Azərbaycanın 3 individual gimnastı – Aliyə Qarayeva, Anna Qurbanova və Samirə Mustafayeva – Moskvada bədii gimnastika üzrə keçiriləcək 30-cu Dünya Çempionatında iştirak etmək üçün qeydiyyatdan keçmişdir.
Aliyə QARAYEVA
O, haqlı olaraq, Azərbaycan milli komandasının bir nömrəli gimnastı hesab olunur. Bunu sübuta yetirəcək əsaslar da var. Onu zaldakı rəfiqələri çağırdığı kimi, Alya çoxsaylı mükafatlarına bu ilin aprel ayında Bremendə keçirilən Avropa Çempionatında çoxnövçülükdə bürünc medal da əlavə etdi. O, gimnastika ilə beş yaşından məşğul olmağa başlamışdır. Hal-hazırda Aliyə həftənin altı günü, gündə iki dəfə məşq edir. Qarayevanın demək olar ki, “ən sevimli aləti” yoxdur – o, bütün alətləri eyni dərəcədə sevir. Misal üçün, ən ifadəli və eyni zamanda maraqlı bədii gimnastika aləti olan lenti götürək. “Lentlə mən dəfələrlə üçüncu olmuşam, iplə çıxışıma görə 2007-ci ildə Bakıda Avropa Çempionu adına layiq görülmüşəm. Topla isə ötən il Yaponiyada keçirilən Dünya Çempionatında ikinci yerdə qərarlaşmışam”, deyə, o, bildirir. Onun çıxışlarının apofeozu 2008-ci il Olimpiya Oyunlarında iştirakı ilə qeydə alındı. O, Pekində inamla finala vəsiqə qazanaraq, orada 6-cı yerə layiq görülmüşdür. Çindəki Olimpiada artıq tarixə çevril
miş
, qarşıda isə 2012-ci ildə Londonda keçiriləcək Olimpiya Oyunları gəlir. Həmin oyunlarda Aliyənin həm özü, həm də ölkə üçün böyük müvəffəqiyyət gözləməyə haqqı vardır. Əsas etibarilə, bu ilin mühüm yarışı olan bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatı Kreml qülləsindən Biq Benə kimi olan vaxtın sayılmasının başlanğıcıdır. “Nə komandamızın, nə də ki, bizim idman növünün inkişafı üçün çox işlər görən Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Federasiyanın ümidlərini boşa çıxarmamaq üçün Moskvada layiqincə çıxış etmək və Azərbaycan gimnastikasının adını uca tutmaq lazımdır”, deyə 22 yaşlı gimnast bildirir.
İp – “Ritmik rəqs”
Halqa – “Take five”
Top – “Historia de unamor”
Lent – “Qaraçı rəqsi”
Anna QURBANOVA
Anyanın növbəti doğum günü Moskvada keçirilən Dünya Çempionatına təsadüf edir. O, öz 24 yaşını sentyabr ayının 24-ü komanda hesabında və yaxud proqramın ayrı-ayrı növləri üzrə qazanılmış daha bir medalla qeyd etməyə razıdır. Bu vaxta kimi, Qurbanovanın Dünya Çempionatlarında ən yüksək nəticə əldə etməsi, Azərbaycan komandasının 2007-ci il Patras və 2009-cu il Miedə bürünc mükafat qazanması ilə qeydə alınmışdır. Qitə üzrə isə, o, elə komanda hesabında Avropanın vitse-çempionu adına layiq görülmüş (Bakı, 2009-cu il) və Avro-2009-da topla, Avro-2007-də isə komanda hesabında bürünc medal qazanmışdır. Lakin, onun adı, bundan daha çox əvvəl, zədə almış komanda yoldaşı Dinarə Gimatovanı əvəz etməklə, 2004-cü ildə Afinada keçirilən Olimpiya Oyunlarında çıxış edən ilk Azərbaycan gimnastı olarkən tarixə düşmüşdür. Zaman ötdükcə prioritetlər dəyişməz olaraq qalır. “Şübhəsiz ki, bu 2 ildən sonra keçiriləcək Olimpiya Oyunlarıdır. Burada mən tam bacarığımı nümayiş etdirərək daha yaxşı çıxış etmək istəyirəm”, deyə gimnas
t b
ildirir. “Təbii ki, mən Moskvadaki Dünya Çempionatı və gələn il keçirilməsi Minskdə nəzərdə tutulan Avropa Çempionatı, və bir çox digər yarışları da unutmuram. Qeyd etdiyim yarışlarda da layiqli nəticə göstərmək lazımdır”. Anya rəqabətdən çəkinmir. Əksinə, o, rəqabəti alqışlayır. “Rəqabət hər zaman olmuşdur və bu da təbii bir haldır. Mən, Aliyə Qarayeva və Samirə Mustafayeva bir ölkəni təmsil edirik. Biz yaxın rəfiqəyik, daim ünsiyyətdəyik, daim bir-birimizə kömək edir, bir-birimizi dəstəkləyirik. Adi həyatda biz rəqabət aparmırıq; bizim aramızdakı rəqabət yalnız idman həyatımıza aiddir”, deyə ayrı-ayrı növlər üzrə dəfələrlə Azərbaycan çempionu bildirir.
