Bu dəfə Milli Gimnastika Arenası dünyanın müxtəlif ölkələrindən yeniyetmə və gənc akrobatika gimnastlarını qonaq etdi.
Azərbaycanda ilk dəfə keçirilən Akrobatika gimnastikası üzrə 12-ci Dünya Yaş Qrupları Yarışlarında 24 ölkədən 438 idmançı birincilik uğrunda mübarizə apardı.
Yarışda 12-18 və 13-19 yaş qruplarında kişi cütlükləri, qadın cütlükləri, qarışıq cütlüklər, kişi qrupları, qadın qrupları balans, temp və qarışıq hərəkətlər proqramlarında qüvvələrini sınadılar.
Yarışda Azərbaycanı 12-18 yaş kateqoriyasında Rəsul Seyidli, Rəvan Zeynallıdan ibarət kişi cütlüyü, Nəzrin Qasımova, Xanım Məmmədzadədən ibarət qadın cütlüyü, Milana Əliyeva, Nizam Xamidulindən ibarət qarışıq cütlük, Anahita Bashiri, Zəhra Rəşidova, Nəzrin Zeyniyevadan ibarət qadın qrupu və 13-19 yaş kateqoriyasında Leyla Bəşirova, Nəzrin Fərmanova, Mənsumə Məmmədzadədən ibarət qadın qrupu təmsil etdi.
Ötən ay paytaxtımızda keçirilən batut üzrə Dünya kubokunda olduğu kimi, budəfəki mötəbər yarışda da gimnastlarımız tarixi uğura imza atdılar.
Belə ki, turnirdə 13-19 yaş kateqoriyasında mübarizə aparan qadın qrupumuzun qazandığı qızıl medal Azərbaycanın akrobatika tarixində dünya yaş qrupları yarışlarında qazanılan ilk qızıl medal oldu.
12-18 yaş qrupu üzrə temp və balans hərəkətlərində finala vəsiqə qazanan komandamızın digər üzvləri - Milana Əliyeva, Nizam Xamidulindən ibarət qarışıq cütlüyümüz həlledici mərhələdə yarışları 4-cü pillədə başa vurdu.
Qarşıda bizi bu növ üzrə daha bir mötəbər yarış gözləyir. Belə ki, martın 10-13-də Milli Gimnastika Arenası dünyanın ən güclü akrobatları bir araya toplayacaq.
Yarışların nəticələri ilə bağlı məlumatı federasiyanın saytından əldə edə bilərsiniz: https://agf.az/az/competitions/akrobatika-gimnastikasi-uzre-174816
Çempionatın Yerli Təşkilat Komitəsi olaraq bu yarışların keçirilməsində əməkdaşlıq etdiyimiz müvafiq dövlət strukturları və qurumlara dərin minnətdarlığımızı bildiririk!

This time, “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena) hosted pre-junior and junior Acrobatic gymnasts from all over the world.
438 gymnasts from 24 countries participated in the 12th FIG Acrobatic Gymnastics World Age Group Competitions held in Azerbaijan for the first time.
Gymnasts aged 12-18 & 13-19 tested their strength in Balance, Dynamic and Combined exercises within Men's Pairs, Women's Pairs, Mixed Pairs, Men's Groups & Women's Groups.
Azerbaijan was represented by Men’s Pair - Rasul Seyidli & Ravan Zeynalli, Women’s Pair - Nazrin Gasimova & Khanim Mammadzada, Mixed Pair - Milana Aliyeva & Nizam Khamidulin, Women’s Group - Anahita Bashiri, Zahra Rashidova and Nazrin Zeyniyeva in the 12-18 age group, while Women`s Group consisting of Leyla Bashirova, Nazrin Farmanova and Mansuma Mammadzada competed among the gymnasts aged 13-19.
As it was at the FIG Trampoline Gymnastics World Cup held in our capital city last month, our gymnasts achieved historic success at this major competition as well.
This was the first Gold medal won by our Women's Group in the 13-19 age group in history of Azerbaijani Acrobatic Gymnastics at the World Age Group Competitions.
Our Mixed Pair in the age category of 12-18 – Milana Aliyeva & Nizam Khamidulin qualified for the Finals and completed the events in the 4th place in Dynamic and Balance exercises.
Another prestigious competition of this discipline is ahead of us. So, “Milli Gimnastika Arenasi” will bring together the world's strongest Acrobatic gymnasts on March 10-13.
You can get information about the results of the competitions on the website of the federation: https://agf.az/az/competitions/akrobatika-gimnastikasi-uzre-174816
As the Local Organizing Committee of the Championships, we express our gratitude to the relevant state bodies and organizations that we cooperate in holding these events!