Bu gün, Milli Gimnastika Arenasında bədii gimnastika üzrə 35-ci Avropa Çempionatına start verilib.
İştirakçı ölkələrin bayraqlarının təqdimatı ilə başlayan açılış mərasimində, Avropa Gimnastika İttifaqının prezidenti Fərid Qayıbov açılış sözü ilə çıxış edərək, bütün qonaqları salamlayıb. Yarışda mübarizə aparacaq bütün gimnastlara uğurlar arzulayan F. Qayıbov, çempionatı açıq elan etdi və ardıyca sevilən müğənnimiz Sevda Ələkbərzadə Dövlət Himnimizi səsləndirdi.
Daha sonra isə mərasimin bədii hissəsinə keçid alınıb. Hər zaman fərqli ssenarilərlə tamaşaçılara möhtəşəm şou təqdim edən Təşkilat Komitəsi, bu dəfə Su və Alov adamlarının mübarizəsində Avropa Çempionatının 8 dəst medalını əks etdirdilər. Ssenariyə əsasən Su və Alov qardaşları bir oyun oynayırlar. Bu oyun zamanı Su adam qardaşına qalib gələrək, 8 medal qazanır. Qəzəblənən Alov adam isə qardaşını insanların dünyasına qovur.
İnsanların dünyasında Su adam super qəhrəmanların komandası ilə tanış olur. Bu qəhrəmanlar ona öz dünyasına qayıtmağa və qardaşının ordusuna qalib gəlməyə kömək edirlər.
Bu yaxşılığın qarşılığında Su adam qazandığı medalları intiqam almaqda ona kömək edən bütün döyüşçülərə paylayır, sonuncu medalı isə sülh və dostluq əlaməti olaraq, öz qardaşına – Alov adama verir.
Bununla da dinamik musiqilər, əsrarəngiz işıq effektlərinin müşaiyəti ilə bədii hissəyə yekun vurulur. Açılış mərasiminin ssenari müəllifi, bədii gimnastika üzrə milli komandanın Baş məşqçisi Mariana Vasilevanın başçılığı ilə, şounun qəhrəmanlarını yüksək peşəkarlıqla xoreoqraflar Kamil Quliyev, Ruslan Eyvazov, Orxan Muradov, Akif Kərimli, Sənan Mahmudlu, Ayxan Əhmədli, Nərgiz Məmmədova, İldırım Məmmədov, həmçinin bədii gimnastika, idman gimnastikası, akrobatika və aerobika gimnastikası üzrə yığma komandalarımızın gimnastları canlandırdılar.
Daha sonra meydança yeniyetmələrdən ibarət qrup komandalarına təhvil verilib. Ən yüksək xal almaq uğrunda bir-biriləri yarışan 20 komanda, xalça üzərində 5 halqa ilə öz kompzosiyalarını təqdim ediblər.
Ölkəmizi qrup yarışlarında təmsil edən, Milana Əkbərova, Ləman Əlimuradova, Mədinə Əsədova, Selcan Hacızadə və Fəridə Səfiyarzadə 5 halqa ilə çıxışlarına görə 21.650 xal alaraq, çempionatın ilk günü finala vəsiqəni təmin ediblər. Gimnastlarımızın növbəti təsnifat çıxışları 18 may tarixində 5 lent ilə olacaq.
Sabah isə çempionatda mübarizəyə fərdi proqramda çıxış edən böyük gimnastlar qoşulacaqlar. Ölkəmizi bu proqramda Zöhrə Ağamirova və Veronika Qudis təmsil edəcəklər.

Today, there was commenced the 35th Rhythmic Gymnastics European Championships at Milli Gimnastika Arenasi (National Gymnastics Arena).
At the Opening Ceremony started with the presentation of the Flags of the participating countries, the President of the European Union of Gymnastics – Farid Gayibov welcomed all the guests by making opening speech. F. Gayibov, wishing good luck to all the gymnasts at the events, announced the Championships open and our favourite singer – Sevda Alakparzada sang our National Anthem.
Afterwards, the show part of the Opening Ceremony followed. The Local Organizing Committee always presenting magnificent shows based on various scenarios to the spectators, this time, depicted 8 sets of medals of the European Championships in the fight of Water Man and Flame Man. According to the scenario, the brothers – Water Man and Flame Man started a game. During the game, Water man won 8 medals from his brother. Being infuriated by his defeat, Flame man expelled him into the world of human beings.
In this world, Water Man meets a team of superheroes. These heroes help him to get back to his world and defeat his brother`s army.
Being grateful for the help, Water man shares his 7 medals among the avengers giving the last one to his brother – Flame Man as a sign of peace and friendship.
So, the show was completed with the dynamic music and fascinating lights. The heroes of the show directed by the author of the scenario of the Opening Ceremony, the Head Coach of the Azerbaijani Rhythmic Gymnastics National Team – Mariana Vasileva, were acted by the choreographers – Kamil Guliyev, Ruslan Eyvazov, Orkhan Muradov, Akif Karimli, Sanan Mahmudlu, Aykhan Ahmadli, Nargiz Mammadova, Ildirim Mammadov, as well as by the gymnasts of the National Teams in Rhythmic Gymnastics, Artistic Gymnastics, Acrobatic Gymnastics and Aerobic Gymnastics.
Then the Field of Play was handed over to the junior gymnasts in group exercises.The 20 teams competing for the highest score executed their performances with 5 hoops.
Milana Akbarova, Laman Alimuradova, Madina Asadova, Seljan Hajizada and Farida Safiyarzada representing Azerbaijan in group exercises managed to reach the Final, having received 21.650 points from the judges for their routine with 5 hoops. The next routine of our gymnasts in Qualification of group exercises will be with 5 ribbons on May 18.
Senior individual gymnasts will join the Championships tomorrow as well. In this program, our country will be represented by Zohra Aghamirova and Hudis Veronika.