Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan komandası 2008-ci ilin Olimpiya mövsümünü 25-27 yanvar tarixlərində Los-Ancelesdə keçiriləcək LA Lights Tournament of Champions yarışları ilə ABŞ-da açacaq. Bu haqda Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinə yığmamızın konsultantı, Rusiya yığmasının baş məşqçisi İrina Viner xəbər verib.
“ABŞ-da keçiriləcək turnir ənənəvi, kifayət qədər məşhur və çoxillik tarixə malikdir, deyə İ. Viner qeyd etdi. Orada, yəqin ki, artıq yeni proqramlar hazırlamağa başlamış Aliyə Qarayeva çıxış edəcək. Bu yarışdakı heyətin çox ciddi olması planlaşdırılır, həqiqətən, burada Rusiya və Ukrayna, Belarus və Bolqarıstanın güclü gimnastları olmalıdır”.
İ. Viner, həmçinin, qeyd etdi ki, Olimpiya oyunlarına qədər bu ilin əsas turniri iyun ayında İtaliyada keçiriləcək Avropa çempionatı olacaq və bu yarışda seniorlarla yanaşı yeniyetmələr və böyüklərdən ibarət qrup komandası da çıxış edəcək.
Avro-2008 yarışlarına hazırlıq ilə əlaqədar olaraq, Moskva ətrafı Novoqorskda təlim-məşq toplanışlarında Zeynəb Cavadlı, həmçinin, iki yeniyetmə, 14 yaşlı Nigar Əbdüsəlimova və Səbinə Abbasova da iştirak edirlər.
Toplanışlarda ölkənin qrup hərəkətləri üzrə komandası da iştirak edir. Bakı məşqlərində əsas kollektivə daha 5 gimnast (Zülfiyyə Əliyeva, Əzizə Səlimbəyova, Günel Ağayeva, Səbinə Alxasova və Kristina Pavlunina) cəlb olunublar. Onlar üçün bu ilin ilk yarışı Estoniyadakı beynəlxalq fevral turniri olacaq.
Avropa çempionatlarına idman gimnastları və tamblinqçilər də hazırlaşır. Onlar toplanışların keçirilməsi üçün öz nəzərlərini Rusiyaya yönəldiblər.
Belə ki, idman gimnastları Şakir Şıxəliyev, Ruslan Balakişiyev və Elvin Ağadədəyev Rusiyanın gənclər yığması ilə “Ozero Kruqloye” Moskva ətrafı bazada məşq edirlər. Onların prioriteti – may ayında İsveçrədə keçiriləcək qitə çempionatıdır.
Tamblinqçilər isə may ayında Danimarkada keçiriləcək Avropa birinciliyinə hazırlıq çərçivəsində Stavropola yola düşəcəklər. Komanda heyətindəki toplanışlarda 6 idmançı iştirak edəcək: Səid Səlimov, Hafiz Rzayev, Rahib Əliyev, Timur Oduşev, Nəbi Mirzəliyev və Mixail Malkin.

Олимпийский сезон 2008 года команда Азербайджана по художественной гимнастике откроет в США - соревнованиями в Лос-Анджелесе LA Lights Tournament of Champions, который пройдет 25-27 января. Об этом пресс-службе Федерации гимнастики Азербайджана сообщила консультант национальной сборной, главный тренер сборной России Ирина Винер.
«Турнир в США традиционный, довольно известный, с многолетней историей, отметила И. Винер. Там, скорее всего, выступит Алия Гараева, которая уже в межсезонье начала готовить новые программы. Состав на этом соревновании планируется очень серьезный, по сути, должны быть все сильнейшие, то есть первые номера России и Украины, Беларуси и Болгарии».
И. Винер также подчеркнула, что главным соревнованием этого года до Олимпийских игр станет июньский чемпионат Европы в Италии, в котором помимо сениорок выступят юниорки и взрослые групповые команды.
В связи с подготовкой к Евро-2008 в подмосковном Новогорске на учебно-тренировочных сборах находятся Зейнаб Джавадлы, а также две юниорки 14-летние Нигяр Абдусалимова и Сабина Аббасова.
На сборах и команда страны в групповых упражнениях. К основному коллективу к бакинским учениям привлечены еще 5 гимнасток (Зульфия Алиева, Азиза Селимбекова, Гюнель Агаева, Сабина Алхазова и Кристина Павлунина). Первым состязанием в этом году для них станет февральский международный турнир в Эстонии.
К своим чемпионатам Европы готовятся спортивные гимнасты и прыгуны на акробатической дорожке. И те, и другие обратили свои взоры для проведения сборов к России.
Так, трио спортивных гимнастов Шакир Шихалиев, Руслан Балакишиев и Эльвин Агададаев тренируются на подмосковной базе «Озеро Круглое» с молодежной сборной России. Их приоритет – чемпионат континента в мае в Швейцарии.
Прыгуны же отправятся в Ставрополь в рамках подготовки к майскому европервенству в Дании. В состав команды для участия в сборах заявлено 6 спортсменов: Саид Салимов, Хафиз Рзаев, Рахиб Алиев, Тимур Одушев, Наби Мирзалиев и Михаил Малкин