Avropa Gimnastika İttifaqının (UEG) bayrağı Vyanada keçirilən bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatının bağlanış mərasimində Azərbaycan nümayəndə heyətinə təhvil verilib.
2014-cü il Avropa çempionatının (AÇ) Bakıda keçiriləcəyənin rəmzi olaraq bayraq Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Altay Həsənova təqdim edilib.
Gələn il AÇ iyunun 13-15-də Bakıda baş tutacaq. AÇ hazırda tikilməkdə olan Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək. Kompleks yarışların başlamasınadək tam hazır olacaq.
Çempionatda 240 gimnast və 80 rəsmi şəxsin iştirakı gözlənilir. Bu, Bakıda bədii gimnastika üzrə keçiriləcək sayca 3-cü AÇ-dir.
Xatırladaq ki, bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığması Vyanada keçirilmiş AÇ-ni gümüş medal qazanmaqla başa çatdırıb.
Gimnastlarımızın yeniyetmələrdən ibarət qrup komandası finalda öz tapşırığını ən yüksək səviyyədə icra edib. Belə ki, idmançılarımız hakimlərdən olduqca yüksək bal - 16.55 bal alıblar.
Bu nəticə Azərbaycan gimnastlarına gümüş medallar qazanmalarına imkan yaradıb.
Bundan əlavə, gimnastlarımız fərdi yarışlarda AÇ-2013-ün bütün 4 finalında iştirak ediblər. Ən yaxşı nəticəni isə (beşinci yer) Marina Durunda göstərib.

Флаг был вручен вице-президенту национальной Федерации гимнастики Алтаю Гасанову в знак того, что ЧЕ-2014 пройдет в Баку.
Чемпионат Европы 2014 года в Баку состоится 13 – 15 июня. Соревнования пройдут в ныне строящемся Олимпийском гимнастическом комплексе, который к моменту начала соревнований будет полностью готов.
В чемпионате ожидается участие 240 гимнастов и 80 официальных лиц. Это уже третий чемпионат Европы по художественной гимнастике, который состоится в азербайджанской столице.
Напомним, что сборная Азербайджана по художественной гимнастике завершила Чемпионат Европы 2013 года в Вене выигрышем серебряных медалей.
Юниорская команда наших гимнасток феноменально исполнила свой номер в финале, получив от арбитров довольно высокие оценки - 16.55.
Этот результат позволил азербайджанским гимнасткам выиграть серебряные награды.
Также наши индивидуальные гимнастки выступили во всех четырех финалах ЧЕ-2013. Лучший результат показала Марина Дурунда (пятые места).