İp – “Vostok”
Halqa – Çaykovski (remiks)
Top – “Tanqo”
Lent – “Tarantella”
Samirə MUSTAFAYEVA
O, Dünya Çempionatında iştirak edən üç Azərbaycan gimnastı arasında ən gənc idmançıdır. Onun 17 yaşı var.

ТРИО ИЗ АЗЕРБАЙДЖАНА
3 индивидуальные гимнастки Азербайджана – Алия Гараева, Анна Гурбанова и Самира Мустафаева – заявлены на 30 чемпионат Мира по художественной гимнастике в Москве.
Алия ГАРАЕВА
Она по праву считается первым номером национальной команды Азербайджана. Да и предпосылки к этому все есть. Этой весной Аля, как ее называют друзья и подружки в зале, ко всем своим многочисленным наградам добавила бронзовую медаль в многоборье с чемпионата Европы в Бремене. Гимнастикой она стала заниматься с пяти лет. Сейчас – у нее тренировки два раза в день, шесть дней в неделю. У Гараевой нет «самого любимого» предмета – их она одинаково любит. Вот лента, например, самый выразительный, самый «гимнастический» предмет, очень интересный. «С лентой я часто становлюсь третьей, а выступив со скакалкой, я стала чемпионкой Европы в 2007 году в Баку. Мяч же принес мне второе место на прошлогоднем чемпионате мира в Японии», говорит она. Апофеозом ее выступлений стало участие на Олимпийских играх-2008. В Пекине она уверенно вышла в финал, где заняла 6 место. Олимпиада в Китае – история, впереди – Игры-2012 в Лондоне, от которых Алия вправе ожидать большего успеха для себя, для страны. В принципе, главный старт этого года - чемпионат мира по художественной гимнастике и есть начало отсчета времени от Кремлевской башни до Биг Бена. По словам 22-летней гимнастки, «в Москве надо выступить достойно и поддержать реноме азербайджанской гимнастики, не подвести ни команду, ни Федерацию, которую возглавляет Мехрибан ханым Алиева и которая так много делает для развития нашего вида спорта».
Скакалка – “Ритмичный танец”
Обруч – “Take five”
Мяч – “Historia de unamor”
Лента – “Цыганский танец”
Анна ГУРБАНОВА
Так уж получилось, что очередной день рождения Ани совпадет с проведением в Москве чемпионата мира. И она не прочь отметить свое 24-летие 24 сентября очередной медалью будь то в командном зачете или в отдельном виде программы. Пока же наивысшего результата на мундиалях Гурбанова добивалась в Патрасе-2007 и Мие-2009, когда команда Азербайджана становилась бронзовым призером. А на континенте она вице-чемпионка Европы опять же в командном зачете (2009 год, Баку) и бронзовый призер Евро-2009 и Евро-2007 в упражнении с мячом и в команде соответственно. Но в историю она вошла намного раньше, когда стала первой азербайджанской гимнасткой, выступившей на Олимпийских играх-2004 в Афинах и заменившей получившую травму подругу по команде Динару Гиматову. Со временем приоритеты не изменились. «Безусловно, это Олимпийские игры через 2 года, в которых я хочу и могу выступить как можно лучше, утверждает гимнастка. Естественно, я не забываю и про чемпионат мира в Москве и про евротурнир в Минске на будущий год, и масса других соревнований, где нельзя ударить лицом в грязь». Аня не боится конкуренции, наоборот, приветствует ее. «Конкуренция была всегда и это естественно. Мы с Алией Гараевой и Самирой Мустафаевой выступаем за одну страну. Мы с Алей и Самирой хорошие подруги, постоянно общаемся, помогаем, поддерживаем друг друга. В жизни у нас соперничества нет, конкуренция - только в спорте», говорит неоднократная чемпионка Азербайджана в отдельных видах.