Bu gün, Milli Gimnastika Arenasında bədii gimnastika üzrə gənclər arasında AGF Junior Trophy beynəlxalq yarışı öz işinə yekun vurdu.
20 ölkənin çıxış etdiyi turnirdə Azərbaycan komandası 6 medal qazanaraq, yarışları uğurla bitirdi.
Turnirin ilk günü, millimizin hesabına birinci medalı qrup hərəkətləri komandası yazdırıb. Belə ki, Mədinə Əsədova, Ləman Əlimuradova, Selcan Hacızadə, Milana Əkbərova və Fəridə Səfiyarzadədən ibarət komandamız çoxnövçülük proqramında 41 xal toplayaraq, gümüş medal qazanıblar.
Bu gün baş tutan ayrı-ayrı alətlər üzrə final mərhələrində ilk olaraq fərdi gimnastlarımız xalçada öz güclərini sınayıblar. Arzu Cəlilova iplə icrasına görə 17.350 xal alaraq, fəxri kürsünün 3-cü pilləsinə yüksəlib.
Komanda yoldaşı Nərminə Səmədova isə təsnifat mərhələsindən 4 final çıxışını təmin etmişdi. Və turnirin son günü bütün gücünü toplayaraq, iki medal qazanmağı bacarıb. Belə ki, gənc gimnastımız topla çıxışına görə bürünc, lent ilə icrasına görə isə gümüş medala sahiblənib.
Daha sonra meydançanı qrup komandaları təhvil alıblar. Bu məqamda Azərbaycanın qrup komandası yüksək performans göstərərək, hesabımızda medal dəstini tamamlayıblar. Qızlarımız halqa ilə icra etdikləri kompozisiyaya görə hakimlərdən 21.500 xal almaqla, qızıl medala sahibləniblər. Hər kəsə sevinc hissləri yaraşadan komandamız, Himnimizi bütün tamaşaçılarla bərabər böyük izdihamla səsləndiriblər.
Gənclərdən ibarət komandamızın lent ilə çıxışı isə 18.350 xalla dəyərləndirilib, bununla da turnirdə sonuncu qazanılan medal gümüş olub.
Xatıraladaq ki, yarışlarda həm fərdi proqram (Arzu Cəlilova), həm də qrup komandaları arasında (Mədinə Əsədova, Ləman Əlimuradova, Selcan Hacızadə, Milana Əkbərova, Fəridə Səfiyarzadə) ən yüksək icra xalına görə verilən AGF Trophy mükafatına da Azərbaycan gimnastları layiq görülüb.
Qızlarımızı qazandıqları yüksək nəticələrə görə təbrik edir, qarşıda gələn yarışlarda uğurlar arzu edirik.

Радость 6 медалей и массовое исполнение Гимна!
Сегодня завершился Международный турнир по художественной гимнастике, "AGF Junior Trophy" среди юниоров в Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики).
На турнире, в котором приняли участие представители 20 стран, азербайджанская команда завоевала 6 медалей и успешно завершила соревнование.
В первый день турнира первую медаль в копилку нашей сборной добавила команда в групповых упражнениях. Набрав 41 баллов в многоборье, команда в составе Миланы Акберовой, Ляман Алимурадовой, Медины Асадовой, Сельджан Гаджизаде и Фариды Сафиярзаде завоевала серебряную медаль.
Сегодня в финалах по отдельным предметам сперва испытали свои силы наши гимнастки в индивидуальной программе. Получив 17.350 баллов за упражнение со скакалкой, Арзу Джалилова поднялась на 3-ю ступень почетного пьедестала.
Ее подруга по команде Нармина Самедова обеспечила 4 финала в квалификационном этапе. В последний день турнира, собрав все свои силы она смогла завоевать 2 медали. Итак, юная гимнастка удостоилась бронзовой медали за программу с мячом и серебряной медали за выступление с лентой.
Затем на соревновательный ковер вышли команды в групповых упражнениях. Продемонстрировав высокое мастерство, Азербайджанская команда в групповых упражнениях пополнила комплект медалей. Получив 21.500 баллов от судей за композицию, выполненной с 5-ю обручами, наши девушки завоевали золотую медаль. Наша команда, принесшая всем радость, одним голосом спели наш Гимн вместе со всеми зрителями.
А выступление нашей юниорской командой с 5-ю лентами было оценено 18.350, и, “серебро” стало последней медалью, завоеванной на турнире.
Напомним, что на соревнованиях как среди гимнасток в индивидуальной программе (Арзу Джалилова), так и в составах команд в групповых упражнениях (Милана Акберова, Ляман Алимурадова, Медина Асадова, Сельджан Гаджизаде и Фарида Сафиярзаде) Азербайджанские гимнастки также удостоились кубка AGF Trophy за самую высокую оценку исполнения.