Azərbaycanın gənc gimnastı Jalə Piriyeva Qran-pri mərhələləri çərçivəsində beynəlxalq turnirlərdə uğurlu çıxışını davam etdirir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən bildiriblər ki, İsrailin Holon şəhərində keçirilmiş yarışlarda Bakının 13 yaşlı gimnastı 4 medal əldə edib!
O, üç dəfə fəxri kürsünün üçüncü pilləsinə (çoxnövçülük, gürzlər və lentlə hərəkətlərdə) qalxıb, turnirin başa çatması ərəfəsində isə topla tapşırıqda gümüş medala sahib çıxıb.
Ayşə Mustafayeva da yüksək əhval-ruhiyyə ilə Bakıya qayıdır. O, yaşca daha böyük gimnastlar arasında topla keçirilmiş yarışda ikinci yerlə kifayətlənib.
Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva hesab edir ki, üçüncü iştirakçımız Lalə Yusifova Qran-pri turnirində çox yaxşı çıxıb edib.
"Onun məqsədi finalçılar sırasına daxil olmaq idi və o, bu işin öhdəsindən əla gəldi. 17 yaşlı idmançını artıq mütəxəssislərin əksəriyyəti qiymətləndirə bilib və onun 4 mümkün finaldan 3-nə çıxması çox şeydən xəbər verir. Lalənin dördüncü olduğu topla tapşırığı məni çox sevindirdi və çox ümidləndirir. Onun 0.0166 balı çatmadı, bəlkə də bir az özünə inamı. Axı, o, Olimpiya oyunlarının iştirakçıları ilə birlikdə çıxış edirdi. Lakin Yusifova hər dəfə çıxışını təkmilləşdirir. Finalda gürzlərlə hərəkətlərdə o, 6-cı, çoxnövçülükdə 7-ci, lentlə tapşırıqda isə 8-ci nəticə göstərib. Deyə bilərəm ki, yeni proqram hamının xoşuna gəldi", Vasileva qeyd edib.
O bildirib ki, Vyanada keçiriləcək Avropa çempionatına üç aydan da az vaxt qalıb.
"Martın 15-17-də Polşada keçiriləcək "Baltic Cup" beynəlxalq turnirində mövqeləri qorumağa və nəticələri yaxşılaşdırmağa çalışacağıq. Həmin turnirdə gənc Züleyxa İsmayılova və yeniyetmələrdən ibarət qrup iştirak edəcək", bolqarıstanlı mütəxəssis əlavə edib.

According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the 13-year-old gymnast from Baku got 4 awards at the competitions held in Israeli Holon at once!
She mounted the third step of the podium three times (the all-around, clubs and a ribbon), and, at the end of the tournament, she rose a bit higher winning the silver medal with a ball.
Aysha Mustafayeva is also coming back to Baku in a good mood. Bright red round apparatus reciprocated her air-light handling at the competitions of the senior gymnasts and enabled her to compete for prizes and win the second place.
“Lala Yusifova performed very good as well in the tournament of Grand Prix,” the head coach of the Azerbaijan National Team, Mariana Vasileva, says. “Her objective was to find herself in the list of finalists and she accomplished it perfectly! Many specialists have already noted the 17-year-old athlete and her 3 finals from 4 possible ones speak for themselves. Lala`s performance with the same ball, where she finished 4th made me glad and gave me much hope. Yes, she lacked for some 0.0166 points and maybe a bit of self-confidence while performing together with the participants of the Olympic Games. But Yusifova improves with each performance, she finished 6th in the final with clubs, 7th in the all-around and she was the last one in the list of the best 8 competitors with a ribbon. And I can say that everybody liked the new program.”
“Less than three months left before the European Championships, so we will try to hold positions and improve our results at the upcoming "Baltic Cup" international tournament in Poland on March15-17, where young Zuleykha Ismayilova and a junior group will take part in,” the Bulgarian specialist summed up.