Yola saldığımız 2017-ci il Azərbaycan Gimnastika Federasiyası üçün bir çox əlamətdar hadisələr və mühüm tədbirlərlə yadda qaldı.
Cari ilin əvvəlində ilk dəfə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) Bədii Gimnastika üzrə Qitələrarası Hakimlik Kursları, ardınca isə FIG-nin bədii gimnastika və kişi idman gimnastikası üzrə beynəlxalq hakimlik kurslarına ev sahibliyi etdik. Bu və digər beynəlxalq hakimlik kurslarında Azərbaycan təmsilçiləri də uğurla iştirak edərək, müxtəlif hakimlik kateqoriyalarına yiyələndilər. Qeyd etməyə dəyər ki, hazırda ölkəmizdə gimnastikanın bütün növləri üzrə beynəlxalq dərəcəli hakimləri var. Onlardan Rza Əliyev Azərbaycan Gimnastika tarixində ən yüksək - 1-ci dərəcəli beynəlxalq kateqoriyaya sahiblənən ilk hakimdir. Digər hakimimiz Kamil Quliyev isə bu ilin batut gimnastikası üzrə Dünya Çempionatında ilk Azərbaycan hakimi olaraq çıxışların qiymətləndirilməsində iştirak etmişdir.
Ötən il olduğu kimi Azərbaycan Gimnastika Federasiyası 2017-ci ildə də gimnastikanın 3 növü üzrə Dünya Kuboku mərhələlərini yüksək səviyyədə təşkil etdi. Bu il Milli Gimnastika Arenasında batut gimnastikası və tamblinq üzrə ilk Dünya Kuboku, ardınca isə növbəti beynəlxalq turnir - Kişi və qadın idman gimnastikası üzrə FIG Dünya Kuboku mərhələsi uğurla baş tutdu. Son olaraq isə Bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku mərhələsinə ev sahibliyi etdik.
Kubokların ardınca, Bakıda FIG Şura iclası keçirildi. Həmin Şura çərçivəsində Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Prezidenti, ölkənin Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva Olimpiya idman növü olan gimnastikanın inkişafındakı böyük xidmətlərinə görə FIG-nin yüksək mükafatı ilə təltif olundu.
Daha sonra paytaxtımız ilk dəfə olaraq IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarına ev sahibliyi etdi. Bu oyunların proqramına ilk dəfə daxil edilmiş gimnastika yarışlarında bədii gimnastika üzrə təmsilçilərimiz ümumilikdə 4 qızıl, 2 gümüş və 2 bürünc medal, idman gimnastlarımız isə 5 qızıl, 5 gümüş və 2 bürünc medal qazandılar.
2017-ci ildə gimnastika növləri üzrə yığma komandalarımızın beynəlxalq turnirlərdə qazandıqları 96 medaldan (34 qızıl, 32 gümüş və 30 bürünc) ən mühümləri gimnastika tariximizdə ilk dəfə olaraq Batut gimnastikası və tamblinq üzrə 25-ci Dünya Yaş Qrupu Yarışlarında tamblinqçimiz Mixail Malkinin qızıl medalı və akrobatika gimnastikasında qarışıq cütlüklərimizin (Ağasif Rəhimov-Nurcan Cabbarlı, Abdulla Əl Məşayxi-Ruhidil Qurbanlı) Avropa Çempionatında gənclər arasında əldə etdikləri 3 bürünc medal oldu.
İlin önəmli hadisələrindən biri də, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının 3-cü dəfə FIG tərəfindən “Fərqlənən” federasiyaların reytinq siyahısına daxil olması idi. Bununla da milli federasiyamızın fəaliyyətinin yüksək qiymətləndirilməsi beynəlxalq arenadakı nüfuzumuzu bir daha təsdiq etdi.
2017-ci ilin ən mühüm xəbəri isə elə məhz dekabr ayına təsadüf etdi. Belə ki, Xorvatiyanın Split şəhərində Avropa Gimnastika İttifaqının 27-ci Konqresi çərçivəsində keçirilən prezident seçkilərində Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının baş katibi Fərid Qayıbov Avropa Gimnastika İttifaqının (UEG) prezidenti seçildi. Bu münasibət ilə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Fərid Qayıbovu təbrik edərək, ona gələcək işlərində uğurlar arzuladılar.
Daha sonra F. Qayıbov yeni vəzifəsi ilə əlaqədar olaraq, AGF və UEG arasında maraqların mümkün toqquşmasını nəzərə alaraq, AGF-nin Baş katibi vəzifəsindən istefa verdi və bu vəzifəyə federasiyanın Baş katibinin müavini vəzifəsində çalışan Nurlana Məmmədzadə seçildi.
Hər il olduğu kimi bu dəfə də federasiya yeni il ərəfəsində bütün gimnastika sevərləri yenidən bir araya topladı. Gimnast və məşçilərin iştirakı ilə baş tutan “Evdə tək” adlı möhtəşəm bayram şousu bütün tamaşaçılara əyləncəli anlar yaşatdı.
