Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə qrup komandası Hollandiyanın paytaxtında keçirilən “Amsterdam Masters” beynəlxalq turnirinin mütləq qalibi olmuşdur!
Hamıdan yaxşı çıxış edən Vəfa Hüseynova, Valeriya Yeqay, Anastasiya Prasolova, Dina Qorina, Ceyla Quliyeva və Stefani Trayanova hər üç növdə - çoxnövçülükdə və iki finalda qızıl medallara sahib olmuşlar.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, podiuma çıxan idmançılar ölkəmizin Hollandiyadakı səfiri Fuad İsgəndərovun mükafatlandırma mərasimində iştirakından daha çox məmnun olmuşlar. Yarışlardan sonra isə o, komandamızın şərəfinə ziyafət təşkil etmişdir.
Milli komandanın baş məşqçisi Mariana Vasilevanın dediyinə görə, Amsterdamda Azərbaycan komandası böyük dəstəyə malik idi. Diplomatın özü və diplomatik missiyanın əməkdaşları, eləcə Niderlandda yaşayan həmyerlilərimiz turnir boyu idmançılarımızı aktiv şəkildə dəstəkləmiş, və bu da ümumi qələbəyə öz payını vermişdir.
- Final çıxışlarında kollektiv 3 lent / 2 iplə hərəkətlərə görə 24.7 bal almış, 5 halqa ilə hərəkətləri isə hakimlər tərəfindən daha yüksək qiymətləndirilmişdir – 25.65 xal, deyə baş məşqçi qeyd etmişdir. Çoxnövçülüyə gəldikdə isə, proqramın bu növündə komanda 50 bala yaxın nəticə göstərmişdir.
Azərbaycan qrup komandalarının son uğurları yığmanın baş məşqçisi Mariana Vasilevanın məqsədyönlü işinin nəticəsidir. Hələ də yeniyetmə qrup komandasının may ayında Bakıda keçirilən Avropa çempionatında ikinci yer tutması yaddaşlardan silinməyib. İndi isə senior qrup komandası özünü yaxşı tərəfdən göstərmişdir. Qeyd edək ki, onları sentyabr ayında ilin əsas startı – Yaponiyada dünya çempionatı gözləyir.
Yaponiyadakı dünya forumuna komanda Balkan yarımadasında hazırlaşacaq: təlim-məşq toplanışları əvvəlcə Sofiyada, sonra isə Burqasda avqustun 13-dək keçiriləcək. Qeyd edək ki, qrupla yanaşı Bolqarıstanda 14 yaşlı Jalə Qaratova da məşq edəcək. O, gələn Avropa çempionatında 2010-cu il Yeniyetmələrin Olimpiadasına vəsiqə uğrunda mübarizə aparacaq.
Dünya çempionatına senior gimnastlar da hazırlaşır. Avqustun ortalarınadək Aliyə Qarayeva, Anna Qurbanova, Zeynəb Cavadlı və Samirə Mustafayeva Rusiya gimnastları ilə birgə Dubrovnik (Xorvatiya) idman bazasında məşq edəcəklər.
Və daha bir beynəlxalq yarış Rusiyanın Kislovodsk şəhərində başa çatmışdır. Burada da Azərbaycan gimnastı medal əldə etmişdir. 1997-ci il təvəllüdlü gimnastlar arasında çıxış edən Yekaterina Prokopenko 3-cü yeri tutmuşdur. Həmin yaş qrupunda çıxış edən Mənsurə Bağıyeva 10-cu olmuşdur. 1999-cu il təvəllüdlü gimnastlar arasında çıxış edən Səbinə Hümmətova isə 9-cu yerdə qərarlaşmışdır.

ТРИЖДЫ ЗОЛОТЫЕ МАСТЕРА AMSTERDAM MASTERS!
Групповая команда Азербайджана по художественной гимнастике стала абсолютным победителем международного турнира Amsterdam Masters, прошедшего в столице Голландии!
Выступившие выше всяких похвал Вафа Гусейнова, Валерия Егай, Анастасия Прасолова, Дина Горина, Джейла Гулиева и Стефани Траянова завоевали сразу все три золотые медали – в многоборье и в двух отдельных финалах.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, вышедшим на подиум спортсменкам было особенно приятно, что в церемонии их награждения участвовал посол нашей страны в Голландии Фуад Искендеров, который сиял от счастья не меньше самих победительниц. А после соревнований он организовал торжественный ужин в честь нашей команды.
По словам главного тренера национальной сборной Марианы Василевой, на турнире в Амстердаме азербайджанская команда имела солидную группу поддержки. Сам дипломат и сотрудники дипмиссии, а также наши соотечественники, проживающие в Нидерландах, весь турнир активно поддерживали азербайджанскую сборную, чем внесли и свою лепту в общую победу.
- За финальное выступление с 3 лентами / 2 скакалками коллектив получил 24.7 балла, а их упражнение с 5 обручами было оценено судейским корпусом еще выше – в 25.65 балла, отметила главный тренер. Что до многоборья, то в этом виде программы команда набрала под 50 баллов.
Последние успехи групповых команд Азербайджана – результат целенаправленной работы главного тренера сборной страны Марианы Василевой. Еще свежи в памяти выступления нашей юниорской команды на майском чемпионате Европы в Баку, где она заняла 2-е место. Теперь же просто здорово проявили себя групповички-сениорки, которых в сентябре ожидает главный старт года – чемпионат мира в Японии.
Готовиться к мировому форуму на островной Японии команда будет на Балканском полуострове: сборы в Софии, а затем в Бургасе намечены вплоть до 13 августа. Отметим, что помимо группы в Болгарии будет тренироваться и 14-летняя Жаля Гаратова, которая поборется на следующем чемпионате Европы за путевку на Юниорскую Олимпиаду-2010.
На сборах к чемпионату мира и гимнастки-сениорки. До середины августа Алия Гараева, Анна Гурбанова, Зейнаб Джавадлы и Самира Мустафаева будут находиться вместе с российскими гимнастками на спортбазе в Дубровнике (Хорватия).
И еще одни международные соревнования по художественной гимнастике завершились в российском Кисловодске, где также медалью отметилась азербайджанская спортсменка. Выступавшая среди гимнасток 1997 года рождения Екатерина Прокопенко заняла 3-е место. В этой же возрастной категории Мансура Багиева стала 10-й. Участвовавшая среди гимнасток 1999 года рождения Сабина Гумматова заняла 9-ю строчку.