Bu dəfə Milli Gimnastika Arenası dünyanın müxtəlif ölkələrindən yeniyetmə və gənc akrobatika gimnastlarını qonaq etdi.
Azərbaycanda ilk dəfə keçirilən Akrobatika gimnastikası üzrə 12-ci Dünya Yaş Qrupları Yarışlarında 24 ölkədən 438 idmançı birincilik uğrunda mübarizə apardı.
Yarışda 12-18 və 13-19 yaş qruplarında kişi cütlükləri, qadın cütlükləri, qarışıq cütlüklər, kişi qrupları, qadın qrupları balans, temp və qarışıq hərəkətlər proqramlarında qüvvələrini sınadılar.
Yarışda Azərbaycanı 12-18 yaş kateqoriyasında Rəsul Seyidli, Rəvan Zeynallıdan ibarət kişi cütlüyü, Nəzrin Qasımova, Xanım Məmmədzadədən ibarət qadın cütlüyü, Milana Əliyeva, Nizam Xamidulindən ibarət qarışıq cütlük, Anahita Bashiri, Zəhra Rəşidova, Nəzrin Zeyniyevadan ibarət qadın qrupu və 13-19 yaş kateqoriyasında Leyla Bəşirova, Nəzrin Fərmanova, Mənsumə Məmmədzadədən ibarət qadın qrupu təmsil etdi.
Ötən ay paytaxtımızda keçirilən batut üzrə Dünya kubokunda olduğu kimi, budəfəki mötəbər yarışda da gimnastlarımız tarixi uğura imza atdılar.
Belə ki, turnirdə 13-19 yaş kateqoriyasında mübarizə aparan qadın qrupumuzun qazandığı qızıl medal Azərbaycanın akrobatika tarixində dünya yaş qrupları yarışlarında qazanılan ilk qızıl medal oldu.
12-18 yaş qrupu üzrə temp və balans hərəkətlərində finala vəsiqə qazanan komandamızın digər üzvləri - Milana Əliyeva, Nizam Xamidulindən ibarət qarışıq cütlüyümüz həlledici mərhələdə yarışları 4-cü pillədə başa vurdu.
Qarşıda bizi bu növ üzrə daha bir mötəbər yarış gözləyir. Belə ki, martın 10-13-də Milli Gimnastika Arenası dünyanın ən güclü akrobatları bir araya toplayacaq.
Yarışların nəticələri ilə bağlı məlumatı federasiyanın saytından əldə edə bilərsiniz: https://agf.az/az/competitions/akrobatika-gimnastikasi-uzre-174816
Çempionatın Yerli Təşkilat Komitəsi olaraq bu yarışların keçirilməsində əməkdaşlıq etdiyimiz müvafiq dövlət strukturları və qurumlara dərin minnətdarlığımızı bildiririk!

На этот раз, “Milli Gimnastika Arenası” (Национальная арена гимнастики) приняла среди пре-юниоров и юниоров по акробатической гимнастике cо всего мира.
В 12-х Всемирных соревнованиях по акробатической гимнастике среди возрастных групп, организованных впервые в Азербайджане, участвовали 438 спортсменов из 24-х стран.
Спортсмены в возрастных группах 12-18-и и 13-19-и лет повели борьбу в составе мужских пар, женских пар, смешанных пар, мужских групп, женских групп в балансовых, темповых и комбинированных упражнениях.
Азербайджан в соревнованиях возрастных групп 12-18-и лет представили мужская пара - Расул Сейидли и Раван Зейналлы, женская пара - Назрин Гасымова и Ханым Мамедзаде, смешанная пара - Милана Алиева и Низам Хамидулин, женская группа - Анахита Башири, Зохра Рашидова, Назрин Зейниева, а также женская группа - Лейла Баширова, Назрин Фарманова и Мансума Мамедзаде выступили в возрастной группе 13-19-и лет.
Как и на Кубке мира FIG по прыжкам на батуте, прошедшем в нашей столице в прошлом месяце, наши гимнасты в этом престижном соревновании также добились исторического успеха.
Таким образом, золотая медаль, завоеванная нашей женской группой в возрастной группе 13-19-и лет стала первой золотой медалью, завоеванной во всемирных соренованиях среди возрастных групп в истории Азербайджана по акробатической гимнастике.
Вышедшие в финал, другие представители нашей команды в возрастных группах 12-18-и лет в составе смешанной пары – Милана Алиева и Низам Хамидулин - в решающем этапе завершили соревнования на 4-м месте.
Впереди нас ждет престижное соревнование по этому же виду гимнастики. Итак, 10-13 марта в “Milli Gimnastika Arenasi” соберутся сильнейшие гимнасты по акробатической гимнастике со всего мира.
Результатами соревнований можно ознакомиться на сайте федерации: https://agf.az/az/competitions/akrobatika-gimnastikasi-uzre-174816
Местный организационный комитет чемпионата выражает огромную благодарность соответствующим государственным органам и учреждениям за сотрудничество в проведении данных соревнований!