Dekabr ayının son həftəsində isə federasiyanın 15 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümumi Yığıncaq təşkil edildi. Yığıncaqda gimnastika sahəsində nailiyyətlərinə və xidmətlərinə görə fərqlənən bir sıra şəxslərə xatirə medalları təqdim olundu və bununla da AGF 2017-ci ilə yekun vurdu.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası Sizi 31 dekabr Dünya Azərbaycanlıların Həmrəyliyi Günü və Yeni İl münasibətilə ürəkdən təbrik edir!

Провожаемый нами 2017 год для Федерации Гимнастики Азербайджана запомнился знаменательными событиями и важными мероприятиями.
В начале текущего года мы впервые приняли Межконтинентальные судейские курсы Международной Федерации Гимнастики (FIG) по художественной гимнастике, а вслед за ними международные судейские курсы по художественной и спортивной гимнастике. Азербайджанские судьи, успешно участвовавшие на этих курсах, а также семинарах, проведенных в других странах, приобрели разные судейские категории. Следует отметить, что в настоящее время в нашей стране есть судьи имеющие международные категории по всем видам гимнастики. Среди них Рза Алиев является первым судьей, присвоивший самую высокую – 1-ую международную категорию в истории гимнастики Азербайджана. А Камиль Гулиев стал первым азербайджанским судьей, участвовавший в оценивании выступлений на Чемпионате Мира этого года по прыжкам на батуте.
Как и в прошлом году Федерация гимнастики Азербайджана вновь успешно провела этапы Кубков Мира по 3-ем видам гимнастики. В этом году в Milli Gimnastika Arenası (Национальная Арена Гимнастики) состоялся Кубок Мира по прыжкам на батуте и, впервые, по прыжкам на акробатической дорожке (тамблинг), за которым последовал очередной международный турнир - этап Кубка Мира по мужской и женской спортивной гимнастике. А в завершении мы приняли Кубок Мира по художественной гимнастике.
Вслед за Кубками Мира в Баку было организовано заседание Совета FIG. В рамках этого заседания Президент Федерации Гимнастики Азербайджана, Первый вице-президент страны Мехрибан ханум Алиева была присуждена высокой награды FIG за большой вклад в развитие гимнастики, являющейся Олимпийским видом спорта.
Позже наша столица приняла 4-е Исламские Игры Солидарности. На соревнованиях по видам гимнастики, впервые включенных в программу данных Игр, представительницы художественной гимнастики завоевали 4 золотые, 2 серебряные и 2 бронзовые медали, а спортивные гимнасты удостоились 5-и золотых, 5-и серебряных и 2-х бронзовых медалей по спортивной гимнастике.
Из 96 медалей (34 золотых, 32 серебряных и 30 бронзовых), завоеванных сборными командами в 2017 году в международных соревнованиях, самыми значительными являются золотая медаль нашего тамблингиста Михаила Малкина на 25-х Всемирных соревнованиях по прыжкам на батуте и акробатической дорожке (тамблинг) среди возрастных групп, а также 3 бронзовые медали, завоёванные на Чемпионате Европы по акробатической гимнастике нашими смешанными парами (Агасиф Рагимов и Нурджан Джаббарлы, Абдулла Аль-Мяшайхи и Рухидиль Гурбанлы) среди юниоров.
Одним из значимых событий года также стало включение Федерации гимнастики Азербайджана в рейтинговый список “отличившихся” федераций со стороны FIG третий год подряд. Высокая оценка деятельности нашей национальной федерации еще раз подтвердила ее влияние на международной арене.
Важнейшая новость 2017г. поступила именно в декабре. В выборах в президенты, состоявшихся в рамках 27-го Конгресса Европейского Союза Гимнастики (UEG) в Хорватском городе Сплит, Генеральный секретарь Федерации гимнастики Азербайджана Фарид Гаибов был избран президентом данной организации.  Президент Азербайджана Ильхам Алиев, а также Первый вице-президент страны Мехрибан Алиева поздравили Фарида Гаибова по этому случаю и пожелали ему дальнейших успехов в работе.
Далее, в этой связи, Фарид Гаибов подал в отставку с поста Генерального секретаря принимая во внимание возможное столкновение интересов AGF и UEG, а на эту должность была избрана заместитель Генерального секретаря Нурлана Мамед-заде.
И в этом году традиционно накануне Нового Года Федерация собрала всех любителей гимнастики. Великолепное Новогоднее шоу "Один дома" с участием гимнастов и тренеров подарила всем зрителям незабываемые моменты.
А в последнюю неделю декабря состоялось Всеобщее собрание, посвященное 15-летию федерации. Лицам, отличившимся своими достижениями и заслугами в сфере гимнастики, были вручены памятные медали, и, таким образом, AGF подытожила свою деятельность в 2017 году.
Федерация гимнастики Азербайджана сердечно поздравляет Вас с Днем Солидарности Азербайджанцев мира и Новым Годом!