13-15 iyun tarixlərində Bakıda keçiriləcək bədii gimnastika üzrə Avropa Çempionatında iştirak etmək üçün 33 ölkə son sifariş formalarını göndərmişdir. Bunlar - Andorra, Avstriya, Belçika, Belarus, Bolqarıstan, Xorvatiya, Kipr, Çexiya, İspaniya, Estoniya, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, Almaniya, Yunanıstan, Macarıstan, İsrail, İtaliya, Latviya, Litva, Moldova, Norveç, Polşa, Portuqaliya, Rumıniya, Rusiya, Sloveniya, Serbiya, İsveçrə, Slovakiya, Türkiyə, Ukrayna və əlbəttə ki, Azərbaycandır. Bu barədə məlumatı Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinə Lozanna şəhərində yerləşən Avropa Gimnastika İttifaqının katibliyi vermişdir. Onlardan 32 ölkənin gimnastları yeniyetmələr arasında fərdi turnirdə, Avropanın 21 komandası isə böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri kollektivləri ilə öz güclərini sınayacaqlar. Daha dəqiq desək, hər bir ölkə 1 ehtiyat gimnastı olmaqla, 4 fərdi yeniyetmə gimnast və bir qrup hərəkətləri komandası ilə təmsil oluna bilər. Nəhayət, 2013-cü ildə Vyanada keçirilən Avropa Çempionatının nəticələrinə əsasən ən yaxşı 20 gimnast Olimpiya proqramına daxil olan çoxnövçülükdə qitə çempionunu müəyyən edəcəklər.
Ümumilikdə isə Bakıda 258 gimnast 9 dəst mükafat uğrunda yarışacaq. Avro-2014-ün qrafikinə əsasən, çempionatın ilk günü (13 iyun) yeniyetmə gimnastların halqa və topla təsnifat yarışları, rəngarəng açılış mərasimi təşkil olunacaq və qrup hərəkətləri komandaları arasında iki çıxışın nəticəsinə görə Avropa Çempionu müəyyən olunacaq.
Yarışların ikinci günü (14 iyun) yeniyetmə gimnastların gürzlər və lentlə çıxışlarından sonra, onlar komanda hesabında Avropa Çempionunu müəyyən edəcək, həmçinin daha böyük gimnastlar arasında çoxnövçülük üzrə final mərhələsi keçiriləcək.
Yarışların son günü, Milli Qurtuluş Günündə (15 iyun) yeniyetmələr və qrup komandaları arasında ayrı-ayrı növlər üzrə final mərhələləri, həmçinin bağlanış mərasimi və Avropa gimnastika ulduzlarının iştirakı ilə Qala-konsert təşkil olunacaq.
Mətbuat xidmətinin verdiyi daha bir məlumata əsasən, 3-6 aprel tarixlərində Avropa Gimnastika İttifaqının bədii gimnastika üzrə Texniki Komitəsinin üzvləri Bakıda səfərdə olacaqlar. Onlar 5 aprel tarixində Texniki Komitənin prezidenti Hayde Bruneder (Avstriya) ilə birgə çempionatın püşkatma mərasimini keçirəcək və Təşkilat Komitəsinin üzvləri ilə görüşəcəklər. Daha sonra Texniki Komitənin üzvləri çempionatın saytı və təbliğat video-çarxının təqdimatında iştirak edəcək və yarışın keçirilməsi ilə bağlı bir çox texniki məsələləri müzakirə edəcəklər.
Xatırladaq ki, Avropa Çempionatı "Koroğlu" metro stansiyasının yaxınlığında yerləşən Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək. Bu müasir kompleks artıq Bakının yeni və tanınmış idman qurğuları siyahısına daxil olmuşdur.
İştirakçı ölkələrin nümayəndə heyətləri yarışların keçiriləcəyi yerin yaxınlığında olan, 2015-ci ildə təşkil olunacaq Avropa Oyunları üçün inşa edilmiş İdmançılar Kəndində yerləşdiriləcək.
Avropa Çempionatını yerli mətbuatla yanaşı, xarici kütləvi informasiya vasitələri də işıqlandıracaq. Mətbuat nümayəndələrinə gəldikdə isə, (televiziya, jurnalistlər, fotoqraflar, elektron KİV, blogerlər və s.) onlar Avropa Gimnastika İttifaqının aşağıdakı internet saytı ünvanına daxil olaraq, akkreditasiyadan keçə bilərlər - fedintgym.com/mediamanager/. Mətbuat nümayəndələri üçün qeydiyyatdan son keçmə tarixi - 28 may 2014-cü il.

32 countries will perform in the individual tournament among the juniors and 21 teams of the Old World will compete in the events of senior group teams, i.e. each country can be represented with 4 individual junior athletes (with one reserve) and with one senior team in group exercises.
And, finally, according to the results of the European Championships in Vienna-2013, the 20 best gymnasts will define the continent's champion in the Olympic discipline - all around.
258 gymnasts in total will compete for 9 sets of medals in Baku.
As per Euro-2014's schedule, there will be held qualifications of juniors with a hoop and a ball the Championships' first day (June 13), as well as spectacular opening ceremony will take place and the European Champion to be defined according to the results of two performances among the group teams.
The second day (June 14), the juniors will announce the European Champion in a team competition having performed with clubs and a ribbon, and, all-around final to be held among senior gymnasts as well.
The competitions' last day (June 15), celebrated as the National Salvation Day, finals with separate apparatus among juniors and group teams will take place to be followed by the Championships' closing ceremony and Gala with participation of stars of European gymnastics.
The press service also informs that the members of the UEG Technical Committee in Rhythmic Gymnastics will be in Baku on April 3-6. Together with its president, Mrs. Heide Bruneder (Austria), they will hold a drawing of lots for the Championships, meet with the members of the Organizing Committee, take part in the presentation of the Championships' website and promotional trailer, as well as discuss a lot of technical questions concerning the running of the event.
It should be mentioned that the European Championships will take place at the National Gymnastics Arena located not far from "Koroghlu" underground station. This up-to-date facility has already been reckoned among new sports sightseeing of Baku.
Delegations of the participating countries to be accommodated in immediate proximity to the competition venue - prospective Athletes' Village built for the First European Games 2015.
The European Championships to be covered by both local and foreign mass media. As for the media representatives (TV, journalists, photographers, electronic mass media, bloggers and etc.), they can obtain their online accreditation via the UEG website on the following link - fedintgym.com/mediamanager/. Deadline for press entries - is May 28 2014.