Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan komandası 2008-ci ilin Olimpiya mövsümünü 25-27 yanvar tarixlərində Los-Ancelesdə keçiriləcək LA Lights Tournament of Champions yarışları ilə ABŞ-da açacaq. Bu haqda Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinə yığmamızın konsultantı, Rusiya yığmasının baş məşqçisi İrina Viner xəbər verib.
“ABŞ-da keçiriləcək turnir ənənəvi, kifayət qədər məşhur və çoxillik tarixə malikdir, deyə İ. Viner qeyd etdi. Orada, yəqin ki, artıq yeni proqramlar hazırlamağa başlamış Aliyə Qarayeva çıxış edəcək. Bu yarışdakı heyətin çox ciddi olması planlaşdırılır, həqiqətən, burada Rusiya və Ukrayna, Belarus və Bolqarıstanın güclü gimnastları olmalıdır”.
İ. Viner, həmçinin, qeyd etdi ki, Olimpiya oyunlarına qədər bu ilin əsas turniri iyun ayında İtaliyada keçiriləcək Avropa çempionatı olacaq və bu yarışda seniorlarla yanaşı yeniyetmələr və böyüklərdən ibarət qrup komandası da çıxış edəcək.
Avro-2008 yarışlarına hazırlıq ilə əlaqədar olaraq, Moskva ətrafı Novoqorskda təlim-məşq toplanışlarında Zeynəb Cavadlı, həmçinin, iki yeniyetmə, 14 yaşlı Nigar Əbdüsəlimova və Səbinə Abbasova da iştirak edirlər.
Toplanışlarda ölkənin qrup hərəkətləri üzrə komandası da iştirak edir. Bakı məşqlərində əsas kollektivə daha 5 gimnast (Zülfiyyə Əliyeva, Əzizə Səlimbəyova, Günel Ağayeva, Səbinə Alxasova və Kristina Pavlunina) cəlb olunublar. Onlar üçün bu ilin ilk yarışı Estoniyadakı beynəlxalq fevral turniri olacaq.
Avropa çempionatlarına idman gimnastları və tamblinqçilər də hazırlaşır. Onlar toplanışların keçirilməsi üçün öz nəzərlərini Rusiyaya yönəldiblər.
Belə ki, idman gimnastları Şakir Şıxəliyev, Ruslan Balakişiyev və Elvin Ağadədəyev Rusiyanın gənclər yığması ilə “Ozero Kruqloye” Moskva ətrafı bazada məşq edirlər. Onların prioriteti – may ayında İsveçrədə keçiriləcək qitə çempionatıdır.
Tamblinqçilər isə may ayında Danimarkada keçiriləcək Avropa birinciliyinə hazırlıq çərçivəsində Stavropola yola düşəcəklər. Komanda heyətindəki toplanışlarda 6 idmançı iştirak edəcək: Səid Səlimov, Hafiz Rzayev, Rahib Əliyev, Timur Oduşev, Nəbi Mirzəliyev və Mixail Malkin.

An Azerbaijani team in rhythmic gymnastics will open the Olympic season of 2008 in the USA – with “LA Lights Tournament of Champions” competitions to be held in Los Angeles on January 25-27. This information was given by the press-service of Azerbaijan Gymnastics Federation.
The tournament in the USA is a traditional and well-known competition with a history of many years. Aliya Garayeva, who has already begun to prepare new programs, will probably participate there. The composition is planned to be very serious in this event, i.e. the strongest gymnasts of Russia and Ukraine, Belarus and Bulgaria must perform there.
The main competition of this year before the Olympic Games will be the European Championships in Italy to be held in June, where juniors and senior group teams will also perform along with the seniors.
In connection with the preparation for Euro-2008, Zeynab Javadli and two 14-year-old juniors, Nigar Abdusalimova and Sabina Abbasova, are in the training camp in Novogorsk situated near Moscow.
A team of the country in group exercises is participating in a training camp as well. In Baku training camp, another 5 gymnasts (Zulfiyya Aliyeva, Aziza Salimbayova, Gunel Aghayeva, Sabina Alkhazova and Kristina Pavlunina) are also included into the main collective. The first competition for them this year will be the international tournament to be held in Estonia in February.
Artistic gymnasts (MAG) and jumpers (TUM) are also preparing for the European Championships. They fixed their eyes on Russia for running of the training camp.
So, a trio of artistic gymnasts, Shakir Shikhaliyev, Ruslan Balakishiyev and Elvin Aghadadayev, are coaching at the base “Ozero Krugloye” situated near Moscow with a youth national team of Russia. Their priority – is the continent’s championship in Switzerland to be held in May.
And the jumpers (TUM) will go to Stavropol within the framework of preparation for the European championships in Denmark. 6 sportsmen will take part in the team composition: Said Salimov, Khafiz Rzayev, Rahib Aliyev, Timur Odushev, Nabi Mirzaliyev and Mikhail Malkin.