Dekabrın 8-dən 11-dək öz gözəlliyi və təbiəti ilə insanı valeh edən Azərbaycanın ən qədim şəhərlərindən olan Şəki şəhəri Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının yenidən qurulmasının 20 illiyinə həsr olunmuş birgə yarışlara ev sahibliyi etdi.
6 gimnastika növü üzrə keçirilən birgə yarışlar may ayında bədii gimnastika üzrə 28 May Müstəqillik Gününə həsr edilmiş Dostluq yarışından sonra federasiyanın Şəkidə təşkil etdiyi ikinci yarış idi.
İlk dəfədir ki, paytaxtda deyil, məhz bölgədə keçirilən birgə yarışlar çərçivəsində iştirakçılar idman gimnastikası və akrobatika gimnastikası üzrə 27-ci, qadın idman gimnastikası, batut gimnastikası üzrə 6-cı, tamblinq üzrə 18-ci Azərbaycan çempionatı, bədii gimnastika üzrə 27-ci, aerobika gimnastikası üzrə 6-cı Azərbaycan birinciliyində qüvvələrini sınamaq imkanı qazandılar.
Xəbər verdiyimiz kimi, dekabrın 9-da Şəki Olimpiya İdman Kompleksində keçirilən yarışların açılış mərasimi zamanı tamaşaçılara yerli və dünya şöhrətli gimnastika ulduzlarının ifasında təqdim olunan qala-şou azarkeşlərə hələ uzun müddət xatırlayacaqları maraqlı anlar bəxş etmişdi.
Birgə yarışlarda ilk olaraq aerobika və akrobatika gimnastikası üzrə qaliblər müəyyənləşdi. Aerobika gimnastikası üzrə yarışlarda balacalar (cütlük, fərdi kişilər və qadınlar, üçlük), uşaqlar (fərdi qadınlar, qrup, üçlük), yeniyetmələr (fərdi qadınlar, qrup, üçlük), gənclər (fərdi qadınlar) arasında Azərbaycan çempionları bəlli oldu.
Akrobatika gimnastikası üzrə yarışlarda böyüklər kişi və qadın cütlükləri, qadın qrupu və qarışıq cütlüklər, yeniyetmələr isə qadın cütlüyü, qadın qrupu və qarışıq cütlüklər proqramında mübarizə apararaq qalibi müəyyənləşdirdilər.
Şəki səhnəsində öz məharətlərini nümayiş etdirən gimnastikanın ən zərif nümayəndələri, bədii gimnastlar balacalar (qrup və fərdi, 2012, 2013, 2014-cü il), yeniyetmələr və gənclər proqramında medallar uğrunda mübarizə apardı.
Batut gimnastikası və tamblinq üzrə yarışlarda yeniyetmələr, gənclər və böyüklər fərdi kişi və qadın proqramında birincilik uğrunda çıxış etdilər.
Qadın idman gimnastikası üzrə yarışlarda yeniyetmələr və gənclər, kişi idman gimnastikası üzrə yarışlarda isə böyüklər və gənclər yaş kateqoriyası üzrə fərdi proqramda ən güclülər bəlli oldu.
Beləliklə, maraqlı anları ilə yadda qalan yubiley ilinin birgə gimnastika yarışları müvəffəqiyyətlə başa çatdı.
Gimnastika növlərinin populyarlaşdırılması, bu növə olan marağın və kütləviliyin artırılması məqsədiilə yerli yarışların məhz bölgədə keçirilməsi regionlarda gimnastikanın inkişafının uğurlu ənənəsinin davamı olduğunu bir daha təsdiqlədi.
Yarışların nəticələri barədə ətraflı məlumatı federasiyanın saytından (yarışlar bölməsindən) əldə edə bilərsiniz.

Continuation of a successful tradition
From December 8 to 11, the city of Sheki, one of the oldest cities in Azerbaijan, which fascinates with its beauty and nature, hosted joint competitions dedicated to the 20th anniversary of the reorganization of the Azerbaijan Gymnastics Federation.
The joint competitions held in 6 types of gymnastics were the second competition organized by the federation in Sheki after the Friendship Competition dedicated to the May 28 Independence Day in rhythmic gymnastics in May.
For the first time, within the framework of joint competitions held not in the capital, but in the region, the participants had the opportunity to test their strength in the 27th Azerbaijan Championship in artistic gymnastics and acrobatic gymnastics, the 6th in women's artistic gymnastics, trampoline gymnastics, the 18th Azerbaijan Championship in tumbling, the 27th in rhythmic gymnastics, and the 6th in aerobic gymnastics.
As we reported, during the opening ceremony of the competitions held at the Sheki Olympic Sports Complex on December 9, the gala show presented to the audience by local and world-famous gymnastics stars gave fans interesting moments that they will remember for a long time.
In the joint competitions, the winners in aerobics and acrobatic gymnastics were first determined. In the aerobics gymnastics competitions, the Azerbaijani champions were determined among children (pair, individual men and women, trio), children (individual women, group, trio), teenagers (individual women, group, trio), and youth (individual women).
In the acrobatic gymnastics competitions, the winners were determined by competing in the men's and women's pairs, women's group and mixed pairs programs, and the teenagers in the women's pair, women's group and mixed pairs programs.
The most graceful representatives of gymnastics, rhythmic gymnasts, who demonstrated their skills on the Sheki stage, fought for medals in the junior (group and individual, 2012, 2013, 2014), junior and youth programs.
In trampoline gymnastics and tumbling competitions, juniors, youth and adults competed for first place in the individual men's and women's programs.
In women's artistic gymnastics competitions, the strongest were determined in the individual programs of the juniors and youth age categories, and in men's artistic gymnastics competitions, the strongest in the individual programs of the seniors and youth age categories.
Thus, the joint gymnastics competitions of the anniversary year, which were remembered for their interesting moments, ended successfully.
With the aim of popularizing gymnastics, increasing interest in this type and its mass appeal, holding local competitions in the region once again confirmed that it is a continuation of the successful tradition of developing gymnastics in the regions.
You can get detailed information about the results of the competitions on the federation's website (in the competitions section).