Azərbaycan gimnastı Anna Qurbanova Minskdə keçirilən Dünya Kuboku mərhələsində 8-ci yerə layiq görülmüşdür.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, bu nəticəni, o, final çıxışında halqa ilə hərəkətlərdə göstərmişdir – 16.75 xal. Çoxnövçülükdə Qurbanova 9-cu yerdə qərarlaşmışdır – 67.325 xal. Olqa Kapranova (Rusiya), Anna Bessonova (Ukrayna) və İnna Jukova (Belarus) qalib elan olunmuşlar.
İyunda keçiriləcək Avropa çempionatından əvvəl sonuncu turnir İsrailin Holon şəhərində keçiriləcək Qran-Pri yarışları olacaq (23-25 may). Anna Qurbanova ilə birgə İsrailə milli yığmanın digər gimnastları, habelə açıq yoxlama məşqi keçirmiş Azərbaycanın qrup komandası da yola düşəcəkdir.
Kollektivin rəhbəri bolqar mütəxəssisi Mariana Vasileva həm kompozisiyanın quruluşunu, həm də onun musiqi müşayiətini dəyişərək, 5 iplə olan ilk çıxışı yenidən nəzərdən keçirmişdir. Onun fikrincə, yeni quruluş həm tamaşaçıların, həm də Pekində keçiriləcək Olimpiya Oyunları zamanı çıxışları qiymətləndiricək hakimlərin də xoşuna gəlməlidir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Altay Həsənov həm çıxışlarda, həm də gimnastların gözlərində bir parıltı olduğunu qeyd etdi. “Bu yay həm Avropa çempionatı, həm də Olimpiadada, bu iki məsuliyyətli turnirlərdə layiqincə çıxış etmək üçün xüsusilə hazırlıqlı olmalısınız. Birinci növbədə, özünüzə qalib gəlməlisiniz və belə olan halda uğur əldə olunacaq”, deyə, vitse-prezident qeyd etdi.
Bu arada, Olimpiadanın gimnastika üzrə püşkatma mərasimi keçirilib. Püşkatmaya əsasən, Pekində 21 avqust tarixində çoxnövçülüyün təsnifat yarışlarında 12 qrup arasında Azərbaycanın qrup komandası 5 iplə hərəkətləri sıra ilə 8-ci nümayiş etdirəcəkdir. Ertəsi gün isə, 3 halqa/4 gürzlə kompozisiyanı qrupumuz artıq ikinci nümayiş etdirəcəkdir.
Hər iki individual gimnast Aliyə Qarayeva və Dinarə Gimatova Çində çoxnövçülüyün təsnifatında öz çıxışlarına 24 iştirakçı arasında 8 və 12 sıra nömrəsi ilə avqustun 21-də başlayacaqlar. Ertəsi gün isə gürzlərlə son çıxışda gimnastlarımız 20-ci və 24-cü çıxış edəcəklər.
Və sonda. 17 may tarixində Bakı Əyləncə Mərkəzində Azərbaycanın NETTY-2008 adlı Milli internet mükafatının təntənəli mərasimi keçirilmişdir. NETTY-nin akademikləri 14 nominasiya üzrə cari ilin ən yaxşı veb-saytlarını rəsmi surətdə açıqlamışlar. Fərəhləndirici haldır ki, “İdman” nominasiyasında Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının saytı www.agf.az Kubok və sertifikat alaraq birinci yerə layiq görülmüşdür.

An Azerbaijani gymnast Anna Gurbanova took the 8th place in the World Cup events held in Minsk.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, she gave such a result in a final exercise with a hoop – 16.75 points. In the all-around, Gurbanova won the 9th place – 67.325 points. Olga Kapranova (Russia), Anna Bessonova (Ukraine) and Inna Jukova (Belarus) were announced as the winners.
The last tournament, before the European Championships to be held in June, will be the Grand Prix in Holon, Israel (May 23-25). Other gymnasts of the national team, as well as an Azerbaijani group team, which has held open test training, will leave for Israel together with Anna Gurbanova.
The collective’s tutor, a Bulgarian specialist Mariana Vasileva, reviewed the first exercise with 5 ropes having changed both the structure and its musical accompaniment. According to her, both the audience and the referees, who will judge a new performance during the Olympic Games in Beijing, will like it. “As to the second exercise with 3 hoops/4 clubs, we are simply training it,” she said.
The vice-president of Azerbaijan Gymnastics Federation, Altay Hasanov, who attended the training, noticed a spark in performances as well as in the gymnasts’ eyes. “In order to perform with dignity in the European Championships and the Olympic Games – in these two very important tournaments – you must be especially motivated this summer. First of all, you have to take a grip on yourselves and then everything will turn out well,” the vice-president stated.
Meanwhile, a casting of lots of the gymnastic tournament of the Olympic Games has taken place. According to the casting of lots, the group team of Azerbaijan will perform with 5 ropes in the qualification of the all-around as the 8th in number among 12 competitors. And the next day, our group will perform second with 3 hoops/4 clubs.
Both individual gymnasts Aliya Garayeva and Dinara Gimatova will start their performances in the qualification of the all-around with a hoop in a sequence number 8 and 12 among 24 competitors in PRC on August 21. And the next day, our gymnasts will perform 20th and 24th in a final performance with clubs.
Finally, there was held a solemn ceremony of presenting of the Azerbaijani National Internet prize “NETTY-2008” in Baku leisure center on May 17. NETTY’s academicians announced the best national websites of the current year on 14 nominations in an official environment. It is pleasant to note that the Azerbaijan Gymnastics Federation’s website www.agf.az took the first prize in a “Sports” nomination having received the Cup and certificate.