Azərbaycan gimnastı Anna Qurbanova Minskdə keçirilən Dünya Kuboku mərhələsində 8-ci yerə layiq görülmüşdür.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, bu nəticəni, o, final çıxışında halqa ilə hərəkətlərdə göstərmişdir – 16.75 xal. Çoxnövçülükdə Qurbanova 9-cu yerdə qərarlaşmışdır – 67.325 xal. Olqa Kapranova (Rusiya), Anna Bessonova (Ukrayna) və İnna Jukova (Belarus) qalib elan olunmuşlar.
İyunda keçiriləcək Avropa çempionatından əvvəl sonuncu turnir İsrailin Holon şəhərində keçiriləcək Qran-Pri yarışları olacaq (23-25 may). Anna Qurbanova ilə birgə İsrailə milli yığmanın digər gimnastları, habelə açıq yoxlama məşqi keçirmiş Azərbaycanın qrup komandası da yola düşəcəkdir.
Kollektivin rəhbəri bolqar mütəxəssisi Mariana Vasileva həm kompozisiyanın quruluşunu, həm də onun musiqi müşayiətini dəyişərək, 5 iplə olan ilk çıxışı yenidən nəzərdən keçirmişdir. Onun fikrincə, yeni quruluş həm tamaşaçıların, həm də Pekində keçiriləcək Olimpiya Oyunları zamanı çıxışları qiymətləndiricək hakimlərin də xoşuna gəlməlidir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Altay Həsənov həm çıxışlarda, həm də gimnastların gözlərində bir parıltı olduğunu qeyd etdi. “Bu yay həm Avropa çempionatı, həm də Olimpiadada, bu iki məsuliyyətli turnirlərdə layiqincə çıxış etmək üçün xüsusilə hazırlıqlı olmalısınız. Birinci növbədə, özünüzə qalib gəlməlisiniz və belə olan halda uğur əldə olunacaq”, deyə, vitse-prezident qeyd etdi.
Bu arada, Olimpiadanın gimnastika üzrə püşkatma mərasimi keçirilib. Püşkatmaya əsasən, Pekində 21 avqust tarixində çoxnövçülüyün təsnifat yarışlarında 12 qrup arasında Azərbaycanın qrup komandası 5 iplə hərəkətləri sıra ilə 8-ci nümayiş etdirəcəkdir. Ertəsi gün isə, 3 halqa/4 gürzlə kompozisiyanı qrupumuz artıq ikinci nümayiş etdirəcəkdir.
Hər iki individual gimnast Aliyə Qarayeva və Dinarə Gimatova Çində çoxnövçülüyün təsnifatında öz çıxışlarına 24 iştirakçı arasında 8 və 12 sıra nömrəsi ilə avqustun 21-də başlayacaqlar. Ertəsi gün isə gürzlərlə son çıxışda gimnastlarımız 20-ci və 24-cü çıxış edəcəklər.
Və sonda. 17 may tarixində Bakı Əyləncə Mərkəzində Azərbaycanın NETTY-2008 adlı Milli internet mükafatının təntənəli mərasimi keçirilmişdir. NETTY-nin akademikləri 14 nominasiya üzrə cari ilin ən yaxşı veb-saytlarını rəsmi surətdə açıqlamışlar. Fərəhləndirici haldır ki, “İdman” nominasiyasında Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının saytı www.agf.az Kubok və sertifikat alaraq birinci yerə layiq görülmüşdür.

ГЛАВНОЕ ПОБОРОТЬ СЕБЯ И ТОГДА ВСЁ ПОЛУЧИТСЯ!
По сообщению пресс-службы Федерации гимнастики Азербайджана, такой результат она показала в финальном упражнении с обручем - 16.75 балла. В многоборье Гурбанова стала 9-й - 67.325 балла. Победительницами были объявлены Ольга Капранова (Россия), Анна Бессонова (Украина) и Инна Жукова (Беларусь).
Последним турниром перед июньским чемпионатом Европы станет Гран-при (23-25 мая) в израильском Холоне. Вместе с Гурбановой на Землю Обетованную отправятся другие гимнастки национальной сборной, а также групповая команда Азербайджана, которая провела открытую контрольную тренировку.
Наставник коллектива болгарский специалист Мариана Василева пересмотрела первое упражнение с 5 скакалками, изменив и структуру композиции, и ее музыкальное сопровождение. По ее мнению, новая постановка, должна понравиться как зрителям, так и судьям, которым предстоит арбитрствовать на Олимпийских играх в Пекине. «Что до второго упражнения 3 обруча/4 булавы, то его мы просто закрепляем», сказала она.
Присутствовавший на тренировке вице-президент Федерации гимнастики Азербайджана Алтай Гасанов подметил огонёк как в выступлениях, так и в глазах самих гимнасток. «Этим летом вы должны быть особо мотивированы - и перед еврочемпионатом, и перед Олимпиадой, чтобы достойно выступить на этих двух ответственных турнирах. В первую очередь, надо побороть самого себя и тогда всё получится», заявил вице-президент.
Тем временем, состоялась жеребьевка гимнастического турнира Олимпиады. Согласно жребию, 21-го августа в Пекине групповая команда Азербайджана выступит в квалификации многоборья с 5 скакалками по счету 8-й среди 12 секстетов. А на следующий день композицию 3 обруча/4 булавы наша группа покажет уже второй.
Обе гимнастки-личницы Алия Гараева и Динара Гиматова свои выступления в КНР в квалификации многоборья 21-го августа начнут с обруча под 8-м и 12-м порядковыми номерами среди 24 участниц. На следующий же день в последнем виде с булавами наши гимнастки будут выступать 20-ми и 24-ми.
И под занавес. 17-го мая в Бакинском развлекательном центре состоялась торжественная церемония вручения Национальной интернет премии Азербайджана NETTY-2008. В официальной обстановке академики NETTY назвали лучшие в этом году национальные веб-сайты по 14 номинациям. Отрадно отметить, что в номинации «Спорт» ресурс Федерации гимнастики Азербайджана www.agf.az взял первый приз, получив впридачу Кубок и сертификат.