13-15 iyun tarixlərində Bakıda keçiriləcək bədii gimnastika üzrə Avropa Çempionatında iştirak etmək üçün 33 ölkə son sifariş formalarını göndərmişdir. Bunlar - Andorra, Avstriya, Belçika, Belarus, Bolqarıstan, Xorvatiya, Kipr, Çexiya, İspaniya, Estoniya, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, Almaniya, Yunanıstan, Macarıstan, İsrail, İtaliya, Latviya, Litva, Moldova, Norveç, Polşa, Portuqaliya, Rumıniya, Rusiya, Sloveniya, Serbiya, İsveçrə, Slovakiya, Türkiyə, Ukrayna və əlbəttə ki, Azərbaycandır. Bu barədə məlumatı Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinə Lozanna şəhərində yerləşən Avropa Gimnastika İttifaqının katibliyi vermişdir. Onlardan 32 ölkənin gimnastları yeniyetmələr arasında fərdi turnirdə, Avropanın 21 komandası isə böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri kollektivləri ilə öz güclərini sınayacaqlar. Daha dəqiq desək, hər bir ölkə 1 ehtiyat gimnastı olmaqla, 4 fərdi yeniyetmə gimnast və bir qrup hərəkətləri komandası ilə təmsil oluna bilər. Nəhayət, 2013-cü ildə Vyanada keçirilən Avropa Çempionatının nəticələrinə əsasən ən yaxşı 20 gimnast Olimpiya proqramına daxil olan çoxnövçülükdə qitə çempionunu müəyyən edəcəklər.
Ümumilikdə isə Bakıda 258 gimnast 9 dəst mükafat uğrunda yarışacaq. Avro-2014-ün qrafikinə əsasən, çempionatın ilk günü (13 iyun) yeniyetmə gimnastların halqa və topla təsnifat yarışları, rəngarəng açılış mərasimi təşkil olunacaq və qrup hərəkətləri komandaları arasında iki çıxışın nəticəsinə görə Avropa Çempionu müəyyən olunacaq.
Yarışların ikinci günü (14 iyun) yeniyetmə gimnastların gürzlər və lentlə çıxışlarından sonra, onlar komanda hesabında Avropa Çempionunu müəyyən edəcək, həmçinin daha böyük gimnastlar arasında çoxnövçülük üzrə final mərhələsi keçiriləcək.
Yarışların son günü, Milli Qurtuluş Günündə (15 iyun) yeniyetmələr və qrup komandaları arasında ayrı-ayrı növlər üzrə final mərhələləri, həmçinin bağlanış mərasimi və Avropa gimnastika ulduzlarının iştirakı ilə Qala-konsert təşkil olunacaq.
Mətbuat xidmətinin verdiyi daha bir məlumata əsasən, 3-6 aprel tarixlərində Avropa Gimnastika İttifaqının bədii gimnastika üzrə Texniki Komitəsinin üzvləri Bakıda səfərdə olacaqlar. Onlar 5 aprel tarixində Texniki Komitənin prezidenti Hayde Bruneder (Avstriya) ilə birgə çempionatın püşkatma mərasimini keçirəcək və Təşkilat Komitəsinin üzvləri ilə görüşəcəklər. Daha sonra Texniki Komitənin üzvləri çempionatın saytı və təbliğat video-çarxının təqdimatında iştirak edəcək və yarışın keçirilməsi ilə bağlı bir çox texniki məsələləri müzakirə edəcəklər.
Xatırladaq ki, Avropa Çempionatı "Koroğlu" metro stansiyasının yaxınlığında yerləşən Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək. Bu müasir kompleks artıq Bakının yeni və tanınmış idman qurğuları siyahısına daxil olmuşdur.
İştirakçı ölkələrin nümayəndə heyətləri yarışların keçiriləcəyi yerin yaxınlığında olan, 2015-ci ildə təşkil olunacaq Avropa Oyunları üçün inşa edilmiş İdmançılar Kəndində yerləşdiriləcək.
Avropa Çempionatını yerli mətbuatla yanaşı, xarici kütləvi informasiya vasitələri də işıqlandıracaq. Mətbuat nümayəndələrinə gəldikdə isə, (televiziya, jurnalistlər, fotoqraflar, elektron KİV, blogerlər və s.) onlar Avropa Gimnastika İttifaqının aşağıdakı internet saytı ünvanına daxil olaraq, akkreditasiyadan keçə bilərlər - fedintgym.com/mediamanager/. Mətbuat nümayəndələri üçün qeydiyyatdan son keçmə tarixi - 28 may 2014-cü il.

Из них гимнастки 32 стран выступят в индивидуальном турнире среди юниорок, 21 команда Старого Света померится силами в соревновании взрослых групповых коллективов. То есть, каждая страна может быть представлена 4 индивидуальными юными спортсменками с одной резервной и взрослой командой в групповых упражнениях.
И, наконец, 20 лучших гимнасток по итогам первенства Европы в Вене-2013 определят чемпионку континента в олимпийской диспиплине – многоборье.
В общем же, в Баку будут соревноваться 258 гимнасток за 9 комплектов наград.
Расписание Евро-2014 гласит, что в первый день чемпионата (13 июня) пройдут квалификационные соревнования юниорок с обручем и мячом, состоится красочная церемония открытия и определится чемпион Европы в двоеборье у групповых команд.
Во второй день (14 июня) юниорки, выступив с булавами и лентой, назовут чемпиона Европы в командном зачете и также состоится финал многоборья у более взрослых гимнасток.
В последний же день соревнований, в День национального спасения (15 июня) пройдут финалы в отдельных видах у юниорок и у групповых команд, а также состоятся церемония закрытия чемпионата и Гала-концерт с участием звезд европейской гимнастики.
Пресс-служба также сообщает, что 3-6 апреля в Баку будут находиться члены Технического комитета по художественной гимнастике UEG. Вместе с президентом Техкома Хайде Брунедер (Австрия) 5-го апреля они проведут жеребьевку чемпионата, встретятся с членами Организационного комитета, примут участие в презентации сайта и промо-ролика, обсудят многие технические вопросы по проведению турнира.
Напомним, что чемпионат Европы пройдет в Национальной арене гимнастики, что неподалеку от станции метро «Кёроглу». Это современное сооружение уже вошло в ряд новых спортивных достопримечательностей Баку.
Делегации стран-участницбудут размещены в непосредственной близости от места проведения соревнований – в будущей Деревне атлетов, построенной для первых Европейских игр2015 года.
Освещать чемпионат Европы будут как местные, так и иностранные средства массовой информации. Что касается самих представителей прессы (ТВ, журналисты, фотографы, электронные СМИ, блоггеры и др.), то они могут пройти онлайн-аккредитацию через сайт Европейского союза гимнастики по следующей ссылке - fedintgym.com/mediamanager/. Последний срок подачи пресс-заявки – 28 мая 2014 года.