Azərbaycan gimnastlarının Belqrad Universiadasında əldə etdiyi ən yüksək nəticə Anna Qurbanovanın qazandığı 7-ci yer olmuşdur.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, yarışların son günü ayrı-ayrı finallar keçirilmişdir. Qurbanova finalda halqa ilə çıxış etmiş və hakimlərdən 25.85 bal alaraq 7-ci yeri tutmuşdur.
Ölkəmizin ikinci gimnastı Aliyə Qarayeva digər alətlə - topla çıxış etmişdir. O, 25.35 balla ilk səkkizliyi qapamışdır.
Dörd növün yekununda isə Qurbanova 100.675 bal yığmış və 35 gimnast arasında 9-cu yeri əldə etmişdir.
Qarayeva isə 99.2 balla yarışı 12-ci bitirmişdir. Yarışların mütləq qalibi Pekin Olimpiya çempionu, hamını açıq-aşkar qabaqlayan rusiyalı Yevgeniya Kanayeva olmuşdur.
Gimnastlarımız Universiadadan birbaşa 17-19 iyul tarixlərində Kaosyunq (Tayvan) şəhərində keçiriləcək Dünya Oyunlarına yollanmışlar. Daha sonra onlara Minskdə təlim-məşq toplanışını başa vuran qadın akrobatika cütlüyü (Ayla Əhmədova / Dilarə Sultanova) qoşulacaq. Onların yarışı 20-22 iyul tarixinə planlaşdırılıb.

Лучшим результатом азербайджанских гимнасток на Универсиаде в Белграде стало 7-е место Анны Гурбановой.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, в заключительный день турнира прошли отдельные финалы. Гурбанова участвовала в финале с обручем и, получив от судей 25.85 балла, заняла 7-е место.
Вторая гимнастка страны Алия Гараева выступала с другим предметом - мячом. С 25.35 балла она замкнула 8-ку финалисток.
По итогам же четырех видов программы Гурбанова набрала 100.675 балла и заняла 9-е место среди 35 участниц.
Гараева с оценкой 99.2 балла финишировала 12-й. Абсолютной победительницей стала олимпийская чемпионка Пекина россиянка Евгения Канаева, которая заметно опередила всех преследовательниц.
С Универсиады наши гимнастки отправились на Всемирные игры, которые пройдут 17-19 июля в Каосюнге (Тайвань). Позже к ним присоединится завершающая сборы в Минске женская пара акробатов в составе Айлы Ахмедовой / Диляры Султановой, турнир которых намечен на 20-22 числа.