Paytaxtın 8 idman cəmiyyətinin, həmçinin Xırdalan, Gəncə, Qusar və Sumqayıtın idman cəmiyyətlərinin gimnastları ötən həftə sonu cari ilin yekun yarışı olan XIX Azərbaycan birinciliyinin beş dəst medalı uğrunda mübarizə aparıblar.
İki növdən sonra kiçik yaş qruplarında mükafatların sahiblərinin adları müəyyən qədər məlum olduğu halda, 1997-1999-cu il təvəllüdlü gimnastlar arasında son ana qədər mübarizə davam edib. Yekunda Ləman Dadaşlı ("Spartak") birinci, Yekaterina Prokopenko (Respublika Kompleks İdman Məktəbi) ikinci, Bahar Əsgərova isə ("Neftçi") üçüncü olub.
2000-2001-ci il təvəllüdlü idmançılar arasında keçirilən yarışda Ruqiyyə Səttarova ("Spartak") hamını qabaqlayıb. Sonrakı yerləri müvafiq olaraq, Natalya Quliyeva (Respublika Kompleks İdman Məktəbi) və İlahə Məmmədova (Bakı Gimnastika Məktəbi) tutublar.
10 yaşlı gimnastlar arasında 1 bal üstünlüyü ilə Vəfa Həsənzadə (Bakı Gimnastika Məktəbi) qızıl medala sahib çıxıb. Gümüş və bürünc medalları isə Darya Sorokina və Ləman Hacıyeva (hər ikisi "Spartak") əldə ediblər.
"Spartak"ın təmsilçisi Aydan Ağayeva 2003-cü il təvəllüdlü gimnastlar arasında keçirilən yarışlarda fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb. Onun komanda yoldaşı Ləman Hüseynova ikinci, Darya Farşbafşəhriyari isə (Bakı Gimnastika Məktəbi) üçüncü yerə çıxıb.
Nəhayət, ən azyaşlı iştirakçılar - 2004-cü il təvəllüdlü idmançılar arasında Lalə Kramarenko ("Spartak") birinci yerə layiq görülüb. Nərminə Səmədova (Respublika Kompleks İdman Məktəbi) və Arzu Cəlilova ("Neftçi") sonrakı yerləri bölüşüblər.
Həmçinin, ölkə yığmasının lideri Aliyə Qarayeva Perucada keçirilən İtaliyanın A1 seriyalı klub çempionatının üçüncü turunda çıxış edib. Onun "Ritmika Pyemont" komandası altıncı yerlə kifayətlənib, Qarayeva isə topla 27.25 bal alıb. O bununla kollektivdə birinci nəticə göstərib, topla çıxış edən gimnastlar arasında isə ikinci olub. A1 seriyasının yekun, dördüncü turu dekabrın 1-2-də Desioda baş tutacaq.
Qarayeva İtaliyaya Atlantik okeanı keçməklə gələcək. Belə ki, noyabrın 20-25-də Meksikada London-2012 Olimpiadasının ən yaxşı idmançılarının iştirakı ilə Qala-tur keçiriləcək. Aliyə də bu yarışa dəvət alıb. Nümunəvi çıxışlar 3 şəhərdə olacaq: yarışların startı Leonda, Qvadalaharada yarışların növbəti mərhələsi, Mexikoda isə final baş tutacaq.

Last weekend, gymnasts from 8 metropolitan sports societies, as well as from Khirdalan, Ganja, Gusar and Sumgayit contended for a set of awards of this year’s final competitions – the 19th Azerbaijan Rhythmic Gymnastics Championship.
If in the younger age categories, it was more or less known who would be among the prize-winners after performances with two apparatus, the gymnasts born in 1997-1999 competed up to the last moment. As a result, Laman Dadashli (“Spartak”) became the winner, the second place – Yekaterina Prokopenko (Republican Complex Sports School), and the third one – Bahar Asgarova (“Neftchi”).
Rugiyya Sattarova (“Spartak”), who left behind Natalya Guliyeva (Republican Complex Sports School) and Ilaha Mammadova from Baku Gymnastics school had no equal In the tournament of competitors born in 2000-2001.
Among the 10-year-old gymnasts, a victory with a one point advantage was celebrated by Vafa Hasanzada (Baku Gymnastics School). The “silver” and the “bronze” were won by Darya Sorokina and Laman Hajiyeva from “Spartak”.
Aydan Aghayeva (“Spartak”) won the first place in the event of sportswomen born in 2003. Her club-mate Laman Huseynova became the second, and the third place was taken by Darya Farshbafshakhriyari from Baku Gymnastics School.
And, finally, Lala Kramarenko (“Spartak”) was announced the best among the youngest competitors – children born in 2004. The prize-winning places were shared between Narmina Samadova (Republican Complex Sports School) and Arzu Jalilova from “Neftchi”.
In the meanwhile, the national team’s leader Aliya Garayeva performed at the third round of the Italian Serie A1 Championship held in Perugia. Her team “Ritmica Piemonte” took the 6th place, and Garayeva herself received 27.25 points with a ball having shown the first result in the collective and the second one among the gymnasts performing with this apparatus. The fourth final round of the Serie A1 will be held in Desio on December 1-2.
Garayeva will arrive in Italy having flown across the Atlantic Ocean. The fact is that there will be held Gala-tour of the London-2012’s best Olympians where Aliya has also received an invitation. Gala performances to be demonstrated in 3 cities: start in Leon, travel to Guadalajara and finish in Mexico City.