Artıq məlum olduğu kimi Azərbaycan Gimnastika Federasiyası ilin ən böyük gimnastika tədbirlərindən birinə hazırlaşır. 16-22 sentyabr Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatına hazırlıqlar yayın ən isti günlərində tam sürəti ilə davam edir.
Gimnastika yarışlarının əsas hissəsinə çevrilmiş Açılış mərasiminə təşkilatçılar bu dəfə də xüsusi yaradıcılıqla yanaşıb. Mərasimdə Şərq motivləri əsasında səhnələşdirilmiş “Şərq nağılı” adlı şou ilə yanaşı, Azərbaycanın məşhur ifaçılarının iştirakı da təsdiq olunmuşdur.
Belə ki, çempionatın məhz ilk günü – Açılış mərasimində ölkəmizlə yanaşı, digər ölkələrdə də məşhur olan Azərbaycanın xalq artisti, hit mahnıların ifaçısı Emin Ağalarov öz sevilən nəğmələri ilə izləyənləri sevindirəcək.
Tanınmış Azərbaycan müğənnisi və bəstəkarı, əməkdar artist Tünzalə Ağayeva isə Azərbaycanın dövlət himnini a kapella şəklində ifa edəcək.
Açılış mərasiminin maraqlı məqamları bununla bitmir. Belə ki, mərasimdə Dünya Çempionatının ulduz səfiri Azərbaycanın sevilən müğənnisi, əməkdar artist Miri Yusif məhz bu yarış üçün xüsusi yazılmış mahnını səsləndirəcək.
Dünya Çempionatının açılış mərasiminin şousunun liberettosunu qısaca olaraq nəzərinizə çatdırırıq:
“Siz şən Cin və quldur Əlibaba ilə birlikdə macəralı, sərvət və sevgi dolu bir dünyaya qərq olacaqsınız. Əsas qəhrəmanlar gözəl çiçək tarlalarına, dənizçi Sindbadın hökmranlıq etdiyi okeanın geniş və dərin sularına, Siklopun mühafizə etdiyi dağlara gedəcək, eyni zamanda Ələddin və gözəl Jasminin sevgi hekayəsinə də şahid olacaqlar. Lakin ən əsas və son istək, sevgi, Şahzadə İpəkqurdunun möhtəşəm ipək sarayında gerçəkləşəcək.
Sizi dostluq, sevgi və nağıllar dünyasına inanılmaz bir səyahət gözləyir. Unutmayın ki, bu dəfə nağıllar gerçəkləşəcək.”
Bu möhtəşəm gimnastika tədbirini izləmək üçün 16 sentyabr 19:15-də Milli Gimnastika Arenasına tələsin.
Xatırladaq ki, biletləri Arenanın kassasından, Gənclik Mall alış-veriş mərkəzindən, həmçinin onlayn (https://ticketing.mga.az/) əldə edə bilərsiniz. Biletlərin qiyməti 10, 15 və 20 manat təşkil edir.

Как уже известно, Федерация гимнастики Азербайджана готовится к одному из крупнейших спортивных соревнований года. Подготовка к Чемпионату мира по художественной гимнастике, который состоится 16–22 сентября в Milli Gimnastika Arenası (Национальная Арена Гимнастики), продолжается полным ходом в самые жаркие дни лета.
И на этот раз организаторы отнеслись с особым творческим подходом к церемонии открытия, которая стала основной частью соревнований по гимнастике. На церемонии открытия, наряду с шоу под названием “Восточная сказка”, поставленное по восточным мотивам, подтвердилось и участие известных Азербайджанских исполнителей.
Итак, в первый же день Чемпионата на церемонии открытия зрителей порадует своими песнями знаменитый не только в нашей, но и в других странах, народный артист Азербайджана, исполнитель хитов – Эмин Агаларов.
Известная певица и композитор Азербайджана, заслуженный артист – Тунзаля Агаева исполнит Гимн Азербайджана в форме А капелла.
Интересные моменты церемонии открытия на этом не заканчиваются. Звёздный посол Чемпионата мира, любимый певец Азербайджана, заслуженный артист - Мири Юсиф исполнит песню, которая написана именно для этих соревнований.
Мы вкратце предлагаем вашему вниманию Либретто к шоу церемонии открытия Чемпионата мира:
Вместе с веселым Джином и разбойником Алибабой Вы окунетесь в мир приключений, богатства и любви. Главные герои отправятся на прекрасные цветочные поля, в широкие и глубокие воды океана, где царствует Синдбад - мореход, в горы, которые сторожит Циклоп, а также станут свидетелями истории любви Алладина и прекрасной Жасмин. Но самое главное и последнее желание - любовь, исполнится в прекрасном шелковом дворце принцессы Бабочки - шелкопряда.
Вас ждет удивительное путешествие в мир дружбы, любви и сказок - сказок, которые воплотятся в жизнь.
16 сентября в 19:15 поторопитесь в Milli Gimnastika Arenası (Национальная Арена Гимнастики), чтобы увидеть это великолепное шоу гимнастики.
Напомним, что билеты продаются в кассах Арены, в торговый центр “Ganjlik Mall”, а также онлайн (https://ticketing.mga.az/). Цена билетов составляет 10, 15 и 20 манат.