnastikası üzrə 5-ci Azərbaycan Çempionatı və Birinciliyi təşkil ediləcəkdir.

На этот раз после крупномасштабных международных соревнований в Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики), участники национальных турниров испытали соревновательное волнение.
“Художницы” из разных городов и регионов Азербайджана боролись за медали на 26-м Первенстве Азербайджана и Баку и 6-м межрегиональном кубке, а представители аэробной гимнастики, выступили на 5-м чемпионате Азербайджана и Баку.
Во время 4-х дневных соревнований представители художественной гимнастики выступили в индивидуальной программе и в составах групп в 4 возрастных категориях, а гимнастки по аэробике продемонстрировали свои упражнения в индивидуальной программе и в составах смешанных пар, трио, групп и аэродэнс.
В соревнованиях по художественной гимнастике отличились представители Бакинской школы гимнастики, клубов “Оджаг Спорт”, “АйУлдуз”, “Зирва Интернешнл” и Республиканской комплексной спортивной школы, среди регионов – гимнастки Хырдалана, Сумгаита, Мингячевира, Ширвана, Загаталы, Гусаров и Нахичевани. А спортсмены клуба “Оджаг Спорт” оказались среди победителей в соревнованиях по аэробике.
Еще одно национальное соревнование по спортивной гимнастике состоится в ноябре. 8 ноября пройдет 17-й Чемпионат и Первенство Азербайджана по прыжкам на акробатической дорожке (тамблинг), а 9 ноября - 5-й Чемпионат и Первенство Азербайджана по прыжкам на батуте.