Bu gün Polşanın Jeşuv şəhərində Akrobatika Gimnastikası üzrə 28-ci Avropa Çempionatı (19-22 oktyabr) start götürüb.
Yarışların ilk gününü Azərbaycan yığma komandası üçün artıq uğurlu hesab etmək olar. Belə ki, ölkəmizi təmsil etmək üçün Jeşuva yollanmış hər iki qarışıq cütlüyümüz – Ağasif Rəhimov və Nurcan Cabbarlı, həmçinin Abdulla Əl-Məşayxi və Ruhidil Qurbanlı “yunior” komandalar arasında balans proqramı üzrə finala vəsiqə qazanmağı bacarıblar. Lakin, final mərhələsində hər ölkədən yalnız bir cütlüyün iştirakı mümkün olduğundan, məsuliyyətli vəzifəni icra etmək Ağasif və Nurcan cütlüyünün üzərinə düşüb. Həlledici mərhələdə akrobatlarımız onlara olan ümidləri layiqincə doğruldaraq, 27.900 xalla Qitə Çempionatının bürünc medalına nail olublar.
Sabah isə hər iki cütlüyümüz növbəti iki final mərhələsi üçün mübarizəyə qoşulacaqlar. Temp proqramında yarışacaq gimnastlar öz aralarında məhz bu proqram üzrə turnirin son günü baş tutacaq final mərhələsinə vəsiqə qazanan cütlükləri, həmçinin iki proqram üzrə (balans və temp) xalların cəmindən asılı olaraq çoxnövçülükdə də finalçıları müəyyənləşdirəcəklər.

Сегодня в Польском городе Жешув начался 28-ой Чемпионат Европы по акробатической гимнастике (19-22 октября).
Первый же день соревнований уже выдался удачным для сборной команды Азербайджана. Итак, обе смешанные пары в составе Агасифа Рагимова-Нурджан Джаббарлы, а также Абдуллы Аль-Мяшайхи и Рухидиль Гурбанлы, которые отправились в Жешув с целью представления нашей страны, смогли попасть в финал балансового упражнения среди юниоров. Однако, ввиду того, что в финале может выступить лишь одна пара от каждой страны, эту ответственную задачу взяла на себя смешанная пара в составе Агасифа Рагимова и Нурджан Джаббарлы. В решающей стадии наши акробаты смогли достойно оправдать надежды, и, получив от судей 27.900 баллов, завоевали бронзовую медаль Европейского континента.
Отметим, что завтра наши пары будут бороться за выход еще в два финала. Гимнасты, исполняющие темповое упражнение, определят пар, квалифицировавшихся в финалы в этом виде программы, которые состоятся в последний день турнира, а также финалистов многоборья в зависимости от итоговой оценки за два упражнения (балансовый и темповый).