Azərbaycanın gənc gimnastı Jalə Piriyeva Qran-pri mərhələləri çərçivəsində beynəlxalq turnirlərdə uğurlu çıxışını davam etdirir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən bildiriblər ki, İsrailin Holon şəhərində keçirilmiş yarışlarda Bakının 13 yaşlı gimnastı 4 medal əldə edib!
O, üç dəfə fəxri kürsünün üçüncü pilləsinə (çoxnövçülük, gürzlər və lentlə hərəkətlərdə) qalxıb, turnirin başa çatması ərəfəsində isə topla tapşırıqda gümüş medala sahib çıxıb.
Ayşə Mustafayeva da yüksək əhval-ruhiyyə ilə Bakıya qayıdır. O, yaşca daha böyük gimnastlar arasında topla keçirilmiş yarışda ikinci yerlə kifayətlənib.
Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva hesab edir ki, üçüncü iştirakçımız Lalə Yusifova Qran-pri turnirində çox yaxşı çıxıb edib.
"Onun məqsədi finalçılar sırasına daxil olmaq idi və o, bu işin öhdəsindən əla gəldi. 17 yaşlı idmançını artıq mütəxəssislərin əksəriyyəti qiymətləndirə bilib və onun 4 mümkün finaldan 3-nə çıxması çox şeydən xəbər verir. Lalənin dördüncü olduğu topla tapşırığı məni çox sevindirdi və çox ümidləndirir. Onun 0.0166 balı çatmadı, bəlkə də bir az özünə inamı. Axı, o, Olimpiya oyunlarının iştirakçıları ilə birlikdə çıxış edirdi. Lakin Yusifova hər dəfə çıxışını təkmilləşdirir. Finalda gürzlərlə hərəkətlərdə o, 6-cı, çoxnövçülükdə 7-ci, lentlə tapşırıqda isə 8-ci nəticə göstərib. Deyə bilərəm ki, yeni proqram hamının xoşuna gəldi", Vasileva qeyd edib.
O bildirib ki, Vyanada keçiriləcək Avropa çempionatına üç aydan da az vaxt qalıb.
"Martın 15-17-də Polşada keçiriləcək "Baltic Cup" beynəlxalq turnirində mövqeləri qorumağa və nəticələri yaxşılaşdırmağa çalışacağıq. Həmin turnirdə gənc Züleyxa İsmayılova və yeniyetmələrdən ibarət qrup iştirak edəcək", bolqarıstanlı mütəxəssis əlavə edib.

ДВА СЕРЕБРА И ТРИ БРОНЗЫ С ТУРНИРА В ИЗРАИЛЕ
Юная азербайджанская гимнастка Жаля Пириева продолжает штамповать медали на международных турнирах в рамках проведения этапов Гран-при.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, на соревнованиях прошедших в израильском Холоне, 13-летняя бакинка завоевала сразу 4 награды!
Она трижды становилась на третью ступеньку пьедестала почета (многоборье, булавы и лента), а под занавес турнира поднялась чуть выше, выиграв серебряную медаль в упражнении с мячом.
В приподнятом настроении в Баку возвращается и Айша Мустафаева. Круглый снаряд кричаще красного цвета ответил взаимностью на воздушно-легкое обращение с ним в состязаниях гимнасток постарше и вывел свою хозяйку в соискательницы призов на вторую строчку.
- И очень хорошо выступила Лала Юсифова в турнире Гран-при, считает главный тренер сборной Азербайджана Мариана Василева. Ее задача была – попасть в число финалисток и она с ней справилась на «отлично»! 17-летнюю спортсменку уже успели оценить многие специалисты и ее 3 финала из 4-х возможных уже сами за себя говорят. Выступление Лалы всё с тем же мячом, где она стала 4-й, порадовало меня и очень обнадеживает. Да, ей не хватило каких-то 0.0166 балла, может и немного уверенности в себе, когда выступаешь вместе с участницами Олимпийских игр. Но Юсифова прибавляет с каждым выходом на ковер, в финале с булавами она показала 6-й результат, в многоборье – 7-й, а с лентой замкнула 8-ку лучших участниц в этом виде программы. И могу сказать, что новая программа всем понравилась.
До чемпионата Европы в Вене осталось меньше трех месяцев, так что будем стараться удерживать позиции и улучшить результаты на ближайшем международном турнире Baltic Cup 15-17 марта в Польше, где выступят юная Зулейха Исмаилова и юниорская группа, подытожила болгарский специалист.