u gün səhər Azərbaycanın əməkdar bədən tərbiyəsi və idman xadimi, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti, gimnastika kafedrasının müdiri, professor Bəhram Əhməd oğlu Nərimanov 77 yaşında, uzun sürən xəstəlikdən sonra vəfat edib.
Həkimlər uzun müddət onun xəstəlikləri ilə inadla mübarizə aparsalar da, nəticəsi olmayıb. Ölümünə az qalmış o, beyin iflici keçirib.
Bəhram müəllim həyatı çox sevirdi. O, ömrünü sevimli işinə, akrobatikanın inkişafına həsr etmişdi. Daim gülümsər, bir qədər zarafatcıl və eyni zamanda, ciddi şəxs olan Bəhram müəllim sözünü yerində deməyi bacarır, elə sözlər tapırdı ki, onu dinləyir və inanırdılar.
Bu nurlu şəxsin, müdrik həmsöhbətin və öz sevimli işinin gözəl ustası olan insanın yeri daim görünəcək.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası
Bəhram Nərimanov 1934-cü il mayın 6-da Bakı şəhərində anadan olub.
О, 1957-ci ildə Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi İnstitutunu bitirib və həmin ildən əmək fəaliyyətinə institutun "Gimnastika və onun metodikası" kafedrasında müəllim, 1962-ci ildən baş müəllim və 1973-cü ildən vəfatınadək kafedra müdiri vəzifəsində çalışıb.
İşlədiyi dövrdə Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi İnstitutu Həmkarlar İttifaqının sədri (1973-1981-ci illər), pedaqoji fakültənin dekanı vəzifəsində çalışıb.
B.Nərimanov 1957-ci ildən elmi fəaliyyətə başlayıb.1981-ci ildə Moskvada dissertasiya müdafiə edib, pedaqoji elmlər namizədi, 1984-cü ildə dosent fəxri adlarına layiq görülüb. 1979-1987-ci illərdə SSRİ Nazirlər Sovetinin Bədən Tərbiyəsi və İdman Komitəsinin elmi-metodiki və fənn komissiyalarının üzvü olub. Onun 80-dən çox nəşr edilmiş elmi əsərləri, o cümlədən, gimnastika üzrə dərslikləri, tədris vəsaitləri və metodiki tövsiyələri var.
1995-ci ildə elmi və ictimai fəaliyyətinə görə, ona Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası professor fəxri adını verib.
Azərbaycan tarixində idman akrobatikası üzrə ilk "SSRİ idman ustası" (1958-ci il), "SSRİ-nin fəxri idman ustası" (1962-ci il) adlarına layiq görülmüş, SSRİ Həmkarlar İttifaqı Spartakiadasının (1957-ci il), SSRİ çempionatının (1958-ci il) mükafatçısı olub. O, dəfələrlə Ümumittifaq "Neftçi" İdman Klubu Mərkəzi Şurasının Azərbaycan Respublikasının (1952-1968) çempionu (16 dəfə) olub.
B.Nərimanov 1959-1972-ci illərdə Azərbaycan yığma komandasının baş məşqçisi olmuş, saysız miqdarda SSRİ idman ustaları, Azərbaycan çempionları, SSRİ birinciləri və mükafatçıları hazırlamışdır. Ona bu nailiyyətlərinə görə 1962-ci ildə Azərbaycan Respublikasının əməkdar məşqçisi, 1964-cü ildə isə "SSRİ Bədən Tərbiyəsi və İdman Əlaçısı" fəxri adları verilib.
B.Nərimanov 1960-1972-ci illərdə və 1994-2000-ci illərdə Azərbaycan İdman Akrobatikası Federasiyasının sədri olub, hazırda isə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti idi.
O, 1961-1990-cı illərdə SSRİ Akrobatika Federasiyasınını üzvü olub. 1993-cü ildə dünyada akrobatikanın inkişafında böyük rolunu nəzərə alaraq, Beynəlxalq İdman Akrobatika Federasiyası onu medal və diplomla təltif edib.
