Fransanın Korbey-Esson şəhərində Azərbaycan gimnastların da iştirak etdiyi bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokunun növbəti - yeddinci mərhələsi başa çatıb.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti xəbər verir ki, dünən ayrı-ayrı növlər üzrə final yarışları keçirilib. Milli yığmanın lideri Aliyə Qarayeva iki final yarışında iştirak edib və hər iki yarışda gümüş medallar qazanıb. Aliyə halqa ilə yarışda 28.225 bal, topla kompozisiyaya görə isə 28.525 bal toplayıb.
Yalnız Rusiyadan olan Olimpiya çempionu Yevgeniya Kanayeva azərbaycanlı gimnastdan güclü olub. Birinci finalda Qarayevadan sonra üçüncü xalçanın sahibi Delfin Ledu, digəri isə belaruslu Melitina Stanyuta olub.
Çoxnövçülüyün yekunlarına gəldikdə, Aliyə Qarayeva doqquzuncu, digər gimnastımız Samirə Mustafayeva isə 49 iştirakçı arasında 24-cü yeri tutub.
Keçmiş mərhələ mayın 27-29-da Minskdə keçiriləcək bədii gimnastika üzrə 27-ci Avropa çempionatı ərəfəsində sonuncu sınaq turniri olub. Avro-2011-ə üç fərdi gimnast - Aliyə Qarayeva, Anna Qurbanova və Zeynəb Cavadlı, eləcə də tərkibində Lalə Yusifova, Ayşə Mustafayeva, Mənsurə Bağıyeva, Aynur Cabbarlı, Səbinə Qaratova və Siyana Vasilevanın olduqları yeniyetmələrdən ibarət qrup komandası yola düşəcəklər.
"Minsk-Arena" universal idman kompleksinə qitənin 33 ölkəsini təmsil edən 74 gimnast və 23 yeniyetmələrdən ibarət kollektiv toplaşacaq. Ümumilikdə beşi - fərdi (komanda hesabında və dörd finalda - halqa, top, gürzlər və lent) və ikisi - yeniyetmələrdə (çoxnövçülük və 5 iplə final) olmaqla, yeddi medal dəsti oynanılacaq.

ДВА «СЕРЕБРА» В ПРЕДДВЕРИИ ЕВРО-2011
ДВА «СЕРЕБРА» В ПРЕДДВЕРИИ ЕВРО-2011 Во французском Корбей-Эссоне завершился очередной, седьмой этап Кубка мира по художественной гимнастике, в котором принимали участие и азербайджанские спортсменки.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, накануне состоялись финалы с отдельными предметами. В двух из них участвовала лидер национальной сборной Алия Гараева, и в обоих случаях она завоевала серебряные медали. За упражнение с обручем Алия получила 28.225 балла, а за композицию с мячом – 28.525.
Сильнее азербайджанской гимнастки была лишь олимпийская чемпионка Евгения Канаева из России. В первом финале после Гараевой третьей стала хозяйка ковра Дельфин Леду, а во втором – беларуска Мелитина Станюта.
Что касается итогов многоборья, то Алия Гараева заняла 9-е, а другая наша гимнастка Самира Мустафаева - 24-е место среди 49 участниц. Прошедший этап стал последним тест-турниром в преддверии 27-го чемпионата Европы по художественной гимнастике, который состоится в Минске 27-29 мая.
На Евро-2011 отправятся три индивидуальные гимнастки: Алия Гараева, Анна Гурбанова и Зейнаб Джавадлы, а также юниорская групповая команда в составе Лала Юсифовой, Айши Мустафаевой, Мансуры Багиевой, Айнур Джаббарлы, Сабины Гаратовой и Сияны Василевой.
В Универсальный спорткомплекс «Минск-Арена» съедутся 74 гимнастки и 23 юниорских коллектива, представляющие 33 страны континента. Всего будет разыграно 7 комплектов медалей: 5 у индивидуальных гимнасток (командный зачет и 4 финала – обруч, мяч, булавы, лента) и 2 у юниорок (многоборье и финал 5 скакалок).