Yola saldığımız 2017-ci il Azərbaycan Gimnastika Federasiyası üçün bir çox əlamətdar hadisələr və mühüm tədbirlərlə yadda qaldı.
Cari ilin əvvəlində ilk dəfə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) Bədii Gimnastika üzrə Qitələrarası Hakimlik Kursları, ardınca isə FIG-nin bədii gimnastika və kişi idman gimnastikası üzrə beynəlxalq hakimlik kurslarına ev sahibliyi etdik. Bu və digər beynəlxalq hakimlik kurslarında Azərbaycan təmsilçiləri də uğurla iştirak edərək, müxtəlif hakimlik kateqoriyalarına yiyələndilər. Qeyd etməyə dəyər ki, hazırda ölkəmizdə gimnastikanın bütün növləri üzrə beynəlxalq dərəcəli hakimləri var. Onlardan Rza Əliyev Azərbaycan Gimnastika tarixində ən yüksək - 1-ci dərəcəli beynəlxalq kateqoriyaya sahiblənən ilk hakimdir. Digər hakimimiz Kamil Quliyev isə bu ilin batut gimnastikası üzrə Dünya Çempionatında ilk Azərbaycan hakimi olaraq çıxışların qiymətləndirilməsində iştirak etmişdir.
Ötən il olduğu kimi Azərbaycan Gimnastika Federasiyası 2017-ci ildə də gimnastikanın 3 növü üzrə Dünya Kuboku mərhələlərini yüksək səviyyədə təşkil etdi. Bu il Milli Gimnastika Arenasında batut gimnastikası və tamblinq üzrə ilk Dünya Kuboku, ardınca isə növbəti beynəlxalq turnir - Kişi və qadın idman gimnastikası üzrə FIG Dünya Kuboku mərhələsi uğurla baş tutdu. Son olaraq isə Bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku mərhələsinə ev sahibliyi etdik.
Kubokların ardınca, Bakıda FIG Şura iclası keçirildi. Həmin Şura çərçivəsində Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Prezidenti, ölkənin Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva Olimpiya idman növü olan gimnastikanın inkişafındakı böyük xidmətlərinə görə FIG-nin yüksək mükafatı ilə təltif olundu.
Daha sonra paytaxtımız ilk dəfə olaraq IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarına ev sahibliyi etdi. Bu oyunların proqramına ilk dəfə daxil edilmiş gimnastika yarışlarında bədii gimnastika üzrə təmsilçilərimiz ümumilikdə 4 qızıl, 2 gümüş və 2 bürünc medal, idman gimnastlarımız isə 5 qızıl, 5 gümüş və 2 bürünc medal qazandılar.
2017-ci ildə gimnastika növləri üzrə yığma komandalarımızın beynəlxalq turnirlərdə qazandıqları 96 medaldan (34 qızıl, 32 gümüş və 30 bürünc) ən mühümləri gimnastika tariximizdə ilk dəfə olaraq Batut gimnastikası və tamblinq üzrə 25-ci Dünya Yaş Qrupu Yarışlarında tamblinqçimiz Mixail Malkinin qızıl medalı və akrobatika gimnastikasında qarışıq cütlüklərimizin (Ağasif Rəhimov-Nurcan Cabbarlı, Abdulla Əl Məşayxi-Ruhidil Qurbanlı) Avropa Çempionatında gənclər arasında əldə etdikləri 3 bürünc medal oldu.
İlin önəmli hadisələrindən biri də, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının 3-cü dəfə FIG tərəfindən “Fərqlənən” federasiyaların reytinq siyahısına daxil olması idi. Bununla da milli federasiyamızın fəaliyyətinin yüksək qiymətləndirilməsi beynəlxalq arenadakı nüfuzumuzu bir daha təsdiq etdi.
2017-ci ilin ən mühüm xəbəri isə elə məhz dekabr ayına təsadüf etdi. Belə ki, Xorvatiyanın Split şəhərində Avropa Gimnastika İttifaqının 27-ci Konqresi çərçivəsində keçirilən prezident seçkilərində Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının baş katibi Fərid Qayıbov Avropa Gimnastika İttifaqının (UEG) prezidenti seçildi. Bu münasibət ilə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Fərid Qayıbovu təbrik edərək, ona gələcək işlərində uğurlar arzuladılar.
Daha sonra F. Qayıbov yeni vəzifəsi ilə əlaqədar olaraq, AGF və UEG arasında maraqların mümkün toqquşmasını nəzərə alaraq, AGF-nin Baş katibi vəzifəsindən istefa verdi və bu vəzifəyə federasiyanın Baş katibinin müavini vəzifəsində çalışan Nurlana Məmmədzadə seçildi.
