Əvvəla, Avropa Gimnastika İttifaqının direktoru Manfred Kuht və bu qurumun bədii gimnastika üzrə Texniki komitəsinin prezidenti Hayde Bruneder çempionatın Təşkilat komitəsinin iclasında iştirak edəcəklər. Müzakirələrin mövzusu iştirakçıların akkreditasiyası və yerləşdirilməsi, dopinq nəzarəti və teleyayım, idman kompleksinin təchizatı və çempionata hazırlıq zamanı hesabatlar, həmçinin digər məsələlər olacaqdır.
İkincisi, Bruneder Texniki komitənin iclasını keçirəcək, iclasın gedişində o, öz həmkarları ilə Avropa çempionatının cədvəlini və iştirakçıların və fəxri qonaqların gəliş günlərini təsdiq edəcək. Əsas diqqət turnirin formatına, gimnastların sayına və yeniyetmə qrup komandalarının heyətinə yönəldiləcək.
Nəhayət, əsas hadisə Texniki komitənin üzvlərinin keçirəcəyi Avropa çempionatının püşkatması olacaq. Yeri gəlmişkən, artıq Avropa çempionatının məlum olan 31 üzvünə, daha 3 ölkə qatılmışdır: İspaniya, Gürcüstan və Türkiyə. Beləliklə, 33 ölkənin gimnastları fərdi turnirdə, 19 komanda isə yeniyetmələrin qrup kollektivlərinin yarışında qüvvələrini sınayacaqlar.
Bizim gimnastlara gəlincə isə, Azərbaycan yığmasının bütün liderləri – Avropa çempionu Aliyə Qarayeva, dünya çempionatının bürünc mükafatçıları Anna Qurbanova və Zeynəb Cavadlı, həmçinin klublararası dünya birinciliyinin bürünc medalçısı Samirə Mustafayeva yeni yarış mövsümü üçün yeni proqramlarını hazırlayırlar. Məşqçilərin sözlərinə görə, bütün hərəkətlər yeni və mürəkkəbdir, həm də gürzləri top əvəz etmişdir.
Azərbaycan yığma komandasının baş məşqçisi Mariana Vasilevanın məlumatına görə, ölkənin yeniyetmə komandası da gücləndirilmiş ikidəfəlik məşqlər keçirir. Bolqar mütəxəssis aşağıdakı gimnastlar üçün qaraçı musiqisi altında 5 lentlə hərəkəti hazırlamışdır: Səbinə Abbasova, Ayelita Xələfova, Nigar Əbdüsəlimova, Yevgeniya Jidkova (hamısı 1994-cü il təvəllüdlü), Kamilə Məmmədova (1995), həmçinin iki ehtiyat gimnast Nərgiz Əliyeva (1994) və Lalə Məhərrəmova (1995).

Сразу два совещания и жеребьевка 25-го чемпионата Европы по художественной гимнастике, запланированного на 15-17 мая этого года в столице Азербайджана, пройдут в середине февраля в Баку.
Во-первых, директор Европейского союза гимнастики (UEG) Манфред Кухт и президент Технического комитета по художественной гимнастике этой структуры Хайде Брунедер примут участие в заседании Организационного комитета чемпионата. Предметом обсуждения станут вопросы аккредитации и размещения участников, допинг-контроля и ТВ-трансляции, оснащения спорткомплекса и отчеты по ходу подготовки к чемпионату, а также другие темы.
Во-вторых, Брунедер проведет совещание Техкома, в ходе которого она со своими коллегами утвердит расписание европервенства и дни заезда его участниц и почетных гостей. Особое внимание будет уделено формату турнира, количеству гимнасток и составам юниорских групповых команд.
И, наконец, важным событием станет жеребьевка чемпионата Европы, которую проведут члены Техкома. Кстати, к уже известной 31 стране-участнице Евро-2009 дозаявились еще 3 государства: это Испания, Грузия и Турция. Таким образом, гимнастки 33 стран выступят в индивидуальном турнире, а 19 команд континента померятся силами в соревновании юниорских групповых коллективов.
Что же касается наших гимнасток, то все лидеры сборной Азербайджана – чемпионка Европы Алия Гараева, бронзовые призеры чемпионата мира Анна Гурбанова и Зейнаб Джавадлы, а также третья медалистка клубного первенства планеты Самира Мустафаева уже готовят программы к новому соревновательному сезону. По словам тренеров, все упражнения новые и довольно сложные, к тому же вместо булав появился мяч.
Как сообщила главный тренер сборной Азербайджана Мариана Василева, усиленные двухразовые тренировки проводит и юниорская группа страны. Болгарский специалист поставила упражнение под цыганскую музыку с 5 лентами для следующих гимнасток: это Сабина Аббасова, Аелита Халафова, Нигяр Абдусалимова, Евгения Жидкова (все – 1994 года рождения), Кямиля Мамедова (1995), а также две запасные Наргиз Алиева (1994) и Лала Магеррамова (1995).