Bu yaxınlarda növbəti dəfə mütləq ölkə çempionu olan Şakir Şıxəliyev dəfələrlə Olimpiya çempionu olmuş Larisa Latınina mükafatı uğrunda Rusiyada keçirilən beynəlxalq turnirdə qızıl medal qazanıb! Azərbaycan gimnastı sərbəst hərəkətini yerinə yetirilməsində ikinci yeri tutmuş ukraynalı idmançıdan və podiuma çıxmış digər altı idmançıdan daha yaxşı kombinasiyalar və mürəkkəb hərəkətlər nümayiş etdirib.
Şıxəliyevin komanda yoldaşı Uğur Xəlilbəyli də mükafata ciddi iddiaçı idi. Nəticədə heç də asan olmayan proqram ona bürünc mükafatı, Azərbaycan komandasına isə bir finalda ikinci medalı gətirib.
Əgər Londonda Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı, beynəlxalq yarışların mükafatçısı, bir sözlə, təcrübəli gimnast Şıxəliyevə artıq fəxri kürsüdə dayanmaq nəsib olmuşdusa, Xəlilbəyli üçün bu mükafat, necə deyərlər, "ilk qaranquş" oldu.
Milli komandanın baş məşqçisi, ukraynalı mütəxəssis Yevgeni Moskvin turnirin nəticələrindən razı qalıb: "Lakin Eldar Səfərov və yeniyetmə Kamran Hacıyevin çoxnövçülükdə müxtəlif alətlərdə çıxışları idealdan çox uzaqdır. Bazanı möhkəmləndirəcək, yeni elementlər üzərində çalışacaq, həmçinin idmançıları turnirlərə psixoloji baxımdan hazırlayacağıq. Artıq mart ayından vacib çıxışlar başlayacaq. Bunlar Almaniya və Qətərdə keçiriləcək Dünya kuboklarıdır, eləcə də Ukraynada güclü yarış gözlənilir. Həmçinin, Bolqarıstanda may ayında keçiriləcək Avropa çempionatınadək hazırlığımızı toplanışlarla gücləndirəcəyik, ən əsası isə zədələrin olmamasıdır".

According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, Shakir Shikhaliev, who had recently become the country's all-around champion again, won the gold medal of the international tournament for the prizes of the repeated Olympic champion Larisa Latynina in Russia! He demonstrated the better combination and complicated interlacing of connections on floor exercises in comparison with a Ukrainian athlete taken the second place and other six finalists appeared on the floor.
One of them was his team-mate Ughur Khalilbayli, who also had serious claims on prize-winning places. As a result, not less difficult program brought him the "bronze" and the second medal for the Azerbaijani team in the same final.
And, if the participant of the Olympic Games in London, the prize-winner of the international competitions, in short, the skilled gymnast Shikhaliyev, has had a chance to mount the podium before, this award becomes the first swallow for Khalilbayli.
A Ukrainian specialist, the head coach of the national team, Yevgen Moskvin was content with the results of the tournament. "But the performances of other participants - Eldar Safarov and a junior gymnast Kamran Hajiyev on separate apparatus in the all-round are far from an ideal one for the time being. We will strengthen a basis, work on new elements and prepare athletes for tournaments also from the psychological point of view. Major starts will begin in March - these are the World Cup series in Germany and Qatar, a strong event is expected to be in Ukraine. So, we will intensify our preparations with training camp till the European Championship in Bulgaria in May, and, the main thing is to avoid any injuries," the head coach of the artistic gymnastics national team summed up.