Bu yaxınlarda növbəti dəfə mütləq ölkə çempionu olan Şakir Şıxəliyev dəfələrlə Olimpiya çempionu olmuş Larisa Latınina mükafatı uğrunda Rusiyada keçirilən beynəlxalq turnirdə qızıl medal qazanıb! Azərbaycan gimnastı sərbəst hərəkətini yerinə yetirilməsində ikinci yeri tutmuş ukraynalı idmançıdan və podiuma çıxmış digər altı idmançıdan daha yaxşı kombinasiyalar və mürəkkəb hərəkətlər nümayiş etdirib.
Şıxəliyevin komanda yoldaşı Uğur Xəlilbəyli də mükafata ciddi iddiaçı idi. Nəticədə heç də asan olmayan proqram ona bürünc mükafatı, Azərbaycan komandasına isə bir finalda ikinci medalı gətirib.
Əgər Londonda Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı, beynəlxalq yarışların mükafatçısı, bir sözlə, təcrübəli gimnast Şıxəliyevə artıq fəxri kürsüdə dayanmaq nəsib olmuşdusa, Xəlilbəyli üçün bu mükafat, necə deyərlər, "ilk qaranquş" oldu.
Milli komandanın baş məşqçisi, ukraynalı mütəxəssis Yevgeni Moskvin turnirin nəticələrindən razı qalıb: "Lakin Eldar Səfərov və yeniyetmə Kamran Hacıyevin çoxnövçülükdə müxtəlif alətlərdə çıxışları idealdan çox uzaqdır. Bazanı möhkəmləndirəcək, yeni elementlər üzərində çalışacaq, həmçinin idmançıları turnirlərə psixoloji baxımdan hazırlayacağıq. Artıq mart ayından vacib çıxışlar başlayacaq. Bunlar Almaniya və Qətərdə keçiriləcək Dünya kuboklarıdır, eləcə də Ukraynada güclü yarış gözlənilir. Həmçinin, Bolqarıstanda may ayında keçiriləcək Avropa çempionatınadək hazırlığımızı toplanışlarla gücləndirəcəyik, ən əsası isə zədələrin olmamasıdır".

ПЕРВЫЕ МЕДАЛИ НОВОГО ГОДА
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, ставший недавно в очередной раз абсолютным чемпионом страны Шакир Шихалиев выиграл золотую награду международного турнира в России на призы многократной олимпийской чемпионки Ларисы Латыниной! Он показал лучшую комбинацию и сложные переплетения связок на вольных упражнениях, чем занявший второе место украинский спортсмен и еще остальные шесть финалистов, вышедших на подиум.
Одним из таковых являлся его партнер по команде Угур Халилбейли, также имевший серьезные претензии на призовые места. В итоге не менее сложная программа принесла ему «бронзу», а команде Азербайджана вторую медаль в одном финале.
И если участнику Олимпийских игр в Лондоне, призеру международных соревнований, словом, опытному гимнасту Шихалиеву уже приходилось стоять на пьедестале, то для Халилбейли эта награда стала первой ласточкой.
Главный тренер национальной команды украинский специалист Евгений Москвин остался доволен итогами турнира. «Но выступления на отдельных снарядах других участников Эльдара Сафарова и юниора Кямрана Гаджиева в многоборье пока далеки от идеала. Будем усиливать базу, работать над новыми элементами и готовить спортсменов к турнирам с психологической точки зрения тоже. Важные старты начнутся уже в марте – это этапы Кубка мира в Германии и Катаре, сильный турнир ожидается в Украине. Так что до майского чемпионата Европы в Болгарии будем форсировать нашу подготовку сборами, ну, и главное, чтобы не было травм, заключил главный тренер сборной страны по спортивной гимнастике.