Bu gün gimnastikanın inkişafında xidmətləri olmuş veteran gimnast Faiq Əbdül oğlu Rəcəbovun 90 illik yubileyi tamam olur.
1933-cü il fevralın 19-da Bakı şəhərində anadan olan Faiq Rəcəbov idmana uşaq yaşlarından maraq göstərib. Onu uşaq yaşlarında ilk dəfə gimnastika bölməsinə xalası qızı, Azərbaycanda qadınlar arasında ilk SSRİ idman ustası olan tanınmış gimnastımız Züleyxa Hacıyeva gətirib. Çox keçməyib ki, Faiq Rəcəbov gimnastikada uğurlar qazanmağa başlayıb. O, yeniyetmələr arasında Bakı və Azərbaycan birinciliklərinin və tələbələr arasında keçirilən spartakiadaların çempionu olub. İdman gimnastikası üzrə SSRİ idman ustası olan idmançı Azərbaycanın yığ¬ma komandasının üzvü kimi, SSRİ çempionatlarının, SSRİ xalqlarının spartakiadasının iştirakçısı olub.
F. Rəcəbov uzun illər ictimai işlərdə də çalışıb. O, 1980-1990-cı illərdə Azərbaycan Gimnastikası Federasiyasının prezidenti, 1994-1997-ci illərdə Azərbaycanın Milli Olimpiya Komitəsinin baş katibi və Avropa Komitəsinin texniki komissiyasının üzvü olub.
Faiq Rəcəbov 2022-ci ildə bədən tərbiyəsi və idmanın inkişafındakı xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının "Bədən Tərbiyəsi və İdman xadimi" fəxri adı ilə təltif edilib.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının kollektivi Faiq Rəcəbovu gimnastika ictimaiyyəti adından ürəkdən təbrik edir, ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı və müvəffəqiyyətlər arzu edir.

Today, veteran gymnast - Faig Abdul oghlu Rajabov - who contributed to the development of Gymnastics, celebrates his 90th Birthday.
Faig Rajabov, who was born in Baku on February 19, 1933, showed interest in sports from childhood. As a child, he was brought to the Gymnastics section for the first time by his cousin, our well-known gymnast - Zuleykha Hajiyeva, who was the first female USSR Master of Sports in Azerbaijan. Within a short period of time, F. Rajabov started to achieve success in Gymnastics. He was the winner of the Baku & Azerbaijan Championship among Age Categories and the winner of spartakiads held among students. Being the member of the Azerbaijani National Team & the Master of Sports of the USSR in Artistic Gymnastics, the athlete, participated in the USSR Championships and the spartakiads of the Peoples of the USSR.
F. Rajabov was also engaged in public affairs for many years. He was the President of Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF, 1980-1990), Secretary General of the National Olympic Committee of Azerbaijan (1994-1997), and member of the Technical Commission of the European Committee.
In 2022, F. Rajabov was awarded with the honorary title of Physical Education & Sports figure of the Republic of Azerbaijan for his services in the development of physical education and sports.
On behalf of the Gymnastics community, the collcetive of AGF congratulates Faig Rajabov and wishes him a long life, sound health & success.