Mayın 17-də Bakıda bədii gimnastika üzrə 39-cu Avropa çempionatının təntənəli açılış mərasimi olub.
Daha sonra hakimlərin, gimnastların və məşqçilərin adından and içilib. İspaniya Gimnastika Federasiyasının nümayəndəsi Monika Fornie Qarsia hakimlər, azərbaycanlı gimnast Güllü Ağalarzadə atletlər, Monteneqro yığma komandasının məşqçisi Vesna Podniç isə məşqçilər adından təntənəli şəkildə and içiblər.
Bu andlar bütün iştirakçılara və tamaşaçılara sağlam rəqabət, ədalətli hakimlik və idmanda ədalət prinsip və ideallarına riayət edilməsinin ən yüksək prioritetə sahib olduğunu bir daha xatırladıb.
Avropa Gimnastikasının prezidenti, Azərbaycanın gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov açılış mərasimində iştirakçıları təbrik edərək uğurlar arzulayıb. Azərbaycanın artıq beşinci dəfədir bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatına ev sahibliyi etdiyini xatırladan F.Qayıbov ölkəmizdə gimnastikanın bu növü üzrə iki dəfə dünya çempionatının təşkil olunduğunu deyib.
Bildirib ki, bir neçə gün əvvəl Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası Şurası 2027-ci il dünya çempionatını yenidən ölkəmizə həvalə edib.
Yarışın yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban Əliyevaya, yerli Təşkilat Komitəsinə və könüllülərə təşəkkürünü bildirən F.Qayıbov qeyd edib ki, belə mötəbər yarışın keçirilməsində dövlətin qayğısı danılmazdır.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev həmişə idmana və idmançılara böyük diqqət ilə yanaşır.
İştirakçılara uğurlar arzulayan F.Qayıbov çempionatı açıq elan edib.
Daha sonra tanınmış müğənni Vaqif Nağıyev və xor kollektivinin ifasında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
“Ulduz kimi parla” ("Shine like a star") şüarı altında keçirilən yarışın açılış mərasimində ölkəmizdə fəaliyyət göstərən gimnastika növlərini təmsil edən gimnastların ifasında Hollivud ab-havasında möhtəşəm şou proqram təqdim olunub.
Tədbirin xüsusi qonağı olan müğənni Hissin ifası tamaşaçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Sevindirici haldır ki, yarışın ilk günü gənc gimnastlarımız bizə medal sevinci yaşadıblar.
Gənclərdən ibarət qrup hərəkətləri komandamızın üzvləri Gövhər İbrahimova, Səkinəxanım İsmayılzadə, Mədinə Aslanova, İlahə Bahadırova, Ayan Sadıqova, Zəhra Cəfərova çoxnövçülük proqramında (58.450 xal) və 5 topla hərəkətlərin icrasında (29.000 xal) bürünc medala layiq görülüblər. Qeyd edək ki, Azərbaycan gimnastika tarixində ilk dəfə olaraq gənc təmsilçilərimiz qitə çempionatında iki çıxış proqramında medal qazanmağa müvəffəq olublar.
Təmsilçilərimiz 5 iplə hərəkətlərin icrasında 28,500 xalla çempionatı dördüncü pillədə başa vurublar.
Qitə çempionatı çərçivəsində yerli təşkilat komitəsinin gənclər arasında qrup komandaları üçün nəzərdə tutulan “Tamaşaçı rəğbəti” nominasiyası üzrə xüsusi mükafatı təqdim olunub.
Bu mükafata yarışın ilk günü tamaşaçılar arasında keçirilən səsvermənin nəticələrinə əsasən Azərbaycan komandası layiq görülüb.

There was held the Opening Ceremony of the 39th Rhythmic Gymnastics European Championships in Baku on May 17.
Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation – Ms. Leyla Aliyeva attended the Opening Ceremony.
First, there was held marching of the participating countries.
Oaths of judges, gymnasts & coaches were pronounced by the representative of Spanish Gymnastics Federation - Monica Fornie García, Azerbaijani gymnast - Gullu Aghalarzade & the coach of the Montenegrin National Team - Vesna Podnić accordingly.
The oaths emphasized the importance of adherence to the principles of fair rivalry, judging & fair play in sports.
President of the European Gymnastics, Minister of Youth & Sports of Azerbaijan – Mr. Farid Gayibov congratulated the participants and wished them success at the Opening Ceremony. Having mentioned the organization of RG European Championships in Azerbaijan for the fifth time, F. Qayibov emphasized that the World Championships (WCH) in this Gymnastics discipline had been organized in our country twice.
He continued that the Council of the International Gymnastics Federation (FIG) recently entrusted the WCH-2027 to our country again.
Expressing his gratitude to the president of Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) – Mrs. Mehriban Aliyeva, the Local Organizing Committee and volunteers for organizing the event at high level, Mr. Gayibov mentioned that the care shown by government in holding such a major competition is great.
President of Azerbaijan – Mr. Ilham Aliyev always pays great attention to sports & athletes.
Wishing success to the participants, F. Gayibov announced the Championships open.
There was followed the National Anthem of the Republic of Azerbaijan performed by the well-known singer - Vagif Naghiyev & the choir.
At the Opening Ceremony of the competition held under the motto “Shine like a star”, a spectacular show program was presented in the Hollywood style, performed by gymnasts representing Gymnastics disciplines operating in our country.
The performance of singer “Hiss”, who was a special guest of the event, was warmly welcomed by the audience.
It is gratifying that on the first day of the competitions, our young gymnasts made us happy with their medals.
The members of our junior team in Group exercises - Govhar Ibrahimova, Sakinakhanim Ismayilzada, Madina Aslanova, Ilaha Bahadirova, Ayan Sadigova & Zahra Jafarova - were awarded with the Bronze medals in the All-Around (58,450) & with 5 Balls (29,000). It should be mentioned that our young representatives managed to win medals in two programs for the first time in history of Azerbaijani Rhythmic Gymnastics at the Continental Championships.
Our girls ranked 4th (28,500) with 5 Ropes.
Within the framework of the Continental Championships, there was awarded especial prize for the “Audience Award” nominated for Junior Groups by the Local Organizing Committee.
This prize was presented to the Azerbaijani Team based on the results of the audience voting on the first day of the competition.