Bu gün, Milli Gimnastika Arenasında bədii gimnastika üzrə 35-ci Avropa Çempionatına start verilib.
İştirakçı ölkələrin bayraqlarının təqdimatı ilə başlayan açılış mərasimində, Avropa Gimnastika İttifaqının prezidenti Fərid Qayıbov açılış sözü ilə çıxış edərək, bütün qonaqları salamlayıb. Yarışda mübarizə aparacaq bütün gimnastlara uğurlar arzulayan F. Qayıbov, çempionatı açıq elan etdi və ardıyca sevilən müğənnimiz Sevda Ələkbərzadə Dövlət Himnimizi səsləndirdi.
Daha sonra isə mərasimin bədii hissəsinə keçid alınıb. Hər zaman fərqli ssenarilərlə tamaşaçılara möhtəşəm şou təqdim edən Təşkilat Komitəsi, bu dəfə Su və Alov adamlarının mübarizəsində Avropa Çempionatının 8 dəst medalını əks etdirdilər. Ssenariyə əsasən Su və Alov qardaşları bir oyun oynayırlar. Bu oyun zamanı Su adam qardaşına qalib gələrək, 8 medal qazanır. Qəzəblənən Alov adam isə qardaşını insanların dünyasına qovur.
İnsanların dünyasında Su adam super qəhrəmanların komandası ilə tanış olur. Bu qəhrəmanlar ona öz dünyasına qayıtmağa və qardaşının ordusuna qalib gəlməyə kömək edirlər.
Bu yaxşılığın qarşılığında Su adam qazandığı medalları intiqam almaqda ona kömək edən bütün döyüşçülərə paylayır, sonuncu medalı isə sülh və dostluq əlaməti olaraq, öz qardaşına – Alov adama verir.
Bununla da dinamik musiqilər, əsrarəngiz işıq effektlərinin müşaiyəti ilə bədii hissəyə yekun vurulur. Açılış mərasiminin ssenari müəllifi, bədii gimnastika üzrə milli komandanın Baş məşqçisi Mariana Vasilevanın başçılığı ilə, şounun qəhrəmanlarını yüksək peşəkarlıqla xoreoqraflar Kamil Quliyev, Ruslan Eyvazov, Orxan Muradov, Akif Kərimli, Sənan Mahmudlu, Ayxan Əhmədli, Nərgiz Məmmədova, İldırım Məmmədov, həmçinin bədii gimnastika, idman gimnastikası, akrobatika və aerobika gimnastikası üzrə yığma komandalarımızın gimnastları canlandırdılar.
Daha sonra meydança yeniyetmələrdən ibarət qrup komandalarına təhvil verilib. Ən yüksək xal almaq uğrunda bir-biriləri yarışan 20 komanda, xalça üzərində 5 halqa ilə öz kompzosiyalarını təqdim ediblər.
Ölkəmizi qrup yarışlarında təmsil edən, Milana Əkbərova, Ləman Əlimuradova, Mədinə Əsədova, Selcan Hacızadə və Fəridə Səfiyarzadə 5 halqa ilə çıxışlarına görə 21.650 xal alaraq, çempionatın ilk günü finala vəsiqəni təmin ediblər. Gimnastlarımızın növbəti təsnifat çıxışları 18 may tarixində 5 lent ilə olacaq.
Sabah isə çempionatda mübarizəyə fərdi proqramda çıxış edən böyük gimnastlar qoşulacaqlar. Ölkəmizi bu proqramda Zöhrə Ağamirova və Veronika Qudis təmsil edəcəklər.

Сегодня в Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики) стартовал 35-й Чемпионат Европы по художественной гимнастике.
На церемонии открытия, начавшейся с представлением флагов стран-участниц, Президент Европейского союза гимнастики Фарид Гаибов выступил с речью и приветствовал всех гостей. Пожелав успеха всем гимнасткам, участвующим в соревновании, Ф. Гаибов объявил Чемпионат открытым, вслед за которым всеми любимая певица в стране Севда Алекберзаде спела наш национальный Гимн.
Затем началась художественная часть церемонии. Организационный Комитет, всегда представляющий зрелищное шоу зрителям, поставленное на основе разных сценарий, на этот раз продемонстрировал 8 комплектов медалей Чемпионата Европы в борьбе людей, представляющих “Воду” и “Огонь”. По сценарию братья “Вода” и “Огонь” играют в игру. Во время этой игры “Человек Вода”, победив своего брата, завоевал 8 медалей. А разгневанный “Человек Огонь” высылает своего брата в мир людей.
В мире людей “Человек Вода” знакомится с командой супергероев. Эти герои помогают ему вернуться в свой мир и победить армию своего брата.
Взамен на эту доброту “Человек Вода” раздает завоеванные медали всем воинам, которые помогли ему отомстить, а последнюю медаль в знак мира и дружбы он передает своему брату - “Человеку Огня”.
Этим завершается художественная часть церемонии в сопровождении динамичной музыки, загадочных световых эффектов. Автором сценария церемонии открытия является Главный тренер сборной команды по художественной гимнастике Мариана Василева. А роли героев шоу с высоким профессионализмом исполнили хореографы Камиль Гулиев, Руслан Эйвазов, Орхан Мурадов, Акиф Кяримли, Сянан Махмудлу, Айхан Ахмедли, Няргиз Мамедова, Илдырым Мамедов, а также гимнасты нашей сборной команды по художественной, спортивной, акробатической и аэробной гимнастике.
Затем на соревновательный ковер вышли юниорские команды в групповых упражнениях. 20 команд, соревнующихся между собой за самый высокий балл, представили свои композиции на ковре с 5 обручами.
Представившие нашу страну в соревнованиях групп, Милана Акберова, Ляман Алимурадова, Медина Асадова, Сельджан Гаджизаде и Фарида Сафиярзаде получили 21.650 баллов за свои выступления с 5-ю обручами и обеспечили выступление в финале в первый день чемпионата. Очередное квалификационное выступление наших гимнасток состоится 18 июня с 5-ю лентами.
А завтра к соревнованиям подключатся взрослые гимнастки, выступающие в индивидуальной программе. Нашу страну в этой программе представят Зохра Агамирова и Вероника Гудис.