Hər il olduğu kimi bu dəfə də federasiya yeni il ərəfəsində bütün gimnastika sevərləri yenidən bir araya topladı. Gimnast və məşçilərin iştirakı ilə baş tutan “Evdə tək” adlı möhtəşəm bayram şousu bütün tamaşaçılara əyləncəli anlar yaşatdı.
Dekabr ayının son həftəsində isə federasiyanın 15 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümumi Yığıncaq təşkil edildi. Yığıncaqda gimnastika sahəsində nailiyyətlərinə və xidmətlərinə görə fərqlənən bir sıra şəxslərə xatirə medalları təqdim olundu və bununla da AGF 2017-ci ilə yekun vurdu.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası Sizi 31 dekabr Dünya Azərbaycanlıların Həmrəyliyi Günü və Yeni İl münasibətilə ürəkdən təbrik edir!

2017, which is coming to a close, has been remembered with a number of remarkable and significant events for Azerbaijan Gymnastics Federation.
At the beginning of the current year, we, for the first time, hosted the FIG Intercontinental Judges’ Course in Rhythmic Gymnastics, followed by the FIG International Judges’ Courses in Rhythmic and Artistic Gymnastics. Azerbaijani representatives, having successfully participated in these courses and in the ones organized in other countries, obtained different international judges’ Brevets. It should be noted that there are judges of the international Brevet in all gymnastics disciplines in our country at present. Among them, Rza Aliyev is the first judge in history of Azerbaijan Gymnastics who has the highest – the 1st International Judges’ Brevet. Another judge, Kamil Guliyev was the first Azerbaijani judge who assessed the performances at the World Trampoline Gymnastics and Tumbling Championships of this year.
As it was last year, Azerbaijan Gymnastics Federation successfully organized the World Cup series in 3 gymnastics disciplines in 2017 as well. This year, there took place the World Cup in Trampoline gymnastics, and, for the first time, in Tumbling, followed by another international tournament - the FIG World Cup in Men's and Women's Artistic Gymnastics at Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena). Finally, we hosted the World Cup series in Rhythmic Gymnastics.
Following the World Cups, the FIG Council Meeting was held in Baku. Within the framework of the Council Meeting, Mrs. Mehriban Aliyeva, the President of Azerbaijan Gymnastics Federation, First Vice-President of the country, was presented with the FIG highest award for the great contribution to the development of gymnastics which is Olympic discipline.
Then, our capital hosted the 4th Islamic Solidarity Games for the first time. At gymnastics events, included into its program for the first time, 4 Gold, 2 Silver and 2 Bronze medals were won by our rhythmic gymnasts, while artistic gymnasts won 5 Gold, 5 Silver and 2 Bronze ones.
From 96 medals (34 gold, 32 silver and 30 bronze medals) won by our National Teams in gymnastics disciplines in the international tournaments in 2017, the most significant was the Gold medal of our tumbler Mikhail Malkin at the 25th World Age Group Competitions for the first time in our gymnastics history and 3 Bronze medals of our Mixed Pairs (Aghasif Rahimov-Nurjan Jabbarli, Abdulla Al-Mashaykhi-Ruhidil Gurbanli) in acrobatic gymnastics at the European Championships among juniors.
One of the most important events of the year was the fact that Azerbaijan Gymnastics Federation was included into the FIG list of meritorious federations 3rd year in a row. Thus, the high appreciation of our national federation’s activity confirmed our prestige on the international arena once again.
The most important news of the 2017 came exactly in December. Thus, Farid Gayibov, the Secretary General of Azerbaijan Gymnastics Federation, was elected as the President of the European Union of Gymnastics (UEG) at the presidential elections held within the framework of the UEG 27th Congress in Split, Croatia. President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva congratulated Farid Gayibov and wished him successes in his future work.
Afterwards, F. Gaibov resigned from the position of the AGF Secretary General, taking into account the possible conflict of interests between AGF and UEG, and Nurlana Mammadzada taken up the post of the Deputy Secretary General of the Federation was elected for this position.
As it was every year, the federation once again gathered all gymnastics fans on the eve of the New Year. The spectacular festive show called “Home alone”, taking place with a participation of gymnasts and coaches, presented entertaining moments to all spectators.
In the last week of December, the General Assembly, dedicated to the 15th Anniversary of the federation, was organized.
A number of persons distinguished for their achievements and services in gymnastics field were awarded with the medals, and, thus AGF concluded 2017.
Azerbaijan Gymnastics Federation congratulates you on the International Solidarity Day of Azerbaijanis and New Year!