O, Ümumittifaq (1973-cü il) və beynəlxalq (1994-cü il) dərəcəli hakimdir.
Bəhram müəllim Azərbaycanda keçirilən gimnastika yarışlarında çıxışların quruluşu ilə də məşğul olurdu. 1991-ci ildə "Azərbaycanının bədən tərbiyəsi və idman üzrə əməkdar xadimi" fəxri adına layiq görülmüşdü.
Azərbaycanda bədən tərbiyəsi və idmanın inkişafına verdiyi töhfələrə görə, Bəhran Nərimanov prezidentin sərəncamı ilə "Şöhrət" ordeni ilə təltif edilmiş və "Prezident təqaüdü"nə layiq görülmüşdür.

This morning, the honored figure of physical training and sports of Azerbaijan, the Vice-president of Azerbaijan Gymnastics Federation, the head of gymnastics faculty, a professor Bahram Ahmad oghlu Narimanov has passed away at the age of 77 after a long-lasting disease. The doctors persistently struggled with his disease for a long time. Shortly before his death he had a stroke but…
Bahram Narimanov liked to live very much. He devoted his life to his favorite job – to the development of acrobatics. Being always with a smile and moderately facetious, and, at the same time serious, Mr. Narimanov, could suggest, could find the right words to which people listened to and these words had a power to convince.
We will always feel the absence of this pure soul, wise interlocutor and the person who perfectly knew his favorite job.
Allah rahmat elasin!
Narimanov Bahram Ahmad oghlu was born in Baku on May 6, 1934.
He graduated from the Azerbaijani State Institute of Physical Training in 1957. Since then, he began his work activity as a teacher at the faculty of “Gymnastics and its methods”; a senior teacher - since 1962; the head of the faculty – since 1973.
In the course of his work experience, he also took up a post as the chairman of the Trade Union of the Azerbaijani State Institute of Physical Training (1973-1981), as the dean of the pedagogical faculty.
Since 1957, B.Narimanov started his scientific work. He defended a thesis in Moscow in 1981; he received a candidate degree of pedagogical science; he had a docent status since 1984.
B.Narimanov was a member of the Research-and-methodical and Objective Commission of the Committee for Physical Training and Sports of the Council of Ministers of the USSR in 1979-1987.
He was an author of more than 80 published scientific works, including gymnastics manuals, training aids and methodological recommendations.
In 1995, the Higher Certifying Commission, under the President of the Azerbaijan Republic, gave B. Narimanov Honorary Professor Status for scientific and public work carried our by him.
For the first time in history of Azerbaijan, he received the title of master of sports in acrobatic gymnastics (1958), was an honorary master of sports of the USSR (1962), a prize-winner of sports and athletics meeting of the USSR’s Trade Union (1957) and the Soviet Union’s Championship (1958).
He became a champion of the Azerbaijan Republic 16 times (1952-1968).
B.Narimanov was the head coach of the Azerbaijani national team in 1959-1972; he prepared a great number of masters of sports of the USSR, Azerbaijani champions and prize-winners of the USSR’s Championships.
For these achievements, he was given a title of the Honored Coach of the Azerbaijan Republic in 1962; the title of the distinguished person in physical training and sports of the USSR in 1964.
In 1960-1972 and in 1994-2000 B.Narimanov was the chairman of Azerbaijan Sports Acrobatics Federation; then he took up a post as the Vice-President of Azerbaijan Gymnastics Federation.
He was a member of the Acrobatics Federation of the USSR in 1961-1990. In 1993, the International Sports Acrobatics Federation awarded him with a medal and diploma for the great role in development of acrobatics in the world.
B.Narimanov was a judge of All-Union (1973) and international (1994) categories. He was a member of the Olympic Academy of the Azerbaijan Republic.
He was an author of scripts and producer of numerous gymnastics performances in Azerbaijan. He was an honored figure of physical training and sports of Azerbaijan since 1991.
Taking into account his services in development of physical culture and sports in Azerbaijan, B.Narimanov was awarded with the “Shohrat” (“Glory”) order and became a presidential exhibitioner according to the presidents’ decrees.