28 noyabrda Yaponiyanın paytaxtı Tokio şəhərində start götürmüş batut gimnastikası üzrə 34-cü Dünya Çempionatı bu gün sona çatıb.
Azərbaycanı yarışlarda batut gimnastikası üzrə yığma komandanın üzvləri Ruslan Ağamirov, İlya Qrişunin və Oleq Piunov təmsil edib.
Gimnastlar ən yaxşı nəticəni sinxron proqramda göstəriblər. Ruslan və İlya cütlüyü 34 komanda arasında 18-ci yerdə qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, çempionatın həm açılış, həm də bağlanış mərasimi ölkəmiz üçün əlamətdar olub. Belə ki, açılış mərasimi zamanı ölkəmizi yarışlarda hakimlər arasında təmsil edən Kamil Quliyev yarışın hakimləri adından and içib.
Bağlanış mərasimində isə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının bayrağı növbəti Dünya Çempionatı üçün Azərbaycana təqdim edilib. Bayrağı Gənclər və İdman Nazirliyinin nümayəndəsi Elçin Qasımov və Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının batut gimnastikası üzrə idman meneceri Fatimə Şəfizadə qəbul edib.
Batut gimnastikası üzrə Dünya Çempionatına 2021-ci ildə Azərbaycan ev sahibliyi edəcək. Həmin ilin 11-14 noyabr tarixlərində batut gimnastikası üzrə 35-ci Dünya Çempionatı, 19-22 noyabrında isə bu növ üzrə 28-ci Dünya Yaş Qrupu Yarışları təşkil ediləcək.

Сегодня в столице Японии Токио завершился 34-й Чемпионат мира по прыжкам на батуте, стартовавший 28 ноября.
В соревнованиях Азербайджан представили члены сборной команды по прыжкам на батуте - Руслан Агамиров, Илья Гришунин и Олег Пиунов.
Лучший результат гимнасты показали в синхронной программе. Пара в составе Руслана Агамирова и Ильи Гришунина заняла 18-е место среди 34 команд.
Отметим, что церемонии открытия и закрытия чемпионата стали знаменательными для Азербайджана. Итак, на церемонии открытия Кямиль Гулиев, представивший нашу страну в качестве судьи в соревнованиях, произнес клятву от имени судей соревнований.
А на церемонии закрытия - флаг Международной федерации гимнастики был вручен Азербайджану, так как очередной Чемпионат мира пройдет в Баку. Флаг приняли представитель Министерства молодежи и спорта Эльчин Гасымов и спортивный менеджер по прыжкам на батуте Федерации гимнастики Азербайджана Фатима Шафизаде.
11-14 ноября 2021 года Азербайджан примет 35-й Чемпионат мира по прыжкам на батуте, а 19-22 ноября будут проведены 28-е Всемирные соревнования среди возрастных групп.