Azərbaycan Gimnastika Federasiyasından verilən məlumata görə, Estoniyanın Tartu şəhərində keçirilmiş ənənəvi beynəlxalq turnirdə əldə edilən medallardan 9-u qızıldır.
Məlumata görə, Bakıda iyunda keçiriləcək Avropa çempionatının gələcək iştirakçısı Marina Durunda hakimlərin diqqətindən və tamaşaçıların alqışlarından kənarda qalmayıb. O, halqa, gürzlər və lentlə final çıxışlarından sonra birinci yerə layiq görülüb. Turnirin formatına əsasən, M. Durunda yalnız üç finalda iştirak edə bilərdi və o, bütün finallarda qızıl medal qazanıb.
Bakıda keçiriləcək Avro-2014 çempionatına hazırlaşan ölkənin qrup komandasının gimnastları da komandanın liderindən geri qalmayıblar. Səbinə Abbasova, Siyana Vasileva, Aliyə Paşayeva, Diana Doman, Aleksandra Platonova və Aynur Mustafayeva çoxnövçülükdə ən yaxşı olublar, sonra bu uğuru finalda 3 top və 2 lentlə tapşırıqda təkrarlayıblar. Kollektiv yalnız 10 gürzlə hərəkətlərdə 1 səhvə yol verərək ikinci olub.
Məlumata əsasən, yığmanın ehtiyat qüvvəsi də sevindirici çıxış edib. 14 yaşlı Jalə Piriyeva halqa ilə tapşırıqda 2 qızıl medal qazanıb, onun həmyaşıdı Züleyxa İsmayılova isə gürzlər və lentlə tapşırıqda birinci olub. Beyza Demir isə (1999-cu il təvəllüdlü) gürzlərlə hərəkətlərdə yalnız ikinciliklə kifayətlənib.
Milli komandanın baş məşqçisi Mariana Vasileva nəticələrdən və komandanın çıxışından razı qalıb. Onun sözlərinə görə, ən əsası odur ki, yeni proqram hamının xoşuna gəldi, tamaşaçılar onu çox istiqanlı qarşıladılar: "Qızlar vəzifələrinin öhdəsindən gəldilər. Biz çalışmağa davam edirik və zənnimcə, daha nikbin ruhda işləyirik. Gənc hakimlər Anastasiya Prasolova və Yevgeniya Jidkovanın debütünə görə şadam. Onlar da xoş təəssürat bağışladılar".
10 gündən sonra yığmanın bu gimnastları Budapeştə digər beynəlxalq turnirə yollanacaqlar. Milli komandanın heyətinə düşmək istəyənlər isə Rusiyada "Alina Kap-2014" illik uşaq festivalının seçmə turnirində çıxış edəcəklər. 11 nəfərdən ibarət kollektiv fevralın 13-də Nijnekamskda 2 dəqiqəlik "Sirk" əyləncəli kompoziyasını nümayiş etdirəcək.

ДВЕНАДЦАТЬ МЕДАЛЕЙ ИЗ ТАРТУ
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, будущий участник июньского чемпионата Европы в Баку Марина Дурунда не осталась без пристального внимания судей, благодарности публики, согревавшейся от эстонского мороза ее теплыми выступлениями, и щедрых организаторов. Раз за разом она становилась на медальный подиум - только первое место! - и делала это после финальных выступлений с обручем, булавами и лентой. По формату турнира, она могла участвовать только в трех финалах и во всех взяла "золото"!
Под стать лидеру команды выступили и девушки из групповой команды страны, которые также готовятся к бакинскому Евро-2014. Сабина Аббасова, Сияна Василева, Алия Пашаева, Диана Доман, Александра Платонова и Айнур Мустафаева стали лучшими в многоборье, а затем повторили свой успех в финале с 3 мячами и 2 лентами. Лишь в упражнении с 10 булавами коллектив допустил одну ошибку, за что и поплатился вторым местом.
Вновь порадовал и ближайший резерв сборной. 14-летняя Жаля Пириева так укротила обруч, что он дважды подарил ей золотые медали, а ее сверстница Зулейха Исмаилова к высшим наградам за булавы и ленту добавила еще "серебро" в финале с жонглерскими предметами. И вот в этой медальной суматохе третья участница юниорской команды Бейза Демир (1999 года рождения) смогла довольствоваться лишь вторым местом с теми же булавами.
Главный тренер национальной команды Мариана Василева осталась довольна итогами и выступлением команды. "Самое главное, новая программа понравилась всем, публика приняла их очень тепло. Девушки выполнили все поставленные перед ними задачи и мы продолжаем работать дальше и думаю с еще большим энтузиазмом. Рада и дебюту молодых судей Анастасии Прасоловой и Евгении Жидковой, которые также оставили хорошее впечатление", сказала она.
Через 10 дней эти же гимнастки сборной отправятся в Будапешт на другой международный турнир, а мечтающие попасть в состав национальной команды выступят на отборочном турнире ежегодного детского фестиваля "Алина Кап-2014" в России. Коллектив из 11 человек покажет 13 февраля в Нижнекамске веселую 2-минутную композицию "Цирк".