İki günlük gimnastika yarışlarında qaliblər müəyyənləşdi
7-8 noyabr tarixlərində Akrobatika gimnastikası üzrə 23-cü Bakı Çempionatı, həmçinin Batut gimnastikası və Tambliq üzrə 14-cü Azərbaycan Birinciliyi və Bakı Çempionatı yarışları baş tutdu.
Yarışların ilk günü “böyüklər”, “yeniyetmələr”, “uşaqlar” və “balacalar” yaş kateqoriyalarında çıxış edən qadın cütlükləri, kişi cütlükləri, qarışıq cütlüklər və qadın qrupları arasında qaliblər müəyyənləşdi. Akrobatların güc və əzmin vəhdətini nümayiş etdirən zövglü musiqi sədaları altında icra olunan çətin elementləri zala toplaşmış tamaşaçıların böyük marağına səbəb oldu. Qeyd etməyə dəyər ki, fərqli obrazların əyləncəli fləşmob proqramı kiçik izləyiciləri də diqqətdən kənar qoymadı.
8 noyabr tarixində isə batut və tamblinqçilər “böyüklər”, “gənclər”, “yeniyetmələr”, “balacalar”, “uşaqlar” və “kiçiklər” yaş kateqoriyasında mübarizə apardılar. Yarışların ikinci günü təcrübəli idmançılarla yanaşı, yarış gərginliyini ilk dəfə yaşayan kiçik gimnastların həyəcanlı çıxışları ilə yadda qaldı.
Bakıda işgüzar səfərdə olan Avropa Gimnastika İttifaqının gimnastika növləri üzrə Texniki Komitələrin prezidentləri də yarışları izləmiş və təşkilatçılğı yüksək qiymətləndirmişlər.
Ümumilikdə 100-dən çox idmançının iştirak etdiyi yarışlarda Bakı Gimnastika Məktəbi, “Ocaq Sport” Klubu, “Neftçi” idman klubu və Nizami rayonu 13 nömrəli İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi təmsil olunmuşdu.
Yarışlar CBC Sport kanalı və Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının rəsmi internet səhifəsində (www.agf.az) canlı yayım vasitəsilə nümayiş olunmuşdur.
Yarışların nəticələri haqqında daha ətraflı məlumatı http://www.agf.az/competitions/ səhifəsindən əldə edə bilərsiniz.

7-8 ноября прошел 23-ий Чемпионат Баку по акробатической гимнастике, также 14-ое Первенство Азербайджана и Чемпионат Баку по прыжкам на батуте и тамблингу.
В первый день соревнований определились победители среди женских, мужских и смешанных пар, а также женских групп, входящих в возрастные группы “взрослых”, “пре-юниоров”, “детей” и “малышей”. Сложные элементы акробатов, демонстрирующих сочетание силы и решимости и выполняемых под изящную музыку, привлекли большое внимание зрителей, собравшихся в зале. Следует отметить, что развлекательный флэш-моб, программа которого включала различные образы, также не оставила без внимания маленьких зрителей.
А 8 ноября, прыгуны боролись за медали в возрастных категориях “взрослых”, “юниоров”, “пре-юниоров”, “малышей”, “детей” и “младших”. Второй день турнира, наряду с опытными спортсменами, запомнился волнительными выступлениями маленьких гимнастов, впервые почувствовавших напряжение соревнований.
Президенты технических комитетов по видам гимнастики Европейского Союза Гимнастики, прибывшие в Баку с рабочим визитом, также наблюдали за соревнованиями и высоко оценили организаторскую работу.
Свыше 100 спортсменов, представляющих Бакинскую Школу Гимнастики, Клубы “Оджаг” Спорт и “Нефтчи”, а также Спортивную Школу Олимпийского резерва номер 13 Низаминского района, приняли участие на турнире.
Соревнования транслировались по телеканалу CBC Sport и на официальном сайте Федерации Гимнастики Азербайджана (www.agf.az).
Более подробную информацию о результатах турнира можно найти на интернет странице http://www.agf.az/ru/competitions/.